Valresultat Markaryd 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Markaryd med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Kristdemokraterna flest röster (37,2 %). Valdeltagandet var 81,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Markaryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,5 %
- Röstberättigade
- 7 332
- Avgivna röster
- 5 976
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2026 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 836 | 31,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 365 | 23,1 % |
| MModeraterna | 986 | 16,7 % |
| KDKristdemokraterna | 703 | 11,9 % |
| VVänsterpartiet | 350 | 5,9 % |
| CCenterpartiet | 253 | 4,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 222 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 122 | 2,1 % |
| Övriga partier | 77 | 1,3 % |
Regionvalet 2026 i Markaryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| VKVård i Kronoberg | 1 717 | 28,7 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 011 | 16,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 957 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 928 | 15,5 % |
| MModeraterna | 625 | 10,5 % |
| VVänsterpartiet | 325 | 5,4 % |
| CCenterpartiet | 272 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 66 | 1,1 % |
| Övriga partier | 76 | 1,3 % |
Kommunvalet 2026 i Markaryd — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Markaryd har 35 mandat. Kristdemokraterna fick flest, 13 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 8 och Sverigedemokraterna med 6.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| KDKristdemokraterna | 2 232 | 37,2 % | 13(±0) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 321 | 22,0 % | 8(−1) |
| SDSverigedemokraterna | 977 | 16,3 % | 6(−1) |
| MModeraterna | 775 | 12,9 % | 5(+2) |
| CCenterpartiet | 397 | 6,6 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 203 | 3,4 % | 1(±0) |
| Övriga partier | 101 | 1,7 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Markaryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Markaryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,7 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 4,8 % | 9,2 % | 21,1 % | 31,5 % | 35,8 % | 31,0 % |
| S | 41,6 % | 33,2 % | 34,5 % | 27,0 % | 27,1 % | 23,1 % |
| M | 19,7 % | 27,4 % | 19,6 % | 16,5 % | 15,5 % | 16,7 % |
| KD | 12,7 % | 10,1 % | 7,4 % | 10,6 % | 9,6 % | 11,9 % |
| V | 2,8 % | 2,8 % | 2,4 % | 3,1 % | 3,2 % | 5,9 % |
| C | 10,4 % | 9,6 % | 7,5 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,3 % |
| L | 3,6 % | 3,5 % | 1,7 % | 1,8 % | 1,8 % | 3,8 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 1,6 % | 1,5 % | 2,1 % |
| Övr | 2,2 % | 0,6 % | 2,3 % | 1,6 % | 1,6 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 77,5 % | 82,5 % | 83,9 % | 85,7 % | 82,0 % | 81,5 % |
Valdeltagande i Markaryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Markaryd 2026
Så skiljer sig Markaryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 31,0 % i Markaryd mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 13,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +13,6
- KD +5,7
Svagare än i riket
- S −4,9
- MP −4,1
- M −3,2
- C −2,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Markaryd, från 3,2 % till 5,9 % (+2,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 35,8 % till 31,0 % (−4,7).
- SD −4,7
- S −4,0
- V +2,7
- KD +2,3
- L +1,9
- M +1,2
- MP +0,6
- C +0,3
Valdeltagande i Markaryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 81,5 %, vilket är 3,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Markaryd på plats 258 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Markaryd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,9 % i Markaryd 1 V till 79,8 % i Timsfors-Råstorp.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Timsfors-Råstorp (35,9 %) och sitt svagaste i Markaryd 1 V (27,4 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Markaryd är skillnaden störst för Kristdemokraterna, som fick 37,2 % i kommunvalet mot 11,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 25,3 procentenheter.
- KD +25,3
- SD −14,8
- M −3,8
- L −3,4
- V −2,5
- C +2,3
- S −1,1
Största parti i Markaryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Markaryd under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 31,0 % | 81,5 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 35,8 % | 82,0 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 31,5 % | 85,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 83,9 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 82,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 77,5 % |
Valresultat per valdistrikt i Markaryd 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Markaryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Markaryd 1 V | SD | 27,4 % | KD | 31,5 % | 66,9 % |
| Markaryd 1 Ö | SD | 30,1 % | KD | 40,0 % | 72,0 % |
| Strömsnäsbruk | SD | 32,0 % | KD | 32,8 % | 72,4 % |
| Timsfors-Råstorp | SD | 35,9 % | KD | 43,4 % | 79,8 % |
| Traryd-Hinneryd | SD | 31,2 % | KD | 39,2 % | 79,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026