Valresultat Tingsryd 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Tingsryd med 27,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 84,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,8 %
- Röstberättigade
- 8 985
- Avgivna röster
- 7 620
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2026 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 2 073 | 27,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 895 | 25,1 % |
| MModeraterna | 1 436 | 19,0 % |
| KDKristdemokraterna | 661 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 499 | 6,6 % |
| VVänsterpartiet | 366 | 4,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 291 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 210 | 2,8 % |
| Övriga partier | 109 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 082 | 27,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 521 | 20,1 % |
| MModeraterna | 1 463 | 19,3 % |
| KDKristdemokraterna | 895 | 11,8 % |
| CCenterpartiet | 644 | 8,5 % |
| VVänsterpartiet | 407 | 5,4 % |
| VKVård i Kronoberg | 199 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 166 | 2,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 152 | 2,0 % |
| Övriga partier | 41 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Tingsryd — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Tingsryd har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 164 | 28,2 % | 12(−1) |
| MModeraterna | 1 730 | 22,5 % | 9(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 398 | 18,2 % | 8(−3) |
| CCenterpartiet | 1 086 | 14,1 % | 6(+1) |
| KDKristdemokraterna | 580 | 7,6 % | 3(±0) |
| VVänsterpartiet | 362 | 4,7 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 161 | 2,1 % | 1(+1) |
| Övriga partier | 201 | 2,6 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−5,3 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,9 % | 7,3 % | 20,4 % | 27,1 % | 32,8 % | 27,5 % |
| S | 33,8 % | 29,4 % | 31,2 % | 27,3 % | 27,3 % | 25,1 % |
| M | 26,1 % | 30,4 % | 20,3 % | 15,6 % | 15,4 % | 19,0 % |
| KD | 7,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 8,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| C | 15,9 % | 15,3 % | 13,1 % | 11,6 % | 6,4 % | 6,6 % |
| V | 4,0 % | 3,5 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| L | 4,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,1 % | 3,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,8 % | 2,8 % | 2,0 % | 2,4 % | 2,8 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 82,6 % | 84,9 % | 86,6 % | 85,1 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tingsryd 2026
Så skiljer sig Tingsryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,5 % i Tingsryd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 10,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +10,0
- KD +2,6
Svagare än i riket
- V −3,6
- MP −3,3
- S −2,9
- L −1,5
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Tingsryd, från 15,4 % till 19,0 % (+3,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 32,8 % till 27,5 % (−5,3).
- SD −5,3
- M +3,6
- S −2,1
- L +1,8
- V +0,9
- KD +0,4
- MP +0,4
- C +0,2
Valdeltagande i Tingsryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,8 %, vilket är 0,1 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tingsryd på plats 140 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tingsryd är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 71,4 % i Tingsryd 1 till 85,7 % i Väckelsång.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i S Sandsjö (34,1 %) och sitt svagaste i Tingsryd 1 (22,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 3 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,2 % i kommunvalet mot 27,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 9,3 procentenheter.
- SD −9,3
- C +7,5
- M +3,5
- S +3,0
- L −3,0
- KD −1,2
- V −0,1
Största parti i Tingsryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almundsryd | SD | 33,5 % | SD | 28,3 % | 74,6 % |
| S Sandsjö | SD | 34,1 % | C | 29,5 % | 82,2 % |
| Tingsryd 1 | S | 32,0 % | S | 36,8 % | 71,4 % |
| Tingsryd 2 | S | 28,9 % | S | 32,0 % | 76,4 % |
| Urshult | SD | 25,4 % | S | 31,7 % | 83,3 % |
| Väckelsång | S | 26,0 % | S | 29,9 % | 85,7 % |
| Älmeboda-Linneryd | SD | 28,8 % | C | 24,5 % | 84,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026