Valresultat Ulricehamn 2006

I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Ulricehamn med 30,7 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,1 %). Valdeltagandet var 82,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Ulricehamn ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 20 valdistrikt.

Se Ulricehamn på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
82,0 %
Röstberättigade
17 202
Avgivna röster
14 098
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2006 i Ulricehamn

Riksdagsvalet 2006 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 24230,7 %
MModeraterna3 30523,9 %
CCenterpartiet2 04714,8 %
KDKristdemokraterna1 3699,9 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)7745,6 %
MPMiljöpartiet de gröna5704,1 %
VVänsterpartiet5393,9 %
SDSverigedemokraterna4022,9 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti3312,4 %
Övriga partier2271,6 %

Landstingsvalet 2006 i Ulricehamn

Landstingsvalet 2006 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 90829,4 %
MModeraterna2 84021,4 %
CCenterpartiet2 24416,9 %
KDKristdemokraterna1 2309,3 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8636,5 %
VVänsterpartiet5334,0 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti4813,6 %
MPMiljöpartiet de gröna4763,6 %
SPVGSPVG3392,6 %
SDSverigedemokraterna3312,5 %
Övriga partier390,3 %

Kommunvalet 2006 i Ulricehamn

Kommunvalet 2006 i Ulricehamn: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna3 72227,1 %
CCenterpartiet3 14422,9 %
MModeraterna2 59818,9 %
KDKristdemokraterna1 0727,8 %
FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet)8586,2 %
SPISveriges Pensionärers Intresseparti8135,9 %
VVänsterpartiet6444,7 %
MPMiljöpartiet de gröna5544,0 %
SDSverigedemokraterna3152,3 %
Övriga partier150,1 %

Partiernas utveckling i Ulricehamn 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Ulricehamn i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • L
  • MP
  • Övr
  • V
  • SD
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Ulricehamn per valår
Parti200620102014201820222026
S30,7 %26,2 %27,3 %24,7 %27,0 %25,1 %
M23,9 %29,4 %22,9 %19,7 %19,8 %20,7 %
C14,8 %12,2 %12,5 %12,9 %9,0 %8,4 %
KD9,9 %7,9 %5,7 %7,9 %7,1 %8,4 %
L5,6 %6,8 %4,4 %5,1 %4,0 %4,9 %
MP4,1 %6,1 %5,7 %3,2 %3,5 %4,2 %
Övr4,1 %0,9 %2,1 %1,3 %1,2 %1,8 %
V3,9 %3,9 %4,5 %5,5 %4,4 %5,4 %
SD2,9 %6,7 %14,8 %19,6 %23,9 %21,0 %
Valdeltagande82,0 %85,6 %87,1 %88,3 %86,3 %86,2 %

Valdeltagande i Ulricehamn 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Ulricehamn 2006

Så skiljer sig Ulricehamn från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Centerpartiet, som fick 14,8 % i Ulricehamn mot 7,9 % i hela landet — en skillnad på 6,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • C +6,9
  • KD +3,3
  • SPI +1,9

Svagare än i riket

  • S −4,5
  • M −2,1
  • V −1,9
  • FP −1,9

Valdeltagande i Ulricehamn

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 82,0 %, vilket är 1,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Ulricehamn på plats 78 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Ulricehamn är indelad i 20 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,4 % i Ulricehamn 1 till 91,2 % i Grönahög.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ulricehamn 6 (43,9 %) och sitt svagaste i Grönahög (10,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 15, Centerpartiet i 4, Moderaterna i 1 av 20 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Ulricehamn är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 22,9 % i kommunvalet mot 14,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,1 procentenheter.

  • C +8,1
  • M −5,0
  • S −3,6
  • KD −2,1
  • V +0,8
  • FP +0,6
  • MP −0,1

Största parti i Ulricehamn sedan 2006

Största parti har skiftat i Ulricehamn under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Ulricehamn per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna25,1 %86,2 %
2022Socialdemokraterna27,0 %86,3 %
2018Socialdemokraterna24,7 %88,3 %
2014Socialdemokraterna27,3 %87,1 %
2010Moderaterna29,4 %85,6 %
2006Socialdemokraterna30,7 %82,0 %

Valresultat per valdistrikt i Ulricehamn 2006

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 20 valdistrikten i Ulricehamn. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Ulricehamn, riksdagsvalet och kommunvalet 2006
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
BlidsbergS23,5 %C27,2 %82,7 %
Dalum-BöneS22,9 %C30,9 %79,8 %
GrönahögC40,0 %C63,1 %91,2 %
Gullered M Fl. FörsC27,8 %C37,6 %80,0 %
GällstadS34,4 %S30,8 %82,9 %
Hällstad M Fl. FörsC29,2 %C37,6 %83,7 %
Kölaby-HumlaS25,6 %C29,2 %80,3 %
Liared M Fl. FörsC30,5 %C40,5 %83,0 %
MarbäckS31,1 %S27,4 %88,1 %
S Säm-FinnekumlaS36,2 %S31,9 %83,7 %
S VingS26,5 %S24,2 %84,2 %
TimmeleS24,7 %C25,8 %88,7 %
TvärredS26,9 %C40,0 %85,3 %
Ulricehamn 1S38,3 %S32,8 %75,4 %
Ulricehamn 2S39,4 %S35,2 %77,6 %
Ulricehamn 3S36,7 %S32,5 %76,3 %
Ulricehamn 4M34,7 %M29,6 %82,9 %
Ulricehamn 5S34,5 %S30,9 %84,1 %
Ulricehamn 6S43,9 %S40,3 %80,1 %
Varnum m fl FörsS33,2 %S29,2 %86,4 %

Utforska valdistrikten i Ulricehamn på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006