Valresultat Essunga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Essunga med 27,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (48,3 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Essunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.

Se Essunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,0 %
Röstberättigade
4 268
Avgivna röster
3 715
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Essunga

Riksdagsvalet 2026 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 00327,3 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna85123,2 %
MModeraterna81622,2 %
KDKristdemokraterna2677,3 %
CCenterpartiet2536,9 %
VVänsterpartiet1534,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1474,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1273,5 %
Övriga partier571,6 %

Regionvalet 2026 i Essunga

Regionvalet 2026 i Essunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna86223,8 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna72520,1 %
SDSverigedemokraterna70919,6 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland51114,1 %
KDKristdemokraterna2356,5 %
CCenterpartiet2306,4 %
VVänsterpartiet1634,5 %
MPMiljöpartiet de gröna982,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)641,8 %
Övriga partier180,5 %

Kommunvalet 2026 i Essunga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Essunga har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 15 mandat (±0 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Sverigedemokraterna med 5.

Kommunvalet 2026 i Essunga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 78148,3 %15(±0)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna74020,1 %6(±0)
SDSverigedemokraterna62316,9 %5(±0)
CCenterpartiet1955,3 %2(±0)
MPMiljöpartiet de gröna1263,4 %1(±0)
VVänsterpartiet1163,1 %1(±0)
KDKristdemokraterna812,2 %1(±0)
Övriga partier280,8 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Essunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Essunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,8 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Essunga per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,9 %6,2 %16,0 %22,9 %29,9 %27,3 %
S29,9 %29,3 %30,7 %25,8 %27,0 %23,2 %
M27,4 %31,4 %24,2 %20,5 %20,2 %22,2 %
KD7,4 %6,4 %4,3 %6,8 %5,9 %7,3 %
C18,4 %12,6 %11,4 %12,0 %8,2 %6,9 %
V4,2 %3,9 %3,8 %5,8 %3,5 %4,2 %
L4,5 %5,0 %2,8 %2,7 %1,9 %4,0 %
MP3,0 %4,2 %4,1 %2,5 %2,5 %3,5 %
Övr2,2 %1,0 %2,5 %1,1 %0,9 %1,6 %
Valdeltagande81,3 %85,6 %86,8 %88,0 %87,4 %87,0 %

Valdeltagande i Essunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Essunga 2026

Så skiljer sig Essunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 27,3 % i Essunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +9,8
  • M +2,4
  • KD +1,1

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −4,2
  • MP −2,7
  • L −1,3

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Liberalerna mest i Essunga, från 1,9 % till 4,0 % (+2,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 27,0 % till 23,2 % (−3,8).

  • S −3,8
  • SD −2,6
  • L +2,1
  • M +2,0
  • KD +1,3
  • C −1,3
  • MP +1,0
  • V +0,6

Valdeltagande i Essunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,0 %, vilket är 2,2 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Essunga på plats 60 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Essunga är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,4 % i Nossebro till 80,9 % i Bredöl.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Jonslund (32,3 %) och sitt svagaste i Nossebro (22,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 3 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Essunga är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 48,3 % i kommunvalet mot 22,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 26,1 procentenheter.

  • M +26,1
  • SD −10,4
  • KD −5,1
  • L −3,4
  • S −3,1
  • C −1,6
  • V −1,0
  • MP −0,0

Största parti i Essunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Essunga under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Essunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna27,3 %87,0 %
2022Sverigedemokraterna29,9 %87,4 %
2018Socialdemokraterna25,8 %88,0 %
2014Socialdemokraterna30,7 %86,8 %
2010Moderaterna31,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna29,9 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Essunga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Essunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Essunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BredölSD28,0 %M49,7 %80,9 %
JonslundSD32,3 %M50,5 %78,1 %
NossebroS28,5 %M46,8 %76,4 %

Utforska valdistrikten i Essunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026