Valresultat Bollebygd 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Bollebygd med 32,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,5 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bollebygd ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 6 108
- Avgivna röster
- 5 124
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 651 | 32,8 % |
| MModeraterna | 1 339 | 26,6 % |
| CCenterpartiet | 474 | 9,4 % |
| KDKristdemokraterna | 431 | 8,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 336 | 6,7 % |
| VVänsterpartiet | 278 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 187 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 177 | 3,5 % |
| Övriga partier | 157 | 3,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 682 | 34,2 % |
| MModeraterna | 1 313 | 26,7 % |
| CCenterpartiet | 441 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 376 | 7,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 295 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 171 | 3,5 % |
| SPVGSPVG | 166 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 164 | 3,3 % |
| Övriga partier | 40 | 0,8 % |
Kommunvalet 2006 i Bollebygd
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 818 | 35,5 % |
| MModeraterna | 1 541 | 30,1 % |
| CCenterpartiet | 534 | 10,4 % |
| VVänsterpartiet | 319 | 6,2 % |
| KDKristdemokraterna | 310 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 245 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 172 | 3,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 146 | 2,9 % |
| Övriga partier | 28 | 0,5 % |
Partiernas utveckling i Bollebygd 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Bollebygd i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- SD
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,8 % | 26,6 % | 27,0 % | 23,4 % | 25,6 % | 23,7 % |
| M | 26,6 % | 33,1 % | 24,6 % | 20,2 % | 20,1 % | 21,3 % |
| C | 9,4 % | 7,2 % | 7,9 % | 8,9 % | 6,5 % | 6,2 % |
| KD | 8,6 % | 6,5 % | 5,1 % | 7,7 % | 6,6 % | 7,7 % |
| L | 6,7 % | 6,5 % | 4,7 % | 5,6 % | 4,1 % | 5,2 % |
| V | 5,5 % | 4,7 % | 4,3 % | 5,2 % | 4,3 % | 4,0 % |
| SD | 3,7 % | 8,2 % | 18,5 % | 23,9 % | 27,7 % | 25,1 % |
| MP | 3,5 % | 6,1 % | 5,2 % | 4,1 % | 3,9 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,0 % | 2,6 % | 1,0 % | 1,2 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,9 % | 87,6 % | 89,6 % | 90,7 % | 89,1 % | 88,6 % |
Valdeltagande i Bollebygd 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Bollebygd 2006
Så skiljer sig Bollebygd från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 32,8 % i Bollebygd mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 2,4 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +1,9
- C +1,5
- SD +0,8
- M +0,6
Svagare än i riket
- S −2,4
- MP −1,6
- FP −0,8
- V −0,3
Valdeltagande i Bollebygd
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,9 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Bollebygd på plats 30 av landets 290 kommuner — en av kommunerna med högst valdeltagande i landet.
Skillnader mellan valdistrikten
Bollebygd är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 82,5 % i Töllsjö till 85,0 % i Bollebygd 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Olsfors (37,9 %) och sitt svagaste i Töllsjö (26,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 4, Moderaterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bollebygd är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 30,1 % i kommunvalet mot 26,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- M +3,5
- S +2,7
- KD −2,5
- FP −1,9
- C +1,0
- SD −0,9
- V +0,7
- MP −0,2
Största parti i Bollebygd sedan 2006
Största parti har skiftat i Bollebygd under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 25,1 % | 88,6 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 89,1 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 23,9 % | 90,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 89,6 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,1 % | 87,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 83,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Bollebygd 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bollebygd. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bollebygd 2 | M | 31,8 % | M | 38,1 % | 85,0 % |
| Bollebygd 3 | S | 37,5 % | S | 42,8 % | 84,4 % |
| Bollebygd 4 | S | 33,5 % | S | 37,9 % | 83,5 % |
| Olsfors | S | 37,9 % | S | 45,8 % | 83,7 % |
| Töllsjö | S | 26,6 % | C | 27,9 % | 82,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006