Valresultat Älmhult 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Älmhult med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,3 %). Valdeltagandet var 84,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Älmhult ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,6 %
- Röstberättigade
- 12 335
- Avgivna röster
- 10 431
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2026 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 899 | 28,1 % |
| MModeraterna | 2 190 | 21,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 139 | 20,7 % |
| CCenterpartiet | 772 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 765 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 595 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 439 | 4,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 383 | 3,7 % |
| Övriga partier | 149 | 1,4 % |
Regionvalet 2026 i Älmhult
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 692 | 25,4 % |
| MModeraterna | 2 169 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 311 | 12,4 % |
| CCenterpartiet | 1 202 | 11,3 % |
| VKVård i Kronoberg | 1 161 | 11,0 % |
| KDKristdemokraterna | 843 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 692 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 325 | 3,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 137 | 1,3 % |
| Övriga partier | 59 | 0,6 % |
Kommunvalet 2026 i Älmhult — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Älmhult har 41 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Centerpartiet med 8.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 011 | 28,3 % | 12(−3) |
| MModeraterna | 2 654 | 25,0 % | 10(+1) |
| CCenterpartiet | 2 003 | 18,8 % | 8(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 1 323 | 12,4 % | 5(−1) |
| VVänsterpartiet | 616 | 5,8 % | 2(±0) |
| KDKristdemokraterna | 539 | 5,1 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 391 | 3,7 % | 2(+1) |
| Övriga partier | 97 | 0,9 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Älmhult 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Älmhult i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).
- S
- M
- SD
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,5 % | 33,5 % | 29,6 % | 31,9 % | 28,1 % |
| M | 23,9 % | 29,9 % | 22,5 % | 18,7 % | 19,4 % | 21,2 % |
| SD | 4,7 % | 7,3 % | 15,0 % | 21,3 % | 24,5 % | 20,7 % |
| C | 12,8 % | 11,0 % | 10,0 % | 11,1 % | 6,6 % | 7,5 % |
| KD | 7,9 % | 5,9 % | 5,1 % | 7,1 % | 6,9 % | 7,4 % |
| V | 3,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,8 % | 3,9 % | 5,8 % |
| MP | 3,5 % | 5,5 % | 5,2 % | 3,0 % | 2,9 % | 4,2 % |
| L | 4,8 % | 4,8 % | 3,1 % | 3,4 % | 2,7 % | 3,7 % |
| Övr | 1,1 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,1 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,8 % | 84,7 % | 86,2 % | 87,7 % | 85,3 % | 84,6 % |
Valdeltagande i Älmhult 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Älmhult 2026
Så skiljer sig Älmhult från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 20,7 % i Älmhult mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,2
- M +1,3
- KD +1,2
- C +0,4
Svagare än i riket
- V −2,6
- MP −1,9
- L −1,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Älmhult, från 3,9 % till 5,8 % (+1,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,9 % till 28,1 % (−3,8).
- S −3,8
- SD −3,8
- V +1,9
- M +1,8
- MP +1,3
- L +1,1
- C +0,9
- KD +0,5
Valdeltagande i Älmhult
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,6 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Älmhult på plats 151 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Älmhult är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,2 % i Haganäs till 85,4 % i Göteryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Haganäs (40,7 %) och sitt svagaste i Häradsbäck-Bråthult (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Älmhult är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 18,8 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,4 procentenheter.
- C +11,4
- SD −8,3
- M +3,8
- L −3,1
- KD −2,3
- MP −0,6
- S +0,3
- V +0,0
Största parti i Älmhult sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Älmhult i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 28,1 % | 84,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,9 % | 85,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,5 % | 86,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,5 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 79,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Älmhult 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Älmhult. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Centrum | S | 33,5 % | S | 32,4 % | 69,9 % |
| Diö-Stenbrohult | SD | 23,9 % | S | 27,0 % | 82,9 % |
| Froafälle | S | 30,4 % | S | 31,8 % | 75,6 % |
| Gemön-Möckeln | S | 33,6 % | S | 34,9 % | 79,5 % |
| Göteryd | SD | 31,3 % | C | 27,9 % | 85,4 % |
| Haganäs | S | 40,7 % | S | 39,6 % | 63,2 % |
| Häradsbäck-Bråthult | SD | 25,0 % | M | 28,9 % | 83,8 % |
| Klöxhult | S | 31,6 % | M | 32,0 % | 78,3 % |
| Norregård | M | 31,7 % | M | 36,0 % | 84,5 % |
| Virestad-Eneryda | SD | 27,3 % | C | 27,2 % | 81,9 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026