Valresultat Lessebo 2014
I riksdagsvalet 2014 blev Socialdemokraterna största parti i Lessebo med 41,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (42,4 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lessebo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 5 821
- Avgivna röster
- 5 080
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2014 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 081 | 41,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 902 | 18,0 % |
| MModeraterna | 817 | 16,3 % |
| CCenterpartiet | 343 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 289 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 230 | 4,6 % |
| KDKristdemokraterna | 122 | 2,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 103 | 2,1 % |
| FIFeministiskt initiativ | 94 | 1,9 % |
| Övriga partier | 33 | 0,7 % |
Landstingsvalet 2014 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 317 | 45,7 % |
| MModeraterna | 785 | 15,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 617 | 12,2 % |
| CCenterpartiet | 423 | 8,3 % |
| VVänsterpartiet | 402 | 7,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 228 | 4,5 % |
| KDKristdemokraterna | 149 | 2,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 128 | 2,5 % |
| Övriga partier | 24 | 0,5 % |
Kommunvalet 2014 i Lessebo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 168 | 42,4 % |
| MModeraterna | 855 | 16,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 694 | 13,6 % |
| CCenterpartiet | 684 | 13,4 % |
| VVänsterpartiet | 349 | 6,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 201 | 3,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 83 | 1,6 % |
| KDKristdemokraterna | 57 | 1,1 % |
| Övriga partier | 20 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Lessebo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lessebo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2010 har SD gjort (+10,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- V
- MP
- Övr
- KD
- L
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,6 % | 41,6 % | 41,5 % | 38,4 % | 36,4 % | 33,1 % |
| SD | 2,9 % | 7,6 % | 18,0 % | 22,1 % | 25,6 % | 20,7 % |
| M | 18,0 % | 24,1 % | 16,3 % | 13,6 % | 15,5 % | 17,1 % |
| C | 9,5 % | 7,5 % | 6,8 % | 7,3 % | 4,7 % | 5,1 % |
| V | 7,5 % | 5,7 % | 5,8 % | 7,2 % | 6,7 % | 10,1 % |
| MP | 3,4 % | 5,7 % | 4,6 % | 2,5 % | 2,5 % | 3,4 % |
| Övr | 1,8 % | 0,4 % | 2,5 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,0 % |
| KD | 4,1 % | 3,0 % | 2,4 % | 5,4 % | 5,9 % | 6,5 % |
| L | 4,0 % | 4,4 % | 2,1 % | 2,5 % | 1,6 % | 3,0 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,5 % | 87,3 % | 87,8 % | 85,2 % | 84,8 % |
Valdeltagande i Lessebo 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lessebo 2014
Så skiljer sig Lessebo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2014 är Socialdemokraterna, som fick 41,5 % i Lessebo mot 31,0 % i hela landet — en skillnad på 10,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +10,5
- SD +5,1
- C +0,7
- V +0,0
Svagare än i riket
- M −7,0
- FP −3,4
- MP −2,3
- KD −2,1
Förändring sedan valet 2010
Mellan 2010 och 2014 ökade Sverigedemokraterna mest i Lessebo, från 7,6 % till 18,0 % (+10,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,1 % till 16,3 % (−7,8).
- SD +10,4
- M −7,8
- FP −2,3
- FI +1,7
- MP −1,1
- C −0,7
- KD −0,6
- V +0,1
Valdeltagande i Lessebo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2014 var 87,3 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 85,8 %. Det placerar Lessebo på plats 78 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lessebo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 83,4 % i Lessebo N till 87,9 % i Hovmantorp V.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Lessebo N (49,8 %) och sitt svagaste i Ljuder (36,8 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lessebo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 13,4 % i kommunvalet mot 6,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,5 procentenheter.
- C +6,5
- SD −4,4
- V +1,1
- S +0,9
- MP −0,7
- M +0,4
Största parti i Lessebo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lessebo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,1 % | 84,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 36,4 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 41,5 % | 87,3 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 41,6 % | 85,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Lessebo 2014
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2014, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Lessebo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ekeberga | S | 46,8 % | S | 60,1 % | 83,9 % |
| Hovmantorp V | S | 40,2 % | S | 38,7 % | 87,9 % |
| Hovmantorp Ö | S | 38,9 % | S | 37,1 % | 86,6 % |
| Lessebo N | S | 49,8 % | S | 49,7 % | 83,4 % |
| Lessebo S | S | 40,2 % | S | 41,5 % | 84,4 % |
| Ljuder | S | 36,8 % | S | 31,1 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2014 · Alla kommuner 2014