Valresultat Skara 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (27,9 %). Valdeltagandet var 84,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.

Se Skara på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,0 %
Röstberättigade
14 430
Avgivna röster
12 120
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Skara

Riksdagsvalet 2026 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 30327,6 %
SDSverigedemokraterna2 63922,0 %
MModeraterna2 37819,9 %
VVänsterpartiet8917,4 %
KDKristdemokraterna8006,7 %
CCenterpartiet7796,5 %
MPMiljöpartiet de gröna5144,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4754,0 %
Övriga partier1981,7 %

Regionvalet 2026 i Skara

Regionvalet 2026 i Skara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 12726,2 %
MModeraterna2 42920,4 %
SDSverigedemokraterna2 18818,3 %
VVänsterpartiet9137,7 %
KDKristdemokraterna9127,6 %
CCenterpartiet8817,4 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland7266,1 %
MPMiljöpartiet de gröna4613,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2221,9 %
Övriga partier710,6 %

Kommunvalet 2026 i Skara — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Skara har 45 mandat. Moderaterna fick flest, 13 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 12 och Sverigedemokraterna med 9.

Kommunvalet 2026 i Skara: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna3 36427,9 %13(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 16926,3 %12(−1)
SDSverigedemokraterna2 29119,0 %9(±0)
CCenterpartiet1 1759,7 %4(±0)
VVänsterpartiet7996,6 %3(±0)
KDKristdemokraterna5014,2 %2(−1)
MPMiljöpartiet de gröna4954,1 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2291,9 %0(−1)
Övriga partier300,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Skara 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,1 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Skara per valår
Parti200620102014201820222026
S38,6 %34,4 %34,5 %30,4 %31,7 %27,6 %
SD3,0 %5,6 %16,0 %20,2 %24,5 %22,0 %
M25,4 %29,4 %21,4 %19,3 %18,8 %19,9 %
V4,8 %4,6 %4,4 %6,0 %4,6 %7,4 %
KD6,7 %5,5 %4,2 %6,9 %6,0 %6,7 %
C9,1 %7,3 %7,7 %8,4 %6,5 %6,5 %
MP4,1 %6,3 %5,4 %3,6 %3,5 %4,3 %
L6,1 %5,8 %3,6 %3,6 %3,2 %4,0 %
Övr2,1 %1,1 %2,8 %1,5 %1,2 %1,7 %
Valdeltagande81,4 %85,3 %87,1 %87,7 %84,9 %84,0 %

Valdeltagande i Skara 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Skara 2026

Så skiljer sig Skara från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,0 % i Skara mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,5
  • KD +0,5
  • M +0,0

Svagare än i riket

  • MP −1,8
  • L −1,4
  • V −1,0
  • C −0,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Skara, från 4,6 % till 7,4 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,7 % till 27,6 % (−4,1).

  • S −4,1
  • V +2,8
  • SD −2,5
  • M +1,1
  • L +0,8
  • MP +0,8
  • KD +0,7
  • C −0,0

Valdeltagande i Skara

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,0 %, vilket är 0,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Skara på plats 184 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Skara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 63,1 % i Centrum till 83,8 % i Varnhem-Eggby.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Centrum (34,1 %) och sitt svagaste i Ardala (17,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Sverigedemokraterna i 1 av 10 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 27,9 % i kommunvalet mot 19,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • M +8,1
  • C +3,2
  • SD −3,0
  • KD −2,5
  • L −2,1
  • S −1,3
  • V −0,8
  • MP −0,2

Största parti i Skara sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Skara per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,6 %84,0 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,9 %
2018Socialdemokraterna30,4 %87,7 %
2014Socialdemokraterna34,5 %87,1 %
2010Socialdemokraterna34,4 %85,3 %
2006Socialdemokraterna38,6 %81,4 %

Valresultat per valdistrikt i Skara 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Skara, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArdalaSD32,3 %M31,8 %80,1 %
AxvallS24,2 %M33,0 %80,2 %
CentrumS34,1 %S33,4 %63,1 %
Gällkvist västra-HärlundaS28,9 %S27,5 %76,1 %
Gällkvist östra-Skånings ÅsakaS28,0 %M28,4 %75,6 %
Hindsbo-HändeneS29,0 %M29,2 %76,1 %
MariebergS33,6 %S33,7 %66,0 %
Skaraberg-TvetaS31,2 %M31,9 %77,3 %
Varnhem-EggbyS24,4 %M25,1 %83,8 %
Västermalm-DomprostegårdenS28,3 %M29,5 %68,4 %

Utforska valdistrikten i Skara på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026