Valresultat Uppvidinge 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Uppvidinge med 28,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 84,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppvidinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,3 %
- Röstberättigade
- 6 527
- Avgivna röster
- 5 503
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2026 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 547 | 28,5 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 334 | 24,6 % |
| MModeraterna | 851 | 15,7 % |
| KDKristdemokraterna | 514 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 369 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 350 | 6,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 206 | 3,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 160 | 3,0 % |
| Övriga partier | 89 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 551 | 28,3 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 330 | 24,2 % |
| MModeraterna | 694 | 12,7 % |
| KDKristdemokraterna | 612 | 11,2 % |
| CCenterpartiet | 559 | 10,2 % |
| VVänsterpartiet | 370 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 126 | 2,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 108 | 2,0 % |
| VKVård i Kronoberg | 106 | 1,9 % |
| Övriga partier | 30 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Uppvidinge — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Uppvidinge har 31 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 11 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Centerpartiet med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 996 | 36,1 % | 11(+2) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 243 | 22,5 % | 7(−2) |
| CCenterpartiet | 799 | 14,4 % | 5(+1) |
| MModeraterna | 631 | 11,4 % | 4(−2) |
| KDKristdemokraterna | 366 | 6,6 % | 2(±0) |
| VVänsterpartiet | 334 | 6,0 % | 2(−1) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 108 | 2,0 % | |
| Övriga partier | 55 | 1,0 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Uppvidinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppvidinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 5,7 % | 9,1 % | 20,0 % | 26,2 % | 31,7 % | 28,5 % |
| S | 37,9 % | 32,6 % | 33,4 % | 28,8 % | 27,6 % | 24,6 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 17,7 % | 14,6 % | 16,3 % | 15,7 % |
| KD | 6,4 % | 5,3 % | 3,7 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,5 % |
| C | 16,0 % | 14,3 % | 13,2 % | 11,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| V | 6,1 % | 5,0 % | 4,2 % | 5,9 % | 4,1 % | 6,5 % |
| L | 3,4 % | 4,0 % | 2,7 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,8 % |
| MP | 2,6 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 2,2 % | 3,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,2 % | 85,7 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Uppvidinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppvidinge 2026
Så skiljer sig Uppvidinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 28,5 % i Uppvidinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 11,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +11,1
- KD +3,3
Svagare än i riket
- M −4,2
- S −3,4
- MP −3,2
- V −1,9
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Uppvidinge, från 4,1 % till 6,5 % (+2,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 31,7 % till 28,5 % (−3,2).
- SD −3,2
- S −3,0
- V +2,3
- KD +1,7
- L +1,5
- MP +0,8
- M −0,6
- C +0,3
Valdeltagande i Uppvidinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,3 %, vilket är 0,6 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Uppvidinge på plats 169 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppvidinge är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 66,7 % i Älghult till 82,7 % i Nottebäck.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nottebäck (30,1 %) och sitt svagaste i Åseda N (25,5 %). Partiet var största parti i samtliga 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppvidinge är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 14,4 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.
- C +7,6
- SD +7,5
- M −4,3
- L −3,3
- KD −2,9
- S −2,1
- V −0,4
Största parti i Uppvidinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppvidinge under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppvidinge 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Uppvidinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lenhovda | SD | 29,5 % | SD | 35,8 % | 81,6 % |
| Nottebäck | SD | 30,1 % | SD | 39,0 % | 82,7 % |
| Åseda N | SD | 25,5 % | SD | 30,9 % | 80,3 % |
| Åseda S | SD | 27,6 % | SD | 35,1 % | 79,4 % |
| Älghult | SD | 29,7 % | SD | 39,4 % | 66,7 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026