Valresultat Orust 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Orust med 31,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,3 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Orust ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 12 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 11 997
- Avgivna röster
- 9 879
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 014 | 31,1 % |
| MModeraterna | 2 485 | 25,6 % |
| CCenterpartiet | 1 131 | 11,7 % |
| KDKristdemokraterna | 780 | 8,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 773 | 8,0 % |
| VVänsterpartiet | 491 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 456 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 253 | 2,6 % |
| Övriga partier | 303 | 3,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 710 | 28,9 % |
| MModeraterna | 2 076 | 22,2 % |
| CCenterpartiet | 1 081 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 843 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 706 | 7,5 % |
| SPVGSPVG | 700 | 7,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 469 | 5,0 % |
| VVänsterpartiet | 424 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 219 | 2,3 % |
| Övriga partier | 138 | 1,5 % |
Kommunvalet 2006 i Orust
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 826 | 29,3 % |
| MModeraterna | 1 872 | 19,4 % |
| CCenterpartiet | 1 539 | 16,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 116 | 11,6 % |
| KDKristdemokraterna | 624 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 573 | 5,9 % |
| VVänsterpartiet | 380 | 3,9 % |
| FPOFPO | 351 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 175 | 1,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 160 | 1,7 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Orust 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Orust i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,1 % | 25,6 % | 27,4 % | 25,4 % | 28,3 % | 24,4 % |
| M | 25,6 % | 33,9 % | 24,4 % | 19,4 % | 17,9 % | 20,1 % |
| C | 11,7 % | 8,8 % | 8,6 % | 10,1 % | 6,5 % | 7,2 % |
| KD | 8,1 % | 6,3 % | 4,5 % | 6,7 % | 6,5 % | 7,8 % |
| L | 8,0 % | 8,3 % | 5,9 % | 5,2 % | 4,3 % | 6,1 % |
| V | 5,1 % | 4,7 % | 5,3 % | 6,7 % | 4,7 % | 4,2 % |
| MP | 4,7 % | 6,4 % | 5,4 % | 3,8 % | 4,9 % | 6,5 % |
| Övr | 3,2 % | 1,2 % | 3,3 % | 1,5 % | 1,3 % | 1,8 % |
| SD | 2,6 % | 4,7 % | 15,2 % | 21,2 % | 25,7 % | 21,9 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 85,7 % | 87,1 % | 89,0 % | 87,9 % | 87,7 % |
Valdeltagande i Orust 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Orust 2006
Så skiljer sig Orust från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 31,1 % i Orust mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter nedåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +3,8
- KD +1,4
- FP +0,5
Svagare än i riket
- S −4,1
- V −0,8
- MP −0,5
- M −0,4
Valdeltagande i Orust
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,3 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Orust på plats 67 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Orust är indelad i 12 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,1 % i Röra Västra till 89,5 % i Mollösund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Morlanda Östra (36,5 %) och sitt svagaste i Gullholmen (9,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 9, Moderaterna i 3 av 12 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Orust är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 19,4 % i kommunvalet mot 25,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,2 procentenheter.
- M −6,2
- C +4,3
- FP +3,6
- S −1,8
- KD −1,6
- MP +1,2
- V −1,1
Största parti i Orust sedan 2006
Största parti har skiftat i Orust under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,4 % | 87,7 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,3 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,4 % | 89,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 87,1 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Orust 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 12 valdistrikten i Orust. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Gullholmen | M | 47,0 % | M | 36,0 % | 84,5 % |
| Långelanda 1 | S | 32,9 % | S | 31,6 % | 84,6 % |
| Långelanda 2 | S | 34,0 % | S | 32,5 % | 80,3 % |
| Mollösund | M | 34,3 % | FP | 36,5 % | 89,5 % |
| Morlanda Västra | M | 27,5 % | M | 23,8 % | 80,8 % |
| Morlanda Östra | S | 36,5 % | S | 36,1 % | 80,9 % |
| Myckleby | S | 28,1 % | S | 24,0 % | 83,7 % |
| Röra Västra | S | 32,3 % | S | 32,0 % | 79,1 % |
| Röra Östra | S | 32,9 % | S | 34,5 % | 80,3 % |
| Stala | S | 33,7 % | S | 33,1 % | 84,1 % |
| Tegneby | S | 25,5 % | C | 38,5 % | 84,6 % |
| Torp | S | 30,5 % | S | 29,9 % | 82,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006