Valresultat Grästorp 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Grästorp med 32,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,1 %). Valdeltagandet var 82,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Grästorp ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 3 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 82,3 %
- Röstberättigade
- 4 478
- Avgivna röster
- 3 685
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 186 | 32,7 % |
| MModeraterna | 1 060 | 29,2 % |
| CCenterpartiet | 594 | 16,4 % |
| KDKristdemokraterna | 231 | 6,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 163 | 4,5 % |
| VVänsterpartiet | 129 | 3,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 88 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 82 | 2,3 % |
| Övriga partier | 86 | 2,4 % |
Landstingsvalet 2006 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 018 | 29,3 % |
| MModeraterna | 976 | 28,1 % |
| CCenterpartiet | 658 | 19,0 % |
| SPVGSPVG | 204 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 179 | 5,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 162 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 105 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 68 | 2,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 64 | 1,8 % |
| Övriga partier | 37 | 1,1 % |
Kommunvalet 2006 i Grästorp
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 1 110 | 31,1 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 975 | 27,3 % |
| CCenterpartiet | 847 | 23,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 297 | 8,3 % |
| FFKFFK | 135 | 3,8 % |
| KDKristdemokraterna | 107 | 3,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 42 | 1,2 % |
| Övriga partier | 56 | 1,6 % |
Partiernas utveckling i Grästorp 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Grästorp i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- C
- KD
- L
- V
- Övr
- MP
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 32,7 % | 30,5 % | 30,7 % | 25,7 % | 24,9 % | 22,9 % |
| M | 29,2 % | 31,6 % | 23,6 % | 21,1 % | 20,2 % | 21,3 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 13,0 % | 12,9 % | 9,3 % | 8,1 % |
| KD | 6,4 % | 4,2 % | 4,2 % | 7,2 % | 6,8 % | 8,8 % |
| L | 4,5 % | 5,2 % | 3,3 % | 3,5 % | 3,2 % | 4,5 % |
| V | 3,6 % | 3,5 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,6 % | 2,8 % |
| Övr | 2,5 % | 1,0 % | 2,0 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,5 % |
| MP | 2,4 % | 3,6 % | 3,6 % | 2,0 % | 2,4 % | 3,3 % |
| SD | 2,3 % | 6,3 % | 15,8 % | 23,2 % | 29,4 % | 27,0 % |
| Valdeltagande | 82,3 % | 86,5 % | 86,8 % | 88,9 % | 88,3 % | 87,2 % |
Valdeltagande i Grästorp 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Grästorp 2006
Så skiljer sig Grästorp från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 16,4 % i Grästorp mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 8,5 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +8,5
- M +3,2
Svagare än i riket
- FP −3,0
- MP −2,7
- S −2,5
- V −2,3
Valdeltagande i Grästorp
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,3 %, vilket är 1,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Grästorp på plats 69 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Grästorp är indelad i 3 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,5 % i Grästorps Norra till 83,6 % i Grästorps Södra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Grästorps Norra (38,2 %) och sitt svagaste i Grästorps Landsbygd (24,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 2, Moderaterna i 1 av 3 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Grästorp är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 23,7 % i kommunvalet mot 16,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,3 procentenheter.
- C +7,3
- S −5,4
- FP +3,8
- KD −3,4
- V −2,8
- M +1,8
Största parti i Grästorp sedan 2006
Största parti har skiftat i Grästorp under perioden 2006–2006: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,0 % | 87,2 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,4 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,7 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,7 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 31,6 % | 86,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,7 % | 82,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Grästorp 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 3 valdistrikten i Grästorp. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Grästorps Landsbygd | M | 29,6 % | C | 31,9 % | 81,9 % |
| Grästorps Norra | S | 38,2 % | S | 31,9 % | 81,5 % |
| Grästorps Södra | S | 36,5 % | M | 31,0 % | 83,6 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006