Valresultat Ljungby 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 28,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (25,6 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 14 valdistrikt.

Se Ljungby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
21 030
Avgivna röster
18 278
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2018 i Ljungby

Riksdagsvalet 2018 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 11528,3 %
SDSverigedemokraterna4 22823,4 %
MModeraterna3 36418,6 %
CCenterpartiet1 6879,3 %
KDKristdemokraterna1 5338,5 %
VVänsterpartiet8864,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5513,0 %
MPMiljöpartiet de gröna4482,5 %
Övriga partier2591,4 %

Landstingsvalet 2018 i Ljungby

Landstingsvalet 2018 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna5 04728,3 %
MModeraterna4 21923,6 %
SDSverigedemokraterna2 88216,1 %
CCenterpartiet2 06911,6 %
KDKristdemokraterna1 3217,4 %
VVänsterpartiet1 0105,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7784,4 %
MPMiljöpartiet de gröna3702,1 %
Övriga partier1600,9 %

Kommunvalet 2018 i Ljungby

Kommunvalet 2018 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna4 64625,6 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 58825,3 %
SDSverigedemokraterna2 86815,8 %
CCenterpartiet2 14211,8 %
VVänsterpartiet1 0435,8 %
KDKristdemokraterna9515,2 %
ALTERALTER9185,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4632,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4432,4 %
Övriga partier530,3 %

Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+7,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljungby per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %30,7 %33,4 %28,3 %29,0 %24,9 %
SD3,2 %6,1 %16,4 %23,4 %28,3 %24,9 %
M23,2 %27,9 %20,3 %18,6 %19,4 %17,3 %
C14,0 %12,8 %10,2 %9,3 %5,6 %6,1 %
KD9,1 %7,1 %5,8 %8,5 %7,7 %11,7 %
V4,4 %4,3 %4,2 %4,9 %3,7 %5,7 %
L5,0 %5,1 %3,1 %3,0 %2,5 %4,4 %
MP3,4 %5,1 %4,2 %2,5 %2,5 %3,2 %
Övr1,7 %0,9 %2,4 %1,4 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,2 %86,9 %84,3 %83,6 %

Valdeltagande i Ljungby 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljungby 2018

Så skiljer sig Ljungby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Ljungby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,9
  • KD +2,2
  • C +0,7
  • S +0,0

Svagare än i riket

  • V −3,1
  • L −2,4
  • MP −1,9
  • M −1,2

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Ljungby, från 16,4 % till 23,4 % (+7,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,4 % till 28,3 % (−5,1).

  • SD +7,0
  • S −5,1
  • KD +2,7
  • MP −1,7
  • M −1,7
  • ÖVR −1,1
  • FI −1,0
  • C −0,9

Valdeltagande i Ljungby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Ljungby på plats 167 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljungby är indelad i 14 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,3 % i Ljungby Hammaren till 89,8 % i Annerstad-Angelstad-Bolmsö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljungby Ekebacken (37,6 %) och sitt svagaste i Lidhult-Vrå-Torpa (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 5 av 14 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,8 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,6 procentenheter.

  • SD −7,6
  • M +7,0
  • KD −3,2
  • S −3,0
  • C +2,5
  • V +0,9
  • L −0,5

Största parti i Ljungby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljungby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %83,6 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,3 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna30,7 %83,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 14 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljungby, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Annerstad-Angelstad-BolmsöSD26,1 %M24,2 %89,8 %
Berga VSD27,3 %S23,2 %85,7 %
Berga Öst-VittarydSD27,9 %C22,6 %89,5 %
Hamneda-Kånna-S LjungaSD33,6 %SD24,9 %87,0 %
Lidhult-Vrå-TorpaSD30,3 %M25,7 %85,2 %
Ljungby AnnelundS30,4 %M32,4 %86,6 %
Ljungby AstradS31,3 %M36,9 %87,6 %
Ljungby BrunnsgårdenS34,6 %S33,1 %79,4 %
Ljungby EkebackenS37,6 %S33,2 %84,2 %
Ljungby HammarenS31,3 %S31,6 %74,3 %
Ljungby HjortsbergS35,4 %S33,9 %79,6 %
Ljungby LjungsätraS29,6 %M32,4 %85,2 %
Ljungby StensbergS31,4 %M31,2 %87,1 %
Ryssby-AgunnarydS25,0 %C21,5 %89,4 %

Utforska valdistrikten i Ljungby på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2018 · Alla kommuner 2018