Valresultat Åmål 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Åmål med 28,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (28,2 %). Valdeltagandet var 83,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Åmål ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Åmål på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,0 %
Röstberättigade
9 279
Avgivna röster
7 701
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Åmål

Riksdagsvalet 2026 i Åmål: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 18428,8 %
SDSverigedemokraterna1 85624,4 %
MModeraterna1 25716,6 %
VVänsterpartiet6328,3 %
KDKristdemokraterna5226,9 %
CCenterpartiet3845,1 %
MPMiljöpartiet de gröna3094,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3094,1 %
Övriga partier1421,9 %

Regionvalet 2026 i Åmål

Regionvalet 2026 i Åmål: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 17429,7 %
SDSverigedemokraterna1 47120,1 %
MModeraterna1 30017,8 %
KDKristdemokraterna6669,1 %
VVänsterpartiet6448,8 %
CCenterpartiet4726,5 %
MPMiljöpartiet de gröna3004,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1732,4 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland811,1 %
Övriga partier350,5 %

Kommunvalet 2026 i Åmål — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Åmål har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 10 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 9 och Sverigedemokraterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Åmål: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 12328,2 %10(+1)
MModeraterna1 80123,9 %9(+1)
SDSverigedemokraterna1 37618,2 %6(−1)
VVänsterpartiet6128,1 %3(+1)
CCenterpartiet4506,0 %2(−2)
KDKristdemokraterna4015,3 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna4005,3 %2(±0)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2032,7 %1(±0)
TLTomas Lindström1311,7 %
Övriga partier430,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Åmål 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Åmål i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,3 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • V
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Åmål per valår
Parti200620102014201820222026
S44,4 %39,7 %39,1 %34,9 %33,0 %28,8 %
SD2,4 %5,5 %17,0 %23,2 %28,2 %24,4 %
M18,2 %24,8 %16,6 %13,8 %15,7 %16,6 %
V5,8 %5,3 %5,1 %6,7 %5,2 %8,3 %
KD6,4 %5,2 %3,6 %5,9 %5,7 %6,9 %
C11,2 %6,6 %7,2 %7,5 %5,0 %5,1 %
MP4,1 %6,1 %5,0 %3,1 %3,1 %4,1 %
L5,1 %6,0 %3,9 %3,4 %2,9 %4,1 %
Övr2,5 %0,8 %2,6 %1,5 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande78,7 %81,3 %83,0 %84,8 %83,2 %83,0 %

Valdeltagande i Åmål 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Åmål 2026

Så skiljer sig Åmål från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 24,4 % i Åmål mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 7,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +7,0
  • S +0,7
  • KD +0,7

Svagare än i riket

  • M −3,3
  • MP −2,1
  • C −2,0
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Åmål, från 5,2 % till 8,3 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,0 % till 28,8 % (−4,3).

  • S −4,3
  • SD −3,8
  • V +3,1
  • L +1,2
  • KD +1,1
  • MP +1,0
  • M +0,9
  • C +0,1

Valdeltagande i Åmål

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,0 %, vilket är 1,9 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Åmål på plats 220 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Åmål är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 66,0 % i Åmål centrala till 76,5 % i Tösse - Fröskog - Ånimskog.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Åmål centrala (36,6 %) och sitt svagaste i Tösse - Fröskog - Ånimskog (23,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Åmål är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 23,9 % i kommunvalet mot 16,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.

  • M +7,3
  • SD −6,2
  • KD −1,6
  • L −1,4
  • MP +1,2
  • C +0,9
  • S −0,6
  • V −0,2

Största parti i Åmål sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Åmål i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Åmål per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,8 %83,0 %
2022Socialdemokraterna33,0 %83,2 %
2018Socialdemokraterna34,9 %84,8 %
2014Socialdemokraterna39,1 %83,0 %
2010Socialdemokraterna39,7 %81,3 %
2006Socialdemokraterna44,4 %78,7 %

Valresultat per valdistrikt i Åmål 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Åmål. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Åmål, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Tösse - Fröskog - ÅnimskogSD29,8 %M24,5 %76,5 %
Åmål centralaS36,6 %S38,5 %66,0 %
Åmål nordvästraS31,5 %S31,1 %68,9 %
Åmål norra - MoS26,2 %M30,1 %75,8 %
Åmål sydvästraS30,4 %S28,5 %70,5 %
Åmål södraS28,7 %S27,4 %68,8 %

Utforska valdistrikten i Åmål på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026