Valresultat Uppvidinge 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Uppvidinge med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,7 %). Valdeltagandet var 86,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uppvidinge ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,8 %
- Röstberättigade
- 6 716
- Avgivna röster
- 5 831
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2018 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 653 | 28,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 505 | 26,2 % |
| MModeraterna | 838 | 14,6 % |
| CCenterpartiet | 681 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 421 | 7,3 % |
| VVänsterpartiet | 337 | 5,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 127 | 2,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 97 | 1,7 % |
| Övriga partier | 76 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2018 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 812 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 100 | 19,0 % |
| CCenterpartiet | 928 | 16,0 % |
| MModeraterna | 840 | 14,5 % |
| VVänsterpartiet | 401 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 381 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 148 | 2,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 86 | 1,5 % |
| LPoLPo | 82 | 1,4 % |
| Övriga partier | 21 | 0,4 % |
Kommunvalet 2018 i Uppvidinge
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 992 | 33,7 % |
| CCenterpartiet | 1 108 | 18,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 097 | 18,5 % |
| MModeraterna | 621 | 10,5 % |
| LPoLPo | 369 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 334 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 206 | 3,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 1,7 % |
| Övriga partier | 85 | 1,4 % |
Partiernas utveckling i Uppvidinge 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uppvidinge i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,9 % | 32,6 % | 33,4 % | 28,8 % | 27,6 % | 24,6 % |
| SD | 5,7 % | 9,1 % | 20,0 % | 26,2 % | 31,7 % | 28,5 % |
| M | 20,4 % | 25,6 % | 17,7 % | 14,6 % | 16,3 % | 15,7 % |
| C | 16,0 % | 14,3 % | 13,2 % | 11,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 6,4 % | 5,3 % | 3,7 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,5 % |
| V | 6,1 % | 5,0 % | 4,2 % | 5,9 % | 4,1 % | 6,5 % |
| L | 3,4 % | 4,0 % | 2,7 % | 2,2 % | 2,3 % | 3,8 % |
| MP | 2,6 % | 3,7 % | 2,9 % | 1,7 % | 2,2 % | 3,0 % |
| Övr | 1,5 % | 0,4 % | 2,2 % | 1,3 % | 1,5 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 79,9 % | 83,2 % | 85,7 % | 86,8 % | 84,9 % | 84,3 % |
Valdeltagande i Uppvidinge 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uppvidinge 2018
Så skiljer sig Uppvidinge från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 26,2 % i Uppvidinge mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,7
- C +3,3
- KD +1,0
- S +0,6
Svagare än i riket
- M −5,2
- L −3,3
- MP −2,7
- V −2,1
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Uppvidinge, från 20,0 % till 26,2 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,4 % till 28,8 % (−4,6).
- SD +6,2
- S −4,6
- KD +3,6
- M −3,1
- V +1,7
- C −1,3
- MP −1,3
- FI −1,2
Valdeltagande i Uppvidinge
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,8 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Uppvidinge på plats 173 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uppvidinge är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,7 % i Lenhovda till 86,7 % i Älghult.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Nottebäck (31,1 %) och sitt svagaste i Åseda S (25,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uppvidinge är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 18,5 % i kommunvalet mot 26,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,7 procentenheter.
- SD −7,7
- C +6,9
- S +4,9
- M −4,1
- KD −3,9
- V −0,2
Största parti i Uppvidinge sedan 2006
Största parti har skiftat i Uppvidinge under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,5 % | 84,3 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 86,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,6 % | 83,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,9 % | 79,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Uppvidinge 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Uppvidinge. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Lenhovda | S | 30,7 % | S | 31,2 % | 79,7 % |
| Nottebäck | S | 31,1 % | S | 33,5 % | 85,8 % |
| Åseda N | S | 27,8 % | S | 44,3 % | 84,9 % |
| Åseda S | SD | 26,2 % | S | 30,3 % | 84,4 % |
| Älghult | SD | 29,3 % | S | 30,6 % | 86,7 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018