Valresultat Vänersborg 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Vänersborg med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (23,9 %). Valdeltagandet var 85,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vänersborg ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 23 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,0 %
- Röstberättigade
- 31 222
- Avgivna röster
- 26 532
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 702 | 29,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 628 | 21,4 % |
| MModeraterna | 4 731 | 18,0 % |
| VVänsterpartiet | 2 144 | 8,2 % |
| KDKristdemokraterna | 1 813 | 6,9 % |
| CCenterpartiet | 1 495 | 5,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 231 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 106 | 4,2 % |
| Övriga partier | 398 | 1,5 % |
Regionvalet 2026 i Vänersborg
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 408 | 28,7 % |
| MModeraterna | 5 201 | 20,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 4 428 | 17,2 % |
| VVänsterpartiet | 2 475 | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2 131 | 8,3 % |
| CCenterpartiet | 1 734 | 6,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 985 | 3,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 782 | 3,0 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 490 | 1,9 % |
| Övriga partier | 135 | 0,5 % |
Kommunvalet 2026 i Vänersborg — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Vänersborg har 51 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (−3 sedan 2022), följt av Moderaterna med 11 och Sverigedemokraterna med 7.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 239 | 23,9 % | 12(−3) |
| MModeraterna | 5 756 | 22,0 % | 11(+2) |
| SDSverigedemokraterna | 3 718 | 14,2 % | 7(−3) |
| VVänsterpartiet | 2 748 | 10,5 % | 5(+1) |
| MedboMedborgarpartiet | 1 781 | 6,8 % | 4(+1) |
| CCenterpartiet | 1 720 | 6,6 % | 3(−1) |
| KDKristdemokraterna | 1 279 | 4,9 % | 3(±0) |
| SFPartiet Sunt Förnuft | 1 098 | 4,2 % | 2 |
| MPMiljöpartiet de gröna | 842 | 3,2 % | 2(+1) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 812 | 3,1 % | 2(±0) |
| Övriga partier | 123 | 0,5 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Vänersborg 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vänersborg i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- SD
- M
- V
- KD
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 42,4 % | 34,0 % | 34,7 % | 31,6 % | 32,8 % | 29,3 % |
| SD | 2,6 % | 6,3 % | 15,9 % | 22,1 % | 25,9 % | 21,4 % |
| M | 19,3 % | 26,0 % | 17,8 % | 16,0 % | 15,9 % | 18,0 % |
| V | 5,9 % | 6,7 % | 6,7 % | 6,9 % | 5,6 % | 8,2 % |
| KD | 7,5 % | 5,4 % | 4,5 % | 6,7 % | 5,8 % | 6,9 % |
| C | 8,5 % | 5,7 % | 6,5 % | 7,3 % | 5,6 % | 5,7 % |
| L | 6,6 % | 7,5 % | 4,8 % | 4,5 % | 3,7 % | 4,7 % |
| MP | 4,6 % | 7,1 % | 6,2 % | 3,6 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 2,6 % | 1,2 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,5 % |
| Valdeltagande | 79,6 % | 85,2 % | 86,4 % | 87,8 % | 85,2 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vänersborg 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vänersborg 2026
Så skiljer sig Vänersborg från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,4 % i Vänersborg mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- S +1,3
- KD +0,7
Svagare än i riket
- MP −1,9
- M −1,8
- C −1,3
- L −0,6
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Vänersborg, från 5,6 % till 8,2 % (+2,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,9 % till 21,4 % (−4,4).
- SD −4,4
- S −3,4
- V +2,5
- M +2,1
- KD +1,1
- L +1,0
- MP +0,8
- C +0,1
Valdeltagande i Vänersborg
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 85,0 %, vilket är 0,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Vänersborg på plats 133 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vänersborg är indelad i 23 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 60,0 % i Flanaden till 87,6 % i Vänerkusten.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Flanaden (43,1 %) och sitt svagaste i Frändefors/Sundals Ryr (18,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 19, Sverigedemokraterna i 4 av 23 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vänersborg är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,2 procentenheter.
- SD −7,2
- S −5,5
- M +4,0
- V +2,4
- KD −2,0
- L −1,6
- MP −1,0
- C +0,9
Största parti i Vänersborg sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Vänersborg i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 85,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 87,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,7 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,2 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 42,4 % | 79,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Vänersborg 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 23 valdistrikten i Vänersborg. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Blåsut | S | 27,9 % | M | 32,0 % | 87,0 % |
| Brinketorp/Restad | S | 31,0 % | M | 28,8 % | 81,0 % |
| Brålanda | SD | 30,0 % | M | 19,8 % | 82,5 % |
| Centrala Vargön/Västra Tunhem | S | 29,3 % | S | 24,0 % | 79,0 % |
| Centrala Vänersborg | S | 33,9 % | S | 27,2 % | 76,3 % |
| Centrala Vänersborg norra | S | 33,4 % | S | 25,9 % | 81,7 % |
| Centrala Vänersborg södra | S | 31,6 % | S | 25,1 % | 75,0 % |
| Flanaden | S | 43,1 % | S | 41,4 % | 60,0 % |
| Frändefors/Sundals Ryr | SD | 35,3 % | SD | 24,9 % | 84,0 % |
| Hedmanstorget/Mariero östra | S | 36,0 % | S | 31,8 % | 72,7 % |
| Holmängen | S | 32,9 % | S | 26,7 % | 73,6 % |
| Lyckhem södra/Tenggrenstorp | S | 34,9 % | S | 30,4 % | 71,7 % |
| Lyckhem V/Fredriksberg/Centrum V | S | 31,4 % | S | 25,7 % | 81,1 % |
| Mariedal/Fridhem | S | 32,5 % | S | 26,8 % | 79,7 % |
| Onsjö norra | S | 31,9 % | M | 28,3 % | 86,9 % |
| Onsjö södra | S | 33,3 % | M | 27,4 % | 85,9 % |
| Siviken/Väne Ryr | SD | 33,6 % | SD | 25,7 % | 85,0 % |
| Torpa | S | 40,4 % | S | 36,1 % | 60,5 % |
| Vargön norra/Nordkroken | S | 29,6 % | M | 24,9 % | 87,4 % |
| Vargön östra | S | 30,1 % | S | 24,6 % | 86,1 % |
| Vänerkusten | SD | 30,0 % | M | 23,8 % | 87,6 % |
| Vänersnäs/Lilleskog | S | 26,0 % | M | 24,3 % | 85,4 % |
| Öxnered/Vassända Naglum/Båberg | S | 28,4 % | M | 26,6 % | 84,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026