Valresultat Växjö 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Växjö med 29,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,1 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 56 valdistrikt.

Se Växjö på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,2 %
Röstberättigade
74 399
Avgivna röster
64 908
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2026 i Växjö

Riksdagsvalet 2026 i Växjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna18 74829,1 %
MModeraterna13 94821,7 %
SDSverigedemokraterna10 05515,6 %
VVänsterpartiet5 7909,0 %
KDKristdemokraterna4 2646,6 %
CCenterpartiet4 0446,3 %
MPMiljöpartiet de gröna3 5745,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3 0904,8 %
Övriga partier8391,3 %

Regionvalet 2026 i Växjö

Regionvalet 2026 i Växjö: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna19 99830,9 %
MModeraterna15 69024,2 %
SDSverigedemokraterna6 90510,7 %
VVänsterpartiet6 67010,3 %
KDKristdemokraterna5 5628,6 %
CCenterpartiet3 3425,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2 6534,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 3293,6 %
VKVård i Kronoberg1 1791,8 %
Övriga partier3740,6 %

Kommunvalet 2026 i Växjö — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Växjö har 61 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 20 mandat (−2 sedan 2022), följt av Moderaterna med 17 och Sverigedemokraterna med 7.

Kommunvalet 2026 i Växjö: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna20 81132,1 %20(−2)
MModeraterna17 53227,1 %17(±0)
SDSverigedemokraterna7 21611,1 %7(±0)
VVänsterpartiet6 51510,1 %6(+1)
KDKristdemokraterna3 7065,7 %3(±0)
CCenterpartiet3 2455,0 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna2 9504,6 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2 2263,4 %2(±0)
Övriga partier5970,9 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Växjö per valår
Parti200620102014201820222026
S34,1 %28,8 %31,3 %30,0 %32,5 %29,1 %
M26,6 %31,6 %24,0 %21,4 %21,4 %21,7 %
SD2,8 %5,1 %12,2 %15,4 %17,9 %15,6 %
V5,4 %5,2 %5,2 %7,2 %6,0 %9,0 %
KD7,8 %5,9 %5,0 %7,2 %5,8 %6,6 %
C8,7 %7,5 %7,6 %9,1 %6,3 %6,3 %
MP5,4 %7,7 %7,2 %4,2 %4,5 %5,6 %
L7,2 %7,1 %4,3 %4,4 %4,0 %4,8 %
Övr2,0 %1,0 %3,2 %1,1 %1,5 %1,3 %
Valdeltagande83,0 %86,7 %87,9 %89,3 %86,4 %87,2 %

Valdeltagande i Växjö 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Växjö 2026

Så skiljer sig Växjö från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 15,6 % i Växjö mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +1,8
  • S +1,1
  • V +0,6
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • SD −1,9
  • C −0,7
  • MP −0,6
  • L −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Växjö, från 6,0 % till 9,0 % (+3,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,5 % till 29,1 % (−3,4).

  • S −3,4
  • V +3,0
  • SD −2,2
  • MP +1,0
  • L +0,8
  • KD +0,8
  • M +0,2
  • C +0,0

Valdeltagande i Växjö

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,2 %, vilket är 2,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Växjö på plats 53 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Växjö är indelad i 56 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 61,7 % i Dalbo centrum till 91,9 % i Norra Hovshaga-Evedal.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Araby (44,3 %) och sitt svagaste i Asa-Berg-Tolg (16,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 38, Moderaterna i 13, Sverigedemokraterna i 5 av 56 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,1 % i kommunvalet mot 21,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,4 procentenheter.

  • M +5,4
  • SD −4,5
  • S +3,0
  • L −1,4
  • C −1,3
  • V +1,1
  • MP −1,0
  • KD −0,9

Största parti i Växjö sedan 2006

Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Växjö per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna29,1 %87,2 %
2022Socialdemokraterna32,5 %86,4 %
2018Socialdemokraterna30,0 %89,3 %
2014Socialdemokraterna31,3 %87,9 %
2010Moderaterna31,6 %86,7 %
2006Socialdemokraterna34,1 %83,0 %

Valresultat per valdistrikt i Växjö 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 56 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Växjö, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArabyS44,3 %S47,8 %65,7 %
ArenastadenS33,0 %S35,0 %80,1 %
Asa-Berg-TolgSD21,9 %M27,3 %88,0 %
Bergunda-BredvikM26,3 %M33,5 %89,0 %
BraåsS29,1 %S30,5 %79,9 %
BäckaslövS27,9 %M31,5 %83,4 %
CentrumM27,9 %M36,1 %80,0 %
Dalbo centrumS41,6 %S42,4 %61,7 %
Danneborg-Östra HovshagaS32,6 %S38,3 %82,2 %
DädesjöSD22,1 %S22,4 %87,8 %
FagrabäckS34,0 %S34,6 %83,0 %
FurubyS24,1 %M26,2 %90,0 %
FurutåS31,6 %S35,3 %88,3 %
GemlaS25,2 %S27,9 %90,1 %
GustavslundS35,2 %S37,8 %83,8 %
HovS34,4 %S37,2 %89,2 %
Hovshaga centrumS32,4 %S33,8 %81,6 %
Högstorp-HollstorpS28,1 %M34,3 %90,5 %
IngelstadS30,9 %S33,6 %88,2 %
Kampen-SigfridS31,1 %S33,6 %86,9 %
KungsmadS27,9 %S31,2 %84,3 %
KvarnhagenS27,3 %S30,7 %76,2 %
LammhultSD30,5 %M32,0 %76,6 %
LiedbergsgatanS36,7 %S38,5 %75,0 %
LjungfälleS34,8 %S37,2 %83,1 %
MuseetM27,9 %M35,0 %87,5 %
NorrS29,9 %S31,8 %89,9 %
Norra Hovshaga-EvedalM31,9 %M39,6 %91,9 %
NorrelidS30,1 %S33,5 %84,5 %
NydalaS40,8 %S43,3 %63,3 %
PilbäckenS42,8 %S45,2 %67,1 %
RingsbergS29,2 %S32,5 %77,9 %
Rottne norraS27,3 %S30,5 %88,0 %
Rottne södraS25,3 %S26,7 %79,7 %
Sandsbro västraS28,3 %M34,3 %84,8 %
Sandsbro östraM26,0 %M33,2 %86,8 %
SöderS27,1 %M34,2 %89,1 %
TeknikumS42,5 %S42,5 %80,3 %
Teleborg centrumS39,1 %S39,4 %71,7 %
Teleborg södra-TelestadS32,3 %S35,9 %90,3 %
TorparängenS38,0 %S41,2 %85,8 %
Tävelsås-UråsaS21,8 %M24,6 %91,3 %
UlriksbergM31,4 %M35,2 %87,2 %
Universitetet norraM31,3 %M34,8 %87,6 %
Universitetet södraS24,4 %S29,7 %79,1 %
Universitetet västraM30,3 %S30,5 %85,2 %
VederslövSD25,5 %M27,3 %89,4 %
VikaholmS35,0 %S38,5 %87,1 %
Värends NöbbeleSD25,3 %S27,3 %91,9 %
VästerM26,5 %M35,1 %85,0 %
ÅbyS22,5 %M32,0 %88,4 %
ÅrydM23,3 %M26,8 %91,7 %
Öjaby norraM28,7 %M38,5 %90,5 %
Öjaby södra-RäppeM28,3 %M38,3 %88,4 %
ÖsterS25,8 %M33,2 %79,8 %
Östra LugnetM30,4 %M38,3 %89,0 %

Utforska valdistrikten i Växjö på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026