Valresultat Tingsryd 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Tingsryd med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,5 %). Valdeltagandet var 84,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,9 %
- Röstberättigade
- 9 466
- Avgivna röster
- 8 037
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2014 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 484 | 31,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 624 | 20,4 % |
| MModeraterna | 1 614 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 1 044 | 13,1 % |
| KDKristdemokraterna | 346 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 220 | 2,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 177 | 2,2 % |
| FIFeministiskt initiativ | 104 | 1,3 % |
| Övriga partier | 50 | 0,6 % |
Landstingsvalet 2014 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 643 | 34,1 % |
| MModeraterna | 1 585 | 20,4 % |
| CCenterpartiet | 1 366 | 17,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 854 | 11,0 % |
| VVänsterpartiet | 439 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 376 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 276 | 3,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 180 | 2,3 % |
| Övriga partier | 33 | 0,4 % |
Kommunvalet 2014 i Tingsryd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 425 | 30,5 % |
| CCenterpartiet | 1 873 | 23,6 % |
| MModeraterna | 1 446 | 18,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 925 | 11,6 % |
| VVänsterpartiet | 302 | 3,8 % |
| TIATIA | 286 | 3,6 % |
| KDKristdemokraterna | 279 | 3,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 243 | 3,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 126 | 1,6 % |
| Övriga partier | 35 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+13,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 33,8 % | 29,4 % | 31,2 % | 27,3 % | 27,3 % | 25,1 % |
| SD | 3,9 % | 7,3 % | 20,4 % | 27,1 % | 32,8 % | 27,5 % |
| M | 26,1 % | 30,4 % | 20,3 % | 15,6 % | 15,4 % | 19,0 % |
| C | 15,9 % | 15,3 % | 13,1 % | 11,6 % | 6,4 % | 6,6 % |
| KD | 7,6 % | 5,8 % | 4,4 % | 8,4 % | 8,4 % | 8,8 % |
| V | 4,0 % | 3,5 % | 3,6 % | 4,8 % | 3,9 % | 4,9 % |
| MP | 3,0 % | 3,8 % | 2,8 % | 2,0 % | 2,4 % | 2,8 % |
| L | 4,1 % | 4,0 % | 2,2 % | 1,8 % | 2,1 % | 3,9 % |
| Övr | 1,6 % | 0,5 % | 1,9 % | 1,3 % | 1,3 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 79,7 % | 82,6 % | 84,9 % | 86,6 % | 85,1 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tingsryd 2014
Så skiljer sig Tingsryd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Sverigedemokraterna, som fick 20,4 % i Tingsryd mot 12,9 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,6
- C +7,0
- S +0,2
Svagare än i riket
- MP −4,1
- FP −3,2
- M −3,0
- V −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Tingsryd, från 7,3 % till 20,4 % (+13,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 30,4 % till 20,3 % (−10,1).
- SD +13,2
- M −10,1
- C −2,2
- S +1,8
- FP −1,8
- KD −1,5
- FI +1,2
- MP −1,0
Valdeltagande i Tingsryd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 84,9 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Tingsryd på plats 207 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tingsryd är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,4 % i Tingsryd 1 till 85,2 % i Älmeboda-Linneryd.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tingsryd 1 (37,4 %) och sitt svagaste i Älmeboda-Linneryd (24,0 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,6 % i kommunvalet mot 13,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- C +10,5
- SD −8,8
- M −2,1
- KD −0,8
- S −0,7
- V +0,2
Största parti i Tingsryd sedan 2006
Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2014: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,5 % | 84,8 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,8 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,3 % | 86,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 84,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 30,4 % | 82,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 79,7 % |
Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Almundsryd | S | 32,1 % | S | 30,6 % | 82,7 % |
| S Sandsjö | S | 33,9 % | C | 28,6 % | 84,8 % |
| Tingsryd 1 | S | 37,4 % | S | 35,9 % | 78,4 % |
| Tingsryd 2 | S | 33,8 % | S | 36,1 % | 83,7 % |
| Urshult | S | 30,0 % | S | 32,9 % | 84,3 % |
| Väckelsång | S | 30,1 % | S | 31,2 % | 84,0 % |
| Älmeboda-Linneryd | S | 24,0 % | C | 38,1 % | 85,2 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014