Valresultat Partille 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Partille med 30,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 83,4 %. Hela röstfördelningen för alla val i Partille ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 17 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,4 %
- Röstberättigade
- 24 340
- Avgivna röster
- 20 308
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 097 | 30,4 % |
| MModeraterna | 5 651 | 28,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 139 | 10,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 692 | 8,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 226 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 047 | 5,2 % |
| CCenterpartiet | 920 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 566 | 2,8 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 251 | 1,3 % |
| Övriga partier | 435 | 2,2 % |
Landstingsvalet 2006 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 047 | 30,5 % |
| MModeraterna | 5 204 | 26,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 440 | 12,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 630 | 8,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 243 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 015 | 5,1 % |
| CCenterpartiet | 732 | 3,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 571 | 2,9 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 429 | 2,2 % |
| SPVGSPVG | 417 | 2,1 % |
| Övriga partier | 99 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Partille
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 5 992 | 29,6 % |
| MModeraterna | 5 428 | 26,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 483 | 12,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 558 | 7,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 453 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 350 | 6,7 % |
| CCenterpartiet | 807 | 4,0 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 737 | 3,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 386 | 1,9 % |
| Övriga partier | 37 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Partille 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Partille i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- KD
- V
- MP
- C
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 30,4 % | 24,8 % | 24,9 % | 23,8 % | 28,6 % | 26,8 % |
| M | 28,2 % | 33,9 % | 27,3 % | 23,2 % | 21,7 % | 22,0 % |
| L | 10,7 % | 10,0 % | 8,0 % | 7,2 % | 5,9 % | 6,2 % |
| KD | 8,4 % | 7,1 % | 5,4 % | 6,9 % | 5,4 % | 6,2 % |
| V | 6,1 % | 5,1 % | 6,1 % | 8,1 % | 6,5 % | 7,9 % |
| MP | 5,2 % | 7,6 % | 8,0 % | 5,3 % | 6,2 % | 7,2 % |
| C | 4,6 % | 4,0 % | 4,5 % | 7,9 % | 6,8 % | 8,1 % |
| Övr | 3,5 % | 1,7 % | 4,2 % | 1,3 % | 1,2 % | 1,1 % |
| SD | 2,8 % | 5,8 % | 11,6 % | 16,3 % | 17,8 % | 14,5 % |
| Valdeltagande | 83,4 % | 86,9 % | 86,8 % | 87,9 % | 85,1 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Partille 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Partille 2006
Så skiljer sig Partille från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 30,4 % i Partille mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 4,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- FP +3,2
- M +2,1
- KD +1,8
- SPI +0,7
Svagare än i riket
- S −4,8
- C −3,3
- SD −0,1
Valdeltagande i Partille
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 83,4 %, vilket är 3,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Partille på plats 36 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Partille är indelad i 17 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,6 % i Partille 3 till 90,2 % i Sävedalen 5.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Partille 3 (48,1 %) och sitt svagaste i Sävedalen 2 (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 10, Moderaterna i 7 av 17 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Partille är skillnaden störst för Miljöpartiet, som fick 7,7 % i kommunvalet mot 5,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 2,5 procentenheter.
- MP +2,5
- FP +1,6
- M −1,4
- KD −1,3
- S −0,8
- C −0,6
- V +0,6
Största parti i Partille sedan 2006
Största parti har skiftat i Partille under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 28,6 % | 85,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 23,8 % | 87,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 27,3 % | 86,8 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,9 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 83,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Partille 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 17 valdistrikten i Partille. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Partille 1 | S | 31,1 % | S | 31,6 % | 83,9 % |
| Partille 2 | M | 29,8 % | M | 30,2 % | 86,3 % |
| Partille 3 | S | 48,1 % | S | 46,8 % | 64,6 % |
| Partille 4 | S | 34,4 % | S | 33,6 % | 84,2 % |
| Partille 5 | S | 31,8 % | S | 29,8 % | 80,8 % |
| Partille 6 | S | 47,8 % | S | 48,3 % | 72,6 % |
| Partille 7 | S | 37,3 % | S | 36,2 % | 88,1 % |
| Partille 8 | S | 36,9 % | S | 36,2 % | 75,2 % |
| Partille 9 | S | 34,1 % | S | 31,2 % | 86,9 % |
| Partille 10 | M | 36,1 % | M | 37,2 % | 89,1 % |
| Partille 11 | S | 35,1 % | S | 35,0 % | 81,5 % |
| Sävedalen 1 | M | 37,3 % | M | 32,7 % | 87,5 % |
| Sävedalen 2 | M | 41,9 % | M | 40,6 % | 89,0 % |
| Sävedalen 3 | M | 35,0 % | M | 31,2 % | 85,0 % |
| Sävedalen 4 | S | 42,2 % | S | 42,5 % | 79,5 % |
| Sävedalen 5 | M | 32,1 % | M | 29,3 % | 90,2 % |
| Sävedalen 6 | M | 28,3 % | S | 24,3 % | 89,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006