Valresultat Ljungby 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Ljungby med 24,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (22,5 %). Valdeltagandet var 83,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ljungby ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.

Se Ljungby på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,6 %
Röstberättigade
21 383
Avgivna röster
17 876
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2026 i Ljungby

Riksdagsvalet 2026 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 39224,9 %
SDSverigedemokraterna4 38624,9 %
MModeraterna3 05417,3 %
KDKristdemokraterna2 06411,7 %
CCenterpartiet1 0796,1 %
VVänsterpartiet1 0115,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7834,4 %
MPMiljöpartiet de gröna5703,2 %
Övriga partier2841,6 %

Regionvalet 2026 i Ljungby

Regionvalet 2026 i Ljungby: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
VKVård i Kronoberg7 34241,3 %
SDSverigedemokraterna2 48013,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 12311,9 %
KDKristdemokraterna2 07411,7 %
MModeraterna1 4578,2 %
VVänsterpartiet9875,6 %
CCenterpartiet8044,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2811,6 %
Övriga partier2331,3 %

Kommunvalet 2026 i Ljungby — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Ljungby har 49 mandat. Sverigedemokraterna fick flest, 11 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 10 och Socialdemokraterna med 10.

Kommunvalet 2026 i Ljungby: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SDSverigedemokraterna3 97622,5 %11(+1)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 64020,6 %10(−3)
MModeraterna3 45319,5 %10(−4)
KDKristdemokraterna2 84516,1 %8(+5)
CCenterpartiet1 7349,8 %5(+1)
VVänsterpartiet1 2507,1 %3(±0)
MPMiljöpartiet de gröna5953,4 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1891,1 %
Övriga partier210,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Ljungby 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ljungby i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ljungby per valår
Parti200620102014201820222026
S35,9 %30,7 %33,4 %28,3 %29,0 %24,9 %
SD3,2 %6,1 %16,4 %23,4 %28,3 %24,9 %
M23,2 %27,9 %20,3 %18,6 %19,4 %17,3 %
KD9,1 %7,1 %5,8 %8,5 %7,7 %11,7 %
C14,0 %12,8 %10,2 %9,3 %5,6 %6,1 %
V4,4 %4,3 %4,2 %4,9 %3,7 %5,7 %
L5,0 %5,1 %3,1 %3,0 %2,5 %4,4 %
MP3,4 %5,1 %4,2 %2,5 %2,5 %3,2 %
Övr1,7 %0,9 %2,4 %1,4 %1,3 %1,6 %
Valdeltagande80,8 %83,8 %85,2 %86,9 %84,3 %83,6 %

Valdeltagande i Ljungby 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ljungby 2026

Så skiljer sig Ljungby från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,9 % i Ljungby mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,4
  • KD +5,5

Svagare än i riket

  • S −3,1
  • MP −2,9
  • V −2,7
  • M −2,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Kristdemokraterna mest i Ljungby, från 7,7 % till 11,7 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 29,0 % till 24,9 % (−4,0).

  • S −4,0
  • KD +4,0
  • SD −3,4
  • M −2,1
  • L +2,0
  • V +2,0
  • MP +0,7
  • C +0,5

Valdeltagande i Ljungby

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,6 %, vilket är 1,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Ljungby på plats 201 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ljungby är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,8 % i Hjortsberg Väst till 86,8 % i Vittaryd-Bolmsö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjortsberg Väst (34,8 %) och sitt svagaste i Torpa (13,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Sverigedemokraterna i 9 av 19 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ljungby är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 24,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.

  • S −4,4
  • KD +4,4
  • C +3,7
  • L −3,4
  • SD −2,4
  • M +2,2
  • V +1,3
  • MP +0,1

Största parti i Ljungby sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Ljungby i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Ljungby per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,9 %83,6 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,3 %
2018Socialdemokraterna28,3 %86,9 %
2014Socialdemokraterna33,4 %85,2 %
2010Socialdemokraterna30,7 %83,8 %
2006Socialdemokraterna35,9 %80,8 %

Valresultat per valdistrikt i Ljungby 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Ljungby. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ljungby, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
AgunnarydSD33,5 %M24,7 %86,2 %
AngelstadSD27,0 %SD26,5 %85,5 %
AstradS27,9 %S24,2 %81,9 %
Berga VästSD30,9 %SD27,6 %81,6 %
Berga ÖstSD27,4 %SD25,8 %82,3 %
EkebackenS30,0 %S25,9 %81,3 %
HammarenS27,0 %S25,0 %72,1 %
HamnedaSD35,2 %SD34,0 %81,0 %
Hjortsberg VästS34,8 %S31,4 %64,8 %
Hjortsberg ÖstS32,0 %S30,2 %70,7 %
Kungshög VästSD27,9 %SD21,8 %72,0 %
Kungshög ÖstS29,2 %S24,0 %73,4 %
LidhultS26,1 %SD27,3 %80,6 %
LjungsätraS27,6 %S22,2 %73,9 %
RyssbySD26,2 %SD24,7 %84,5 %
StensbergS27,3 %M27,7 %83,1 %
SunnerboS27,6 %KD24,3 %85,7 %
TorpaSD33,9 %SD41,0 %83,7 %
Vittaryd-BolmsöSD29,5 %SD29,8 %86,8 %

Utforska valdistrikten i Ljungby på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2026 · Alla kommuner 2026