Valresultat Mark 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 38,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,1 %). Valdeltagandet var 82,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 25 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,1 %
- Röstberättigade
- 25 279
- Avgivna röster
- 20 766
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 810 | 38,4 % |
| MModeraterna | 4 133 | 20,3 % |
| CCenterpartiet | 2 414 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 1 587 | 7,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 291 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 087 | 5,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 791 | 3,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 591 | 2,9 % |
| Övriga partier | 619 | 3,0 % |
Landstingsvalet 2006 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 668 | 38,5 % |
| MModeraterna | 3 686 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 2 647 | 13,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 356 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 189 | 6,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 998 | 5,0 % |
| SPVGSPVG | 930 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 653 | 3,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 448 | 2,3 % |
| Övriga partier | 306 | 1,5 % |
Kommunvalet 2006 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 370 | 36,1 % |
| MModeraterna | 3 291 | 16,1 % |
| CCenterpartiet | 3 027 | 14,8 % |
| MBPMBP | 2 196 | 10,8 % |
| VVänsterpartiet | 1 155 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 138 | 5,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 965 | 4,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 564 | 2,8 % |
| ÖVRövriga partier | 311 | 1,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 287 | 1,4 % |
| Övriga partier | 91 | 0,4 % |
Partiernas utveckling i Mark 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 34,0 % | 33,2 % | 29,1 % | 30,5 % | 27,4 % |
| M | 20,3 % | 24,5 % | 18,9 % | 16,0 % | 16,5 % | 17,8 % |
| C | 11,9 % | 9,3 % | 8,9 % | 10,7 % | 7,6 % | 7,7 % |
| KD | 7,8 % | 6,7 % | 5,2 % | 7,1 % | 6,9 % | 8,6 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 5,6 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| L | 5,3 % | 7,5 % | 5,2 % | 5,5 % | 3,2 % | 4,6 % |
| MP | 3,9 % | 5,7 % | 5,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,2 % |
| Övr | 3,1 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 2,0 % |
| SD | 2,9 % | 5,8 % | 14,8 % | 19,8 % | 24,9 % | 22,0 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,7 % | 86,4 % | 88,0 % | 85,9 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Mark 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mark 2006
Så skiljer sig Mark från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Moderaterna, som fick 20,3 % i Mark mot 26,1 % i hela landet — en skillnad på 5,7 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +4,0
- S +3,2
- KD +1,2
- V +0,5
Svagare än i riket
- M −5,7
- FP −2,2
- MP −1,3
- SD −0,0
Valdeltagande i Mark
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,1 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Mark på plats 73 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mark är indelad i 25 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,8 % i Skene 3 till 90,1 % i Örby 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skene 3 (51,8 %) och sitt svagaste i Hajom (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 23, Centerpartiet i 2 av 25 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 16,1 % i kommunvalet mot 20,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- M −4,2
- C +3,0
- S −2,3
- KD −2,2
- MP −1,1
- V −0,7
- FP −0,6
Största parti i Mark sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mark 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 25 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berghem | S | 33,0 % | S | 32,5 % | 87,2 % |
| Fotskäl-Tostared | S | 26,7 % | M | 25,1 % | 82,4 % |
| Fritsla 1 | S | 38,8 % | S | 35,6 % | 79,3 % |
| Fritsla 2 | S | 41,4 % | S | 38,1 % | 82,5 % |
| Hajom | C | 34,0 % | C | 42,5 % | 86,1 % |
| Horred | S | 33,2 % | S | 23,8 % | 83,3 % |
| Hyssna | S | 28,7 % | S | 27,6 % | 87,8 % |
| Istorp | S | 29,0 % | C | 30,2 % | 83,8 % |
| Kinna 1 | S | 42,0 % | S | 42,6 % | 79,9 % |
| Kinna 2 | S | 51,2 % | S | 49,7 % | 82,5 % |
| Kinna 3 | S | 47,6 % | S | 47,1 % | 80,8 % |
| Kinna 4 | S | 39,1 % | S | 39,7 % | 85,6 % |
| Kinna 5 | S | 51,3 % | S | 51,2 % | 73,8 % |
| Skene 1 | S | 46,7 % | S | 45,9 % | 83,6 % |
| Skene 2 | S | 47,8 % | S | 47,2 % | 73,9 % |
| Skene 3 | S | 51,8 % | S | 49,8 % | 69,8 % |
| Surteby-K | S | 33,4 % | S | 30,2 % | 79,8 % |
| Sätila 1 | S | 30,5 % | M | 25,3 % | 83,6 % |
| Sätila 2 | S | 26,4 % | S | 25,3 % | 82,2 % |
| Sätila 3 | S | 30,6 % | S | 30,5 % | 86,7 % |
| Torestorp | C | 30,4 % | C | 41,2 % | 86,9 % |
| Örby 1 | S | 39,9 % | S | 38,9 % | 85,1 % |
| Örby 2 | S | 38,7 % | S | 36,8 % | 90,1 % |
| Örby 3 | S | 36,1 % | S | 32,7 % | 86,1 % |
| Öxabäck | S | 41,4 % | S | 42,0 % | 83,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006