Valresultat Orust 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Orust med 24,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,0 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.

Se Orust på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
87,7 %
Röstberättigade
12 459
Avgivna röster
10 925
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Orust

Riksdagsvalet 2026 i Orust: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 62924,4 %
SDSverigedemokraterna2 36621,9 %
MModeraterna2 16820,1 %
KDKristdemokraterna8427,8 %
CCenterpartiet7817,2 %
MPMiljöpartiet de gröna6986,5 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6626,1 %
VVänsterpartiet4504,2 %
Övriga partier1951,8 %

Regionvalet 2026 i Orust

Regionvalet 2026 i Orust: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 46623,9 %
MModeraterna2 23121,6 %
SDSverigedemokraterna1 79217,3 %
KDKristdemokraterna9939,6 %
CCenterpartiet9679,4 %
MPMiljöpartiet de gröna6426,2 %
VVänsterpartiet5405,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4184,0 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland1291,2 %
Övriga partier1591,5 %

Kommunvalet 2026 i Orust — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Orust har 41 mandat. Moderaterna och Socialdemokraterna fick flest, 8 mandat vardera.

Kommunvalet 2026 i Orust: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 23621,0 %8(−3)
MModeraterna2 14120,1 %8(±0)
SDSverigedemokraterna1 46813,8 %6(±0)
FOFolkviljan Orust1 26311,9 %5(+3)
CCenterpartiet1 25711,8 %5(±0)
MPMiljöpartiet de gröna7106,7 %3(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)5224,9 %2(±0)
VVänsterpartiet5154,8 %2(−1)
KDKristdemokraterna5144,8 %2(±0)
Övriga partier150,1 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Orust 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−3,9 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • MP
  • L
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Orust per valår
Parti200620102014201820222026
S31,1 %25,6 %27,4 %25,4 %28,3 %24,4 %
SD2,6 %4,7 %15,2 %21,2 %25,7 %21,9 %
M25,6 %33,9 %24,4 %19,4 %17,9 %20,1 %
KD8,1 %6,3 %4,5 %6,7 %6,5 %7,8 %
C11,7 %8,8 %8,6 %10,1 %6,5 %7,2 %
MP4,7 %6,4 %5,4 %3,8 %4,9 %6,5 %
L8,0 %8,3 %5,9 %5,2 %4,3 %6,1 %
V5,1 %4,7 %5,3 %6,7 %4,7 %4,2 %
Övr3,2 %1,2 %3,3 %1,5 %1,3 %1,8 %
Valdeltagande82,3 %85,7 %87,1 %89,0 %87,9 %87,7 %

Valdeltagande i Orust 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Orust 2026

Så skiljer sig Orust från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,9 % i Orust mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,4
  • KD +1,6
  • L +0,8
  • MP +0,3

Svagare än i riket

  • V −4,2
  • S −3,7

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Orust, från 17,9 % till 20,1 % (+2,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,3 % till 24,4 % (−3,9).

  • S −3,9
  • SD −3,8
  • M +2,2
  • L +1,8
  • MP +1,6
  • KD +1,3
  • C +0,8
  • V −0,5

Valdeltagande i Orust

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,7 %, vilket är 2,8 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Orust på plats 44 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Orust är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,6 % i Henån södra till 84,2 % i Ellös.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Henån norra (28,3 %) och sitt svagaste i Svanesund norra (21,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,8 % i kommunvalet mot 21,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • SD −8,1
  • C +4,6
  • S −3,3
  • KD −3,0
  • L −1,2
  • V +0,7
  • MP +0,2
  • M +0,0

Största parti i Orust sedan 2006

Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2026: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Orust per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,4 %87,7 %
2022Socialdemokraterna28,3 %87,9 %
2018Socialdemokraterna25,4 %89,0 %
2014Socialdemokraterna27,4 %87,1 %
2010Moderaterna33,9 %85,7 %
2006Socialdemokraterna31,1 %82,3 %

Valresultat per valdistrikt i Orust 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Orust, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
EllösS25,6 %M21,2 %84,2 %
Henån norraS28,3 %S28,2 %81,4 %
Henån södraS27,2 %S23,1 %77,6 %
Orust nordöstraS22,7 %S18,2 %83,9 %
Orust västraS24,2 %M18,1 %84,1 %
Svanesund centrumS25,4 %S23,6 %83,1 %
Svanesund norraSD27,9 %SD18,8 %83,8 %
VarekilSD24,4 %M21,2 %82,6 %

Utforska valdistrikten i Orust på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026