Valresultat Tingsryd 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Tingsryd med 33,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,0 %). Valdeltagandet var 79,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tingsryd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Tingsryd på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
79,7 %
Röstberättigade
9 940
Avgivna röster
7 924
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2006 i Tingsryd

Riksdagsvalet 2006 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 61933,8 %
MModeraterna2 02726,1 %
CCenterpartiet1 23415,9 %
KDKristdemokraterna5877,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3204,1 %
VVänsterpartiet3134,0 %
SDSverigedemokraterna3003,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2293,0 %
Övriga partier1231,6 %

Landstingsvalet 2006 i Tingsryd

Landstingsvalet 2006 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 44732,8 %
MModeraterna1 85724,9 %
CCenterpartiet1 57921,2 %
KDKristdemokraterna5487,4 %
VVänsterpartiet3354,5 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2883,9 %
MPMiljöpartiet de gröna2092,8 %
SDSverigedemokraterna1672,2 %
Övriga partier210,3 %

Kommunvalet 2006 i Tingsryd

Kommunvalet 2006 i Tingsryd: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 39031,0 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 16328,1 %
CCenterpartiet1 62821,1 %
KDKristdemokraterna3804,9 %
VVänsterpartiet2753,6 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2403,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2403,1 %
FRAMTFRAMT2152,8 %
SDSverigedemokraterna1582,1 %
Övriga partier110,1 %

Partiernas utveckling i Tingsryd 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tingsryd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • SD
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tingsryd per valår
Parti200620102014201820222026
S33,8 %29,4 %31,2 %27,3 %27,3 %25,1 %
M26,1 %30,4 %20,3 %15,6 %15,4 %19,0 %
C15,9 %15,3 %13,1 %11,6 %6,4 %6,6 %
KD7,6 %5,8 %4,4 %8,4 %8,4 %8,8 %
L4,1 %4,0 %2,2 %1,8 %2,1 %3,9 %
V4,0 %3,5 %3,6 %4,8 %3,9 %4,9 %
SD3,9 %7,3 %20,4 %27,1 %32,8 %27,5 %
MP3,0 %3,8 %2,8 %2,0 %2,4 %2,8 %
Övr1,6 %0,5 %1,9 %1,3 %1,3 %1,4 %
Valdeltagande79,7 %82,6 %84,9 %86,6 %85,1 %84,8 %

Valdeltagande i Tingsryd 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

77,58082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tingsryd 2006

Så skiljer sig Tingsryd från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 15,9 % i Tingsryd mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +8,0
  • KD +1,0
  • SD +0,9
  • M +0,1

Svagare än i riket

  • FP −3,4
  • MP −2,2
  • V −1,8
  • S −1,4

Valdeltagande i Tingsryd

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 79,7 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Tingsryd på plats 164 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tingsryd är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,9 % i Tingsryd 1 till 83,2 % i Linneryd.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Samhälle (40,1 %) och sitt svagaste i Älmeboda (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 8, Centerpartiet i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tingsryd är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 28,1 % i kommunvalet mot 33,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,7 procentenheter.

  • S −5,7
  • C +5,2
  • M +4,9
  • KD −2,6
  • SD −1,8
  • FP −1,0
  • V −0,5

Största parti i Tingsryd sedan 2006

Största parti har skiftat i Tingsryd under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Tingsryd per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,5 %84,8 %
2022Sverigedemokraterna32,8 %85,1 %
2018Socialdemokraterna27,3 %86,6 %
2014Socialdemokraterna31,2 %84,9 %
2010Moderaterna30,4 %82,6 %
2006Socialdemokraterna33,8 %79,7 %

Valresultat per valdistrikt i Tingsryd 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Tingsryd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tingsryd, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Almundsryd-FridaforsS34,2 %M35,6 %81,7 %
LinnerydS28,9 %C28,2 %83,2 %
Ryds SamhälleS40,1 %M38,8 %81,0 %
S SandsjöS37,8 %S33,2 %81,1 %
Tingsryd 1S36,7 %M37,1 %72,9 %
Tingsryd 2S33,4 %M35,8 %79,8 %
UrshultS34,5 %S31,6 %79,3 %
VäckelsångS34,2 %C31,6 %81,1 %
ÄlmebodaC30,6 %C41,2 %80,1 %

Utforska valdistrikten i Tingsryd på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2006 · Alla kommuner 2006