Valresultat Växjö 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Växjö med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (32,4 %). Valdeltagandet var 86,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Växjö ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 46 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,7 %
- Röstberättigade
- 62 151
- Avgivna röster
- 53 891
- Län
- Kronobergs län
Riksdagsvalet 2010 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 799 | 31,6 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 327 | 28,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 4 116 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 3 983 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 806 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 3 158 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 2 776 | 5,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 729 | 5,1 % |
| Övriga partier | 547 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 16 104 | 31,0 % |
| MModeraterna | 15 507 | 29,8 % |
| VVänsterpartiet | 4 362 | 8,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 739 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 3 686 | 7,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 563 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 3 058 | 5,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 949 | 3,7 % |
| Övriga partier | 62 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Växjö
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 16 968 | 32,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 15 559 | 29,7 % |
| CCenterpartiet | 4 048 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 3 974 | 7,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 3 769 | 7,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 181 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 358 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 168 | 4,1 % |
| Övriga partier | 359 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Växjö 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Växjö i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,3 procentenheter).
- M
- S
- MP
- C
- L
- KD
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 26,6 % | 31,6 % | 24,0 % | 21,4 % | 21,4 % | 21,7 % |
| S | 34,1 % | 28,8 % | 31,3 % | 30,0 % | 32,5 % | 29,1 % |
| MP | 5,4 % | 7,7 % | 7,2 % | 4,2 % | 4,5 % | 5,6 % |
| C | 8,7 % | 7,5 % | 7,6 % | 9,1 % | 6,3 % | 6,3 % |
| L | 7,2 % | 7,1 % | 4,3 % | 4,4 % | 4,0 % | 4,8 % |
| KD | 7,8 % | 5,9 % | 5,0 % | 7,2 % | 5,8 % | 6,6 % |
| V | 5,4 % | 5,2 % | 5,2 % | 7,2 % | 6,0 % | 9,0 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,2 % | 15,4 % | 17,9 % | 15,6 % |
| Övr | 2,0 % | 1,0 % | 3,2 % | 1,1 % | 1,5 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 86,7 % | 87,9 % | 89,3 % | 86,4 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Växjö 2006–2026
Kommunen mot länet (Kronoberg).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Växjö 2010
Så skiljer sig Växjö från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 28,8 % i Växjö mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 1,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,5
- C +0,9
- MP +0,4
- KD +0,3
Svagare än i riket
- S −1,9
- SD −0,6
- V −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Växjö, från 26,6 % till 31,6 % (+4,9 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,1 % till 28,8 % (−5,3).
- S −5,3
- M +4,9
- MP +2,4
- SD +2,3
- KD −1,8
- C −1,2
- V −0,2
- FP −0,0
Valdeltagande i Växjö
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,7 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Växjö på plats 46 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Växjö är indelad i 46 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,4 % i Nydala till 93,1 % i Gamla Hovshaga.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Högstorp (45,5 %) och sitt svagaste i Nydala (8,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 29, Socialdemokraterna i 17 av 46 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Växjö är skillnaden störst för Vänsterpartiet, som fick 7,6 % i kommunvalet mot 5,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,4 procentenheter.
- V +2,4
- KD −1,4
- FP −1,1
- SD −1,0
- S +0,9
- M +0,8
- MP −0,5
- C +0,2
Största parti i Växjö sedan 2006
Största parti har skiftat i Växjö under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 87,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,5 % | 86,4 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,0 % | 89,3 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,3 % | 87,9 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Växjö 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 46 valdistrikten i Växjö. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Araby | S | 50,7 % | S | 49,2 % | 75,0 % |
| Berg-Tolg | M | 28,6 % | M | 30,4 % | 87,9 % |
| Bergunda | M | 39,4 % | M | 40,7 % | 88,2 % |
| Bondegård | M | 40,0 % | M | 42,0 % | 87,8 % |
| Braås-Drev-Hornaryd | S | 37,1 % | S | 35,6 % | 83,5 % |
| Bäckaslöv | M | 40,4 % | M | 40,9 % | 86,4 % |
| Centrum | M | 37,0 % | M | 40,9 % | 83,9 % |
| Dalbo | S | 54,8 % | S | 55,9 % | 71,6 % |
| Dädesjö | M | 25,2 % | M | 27,0 % | 86,0 % |
| Evedal | M | 45,5 % | M | 46,4 % | 89,9 % |
| Fagrabäck | M | 33,0 % | M | 33,8 % | 84,2 % |
| Furuby | M | 28,4 % | M | 27,4 % | 86,9 % |
| Furutå | S | 31,2 % | M | 32,0 % | 88,6 % |
| Gamla Hovshaga | M | 43,3 % | M | 45,9 % | 93,1 % |
| Gemla | M | 30,3 % | M | 31,4 % | 88,5 % |
| Hovshaga Centrum | S | 34,2 % | S | 35,2 % | 83,4 % |
| Högstorp | M | 45,5 % | M | 46,5 % | 90,0 % |
| Ingelstad | S | 28,4 % | S | 28,8 % | 85,1 % |
| Kungsmad | S | 33,2 % | S | 32,3 % | 79,9 % |
| Kvarnhagen | M | 33,8 % | M | 35,8 % | 85,4 % |
| Lammhult-Asa | M | 28,1 % | M | 29,9 % | 81,6 % |
| Lasarettet | M | 37,6 % | M | 40,2 % | 85,5 % |
| Liedbergsgatan | S | 41,5 % | S | 40,4 % | 76,5 % |
| Norr | S | 29,8 % | M | 32,4 % | 90,2 % |
| Norrelid | S | 35,4 % | S | 34,7 % | 83,0 % |
| Nya Hovshaga | S | 33,0 % | S | 36,0 % | 87,7 % |
| Nydala | S | 60,1 % | S | 59,9 % | 69,4 % |
| Nöbbele | S | 26,4 % | M | 26,7 % | 90,1 % |
| Pilbäcken | S | 38,1 % | S | 38,2 % | 84,1 % |
| Ringsberg | M | 33,8 % | M | 36,4 % | 84,6 % |
| Rottne | M | 31,3 % | S | 29,9 % | 87,0 % |
| Sandsbro V | M | 34,4 % | M | 35,7 % | 89,3 % |
| Sandsbro Ö | M | 38,0 % | M | 37,5 % | 90,1 % |
| Söder | M | 39,7 % | M | 43,2 % | 92,9 % |
| Teleborg C | S | 30,7 % | S | 32,1 % | 80,3 % |
| Teleborg S | M | 35,5 % | M | 35,7 % | 90,5 % |
| Teleborg V | S | 36,7 % | S | 36,5 % | 86,3 % |
| Teleborg Ö | S | 34,6 % | S | 36,0 % | 85,6 % |
| Tävelsås-Jät | M | 26,7 % | M | 24,4 % | 87,8 % |
| Universitetet | M | 31,7 % | M | 32,9 % | 83,7 % |
| Vederslöv-Kalvsvik | M | 26,8 % | M | 27,7 % | 84,9 % |
| Väster | M | 42,4 % | M | 46,7 % | 87,9 % |
| Åby | M | 34,8 % | M | 33,4 % | 89,2 % |
| Åryd | M | 28,3 % | S | 28,1 % | 87,5 % |
| Öjaby-Ör | M | 42,2 % | M | 43,8 % | 88,5 % |
| Öster | M | 32,3 % | M | 35,5 % | 85,4 % |
Fler kommuner i Kronobergs län
Hela valresultatet för Kronobergs län 2010 · Alla kommuner 2010