Valresultat Alvesta 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Alvesta med 29,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,1 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alvesta ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.

Se Alvesta på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,7 %
Röstberättigade
14 578
Avgivna röster
12 351
Län
Kronobergs län

Riksdagsvalet 2022 i Alvesta

Riksdagsvalet 2022 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 54429,0 %
SDSverigedemokraterna3 47228,4 %
MModeraterna2 19518,0 %
KDKristdemokraterna8917,3 %
CCenterpartiet7646,2 %
VVänsterpartiet5054,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3182,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2922,4 %
Övriga partier2452,0 %

Regionvalet 2022 i Alvesta

Regionvalet 2022 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 73430,7 %
MModeraterna2 55721,0 %
SDSverigedemokraterna2 28218,8 %
CCenterpartiet1 0368,5 %
KDKristdemokraterna1 0318,5 %
VVänsterpartiet7586,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4643,8 %
MPMiljöpartiet de gröna2311,9 %
Övriga partier750,6 %

Kommunvalet 2022 i Alvesta

Kommunvalet 2022 i Alvesta: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 34027,1 %
MModeraterna2 44219,8 %
SDSverigedemokraterna2 00216,2 %
CCenterpartiet1 37611,2 %
AAAlvesta Alternativet1 32110,7 %
KDKristdemokraterna6485,3 %
VVänsterpartiet5294,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2442,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2201,8 %
Övriga partier2071,7 %

Partiernas utveckling i Alvesta 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Alvesta i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Alvesta per valår
Parti200620102014201820222026
S36,9 %31,0 %31,0 %28,6 %29,0 %26,5 %
SD3,8 %7,8 %21,6 %25,1 %28,4 %24,8 %
M24,2 %30,3 %20,5 %17,8 %18,0 %18,9 %
KD7,5 %5,4 %4,2 %7,4 %7,3 %7,7 %
C13,1 %11,2 %10,6 %9,1 %6,2 %6,0 %
V4,4 %4,5 %4,1 %5,0 %4,1 %6,7 %
MP3,2 %4,3 %3,5 %2,6 %2,6 %3,8 %
L5,1 %4,7 %2,4 %2,8 %2,4 %4,0 %
Övr2,0 %0,8 %2,2 %1,4 %2,0 %1,4 %
Valdeltagande81,6 %83,9 %86,5 %88,3 %84,7 %84,5 %

Valdeltagande i Alvesta 2006–2026

Kommunen mot länet (Kronoberg).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Alvesta 2022

Så skiljer sig Alvesta från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 28,4 % i Alvesta mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,9
  • KD +2,0

Svagare än i riket

  • V −2,6
  • MP −2,5
  • L −2,2
  • S −1,3

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Alvesta, från 25,1 % till 28,4 % (+3,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,1 % till 6,2 % (−2,9).

  • SD +3,3
  • C −2,9
  • V −0,9
  • L −0,5
  • S +0,3
  • M +0,2
  • KD −0,1
  • MP −0,0

Valdeltagande i Alvesta

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Alvesta på plats 161 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Alvesta är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,6 % i Alvesta N till 90,4 % i Moheda Ö.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Alvesta V (42,7 %) och sitt svagaste i Hjortsberga (20,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Socialdemokraterna i 5 av 11 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alvesta är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 16,2 % i kommunvalet mot 28,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,2 procentenheter.

  • SD −12,2
  • C +4,9
  • KD −2,0
  • S −1,9
  • M +1,9
  • V +0,2

Största parti i Alvesta sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Alvesta i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Alvesta per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna26,5 %84,5 %
2022Socialdemokraterna29,0 %84,7 %
2018Socialdemokraterna28,6 %88,3 %
2014Socialdemokraterna31,0 %86,5 %
2010Socialdemokraterna31,0 %83,9 %
2006Socialdemokraterna36,9 %81,6 %

Valresultat per valdistrikt i Alvesta 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Alvesta. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Alvesta, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Alvesta NS38,0 %S37,1 %63,6 %
Alvesta S-BlädingeS34,6 %S32,5 %75,3 %
Alvesta VS42,7 %S39,5 %75,4 %
AringsåsS31,9 %S31,2 %82,7 %
HjortsbergaSD32,3 %M23,1 %88,3 %
Lekaryd-Härlöv-PrästängenS28,1 %S27,0 %88,0 %
Moheda ÖSD30,7 %S25,4 %90,4 %
SkatelövSD29,2 %S20,7 %88,6 %
Slätthög-Mistelås-Moheda VSD30,7 %S23,6 %87,1 %
VislandaSD32,9 %S22,4 %83,1 %
Västra TorsåsSD33,3 %S17,9 %85,4 %

Utforska valdistrikten i Alvesta på kartan

Fler kommuner i Kronobergs län

Hela valresultatet för Kronobergs län 2022 · Alla kommuner 2022