Valresultat Skara 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 38,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (36,6 %). Valdeltagandet var 81,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,4 %
- Röstberättigade
- 14 271
- Avgivna röster
- 11 613
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 399 | 38,6 % |
| MModeraterna | 2 899 | 25,4 % |
| CCenterpartiet | 1 043 | 9,1 % |
| KDKristdemokraterna | 768 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 701 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 547 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 468 | 4,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 342 | 3,0 % |
| Övriga partier | 234 | 2,1 % |
Landstingsvalet 2006 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 197 | 37,6 % |
| MModeraterna | 2 802 | 25,1 % |
| CCenterpartiet | 1 119 | 10,0 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 744 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 674 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 533 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 445 | 4,0 % |
| SPVGSPVG | 304 | 2,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 301 | 2,7 % |
| Övriga partier | 54 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 151 | 36,6 % |
| MModeraterna | 3 305 | 29,2 % |
| CCenterpartiet | 1 211 | 10,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 777 | 6,9 % |
| KDKristdemokraterna | 603 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 522 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 507 | 4,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 239 | 2,1 % |
| Övriga partier | 18 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Skara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,4 % | 34,5 % | 30,4 % | 31,7 % | 27,6 % |
| M | 25,4 % | 29,4 % | 21,4 % | 19,3 % | 18,8 % | 19,9 % |
| C | 9,1 % | 7,3 % | 7,7 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,5 % |
| KD | 6,7 % | 5,5 % | 4,2 % | 6,9 % | 6,0 % | 6,7 % |
| L | 6,1 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,6 % | 3,2 % | 4,0 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,6 % | 7,4 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 4,3 % |
| SD | 3,0 % | 5,6 % | 16,0 % | 20,2 % | 24,5 % | 22,0 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,8 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,3 % | 87,1 % | 87,7 % | 84,9 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Skara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skara 2006
Så skiljer sig Skara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 38,6 % i Skara mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 3,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,4
- C +1,2
- KD +0,1
- SD +0,1
Svagare än i riket
- FP −1,4
- MP −1,1
- V −1,0
- M −0,6
Valdeltagande i Skara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,4 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Skara på plats 98 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skara är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 74,0 % i Skara 1 till 87,7 % i Varnhem.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skara 1 (56,0 %) och sitt svagaste i Eggby (25,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 1 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 29,2 % i kommunvalet mot 25,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,7 procentenheter.
- M +3,7
- S −2,0
- C +1,5
- KD −1,4
- FP +0,7
- MP +0,4
- V −0,2
Största parti i Skara sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Skara 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ardala | S | 30,3 % | S | 27,5 % | 83,5 % |
| Axvall | S | 38,8 % | S | 36,6 % | 83,2 % |
| Eggby | M | 30,7 % | M | 33,4 % | 84,6 % |
| Skara 1 | S | 56,0 % | S | 54,9 % | 74,0 % |
| Skara 2 | S | 32,7 % | M | 34,3 % | 83,8 % |
| Skara 3 | S | 36,2 % | M | 35,7 % | 75,9 % |
| Skara 4 | S | 47,2 % | S | 44,7 % | 82,0 % |
| Skara 5 | S | 40,1 % | S | 38,4 % | 81,2 % |
| Skara 6 | S | 40,6 % | S | 38,9 % | 81,3 % |
| Skara 7 | S | 41,6 % | S | 39,1 % | 79,5 % |
| Varnhem | S | 31,5 % | S | 30,5 % | 87,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006