Valresultat Stenungsund 2006
I riksdagsvalet 2006 blev Socialdemokraterna största parti i Stenungsund med 31,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (34,4 %). Valdeltagandet var 81,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 11 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 81,8 %
- Röstberättigade
- 17 093
- Avgivna röster
- 13 989
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2006 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 337 | 31,6 % |
| MModeraterna | 3 799 | 27,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 244 | 9,1 % |
| CCenterpartiet | 1 024 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 014 | 7,4 % |
| VVänsterpartiet | 694 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 677 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 361 | 2,6 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 225 | 1,6 % |
| Övriga partier | 365 | 2,7 % |
Landstingsvalet 2006 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 220 | 31,9 % |
| MModeraterna | 3 355 | 25,4 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 339 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 996 | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 947 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 633 | 4,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 598 | 4,5 % |
| SPVGSPVG | 447 | 3,4 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 320 | 2,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 300 | 2,3 % |
| Övriga partier | 72 | 0,5 % |
Kommunvalet 2006 i Stenungsund
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 728 | 34,4 % |
| MModeraterna | 3 339 | 24,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 718 | 12,5 % |
| CCenterpartiet | 1 150 | 8,4 % |
| KDKristdemokraterna | 856 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 706 | 5,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 572 | 4,2 % |
| SPISveriges Pensionärers Intresseparti | 396 | 2,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 229 | 1,7 % |
| Övriga partier | 29 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna.
- S
- M
- L
- C
- KD
- V
- MP
- Övr
- SD
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 31,6 % | 25,8 % | 27,6 % | 25,9 % | 27,8 % | 24,1 % |
| M | 27,6 % | 36,1 % | 28,5 % | 23,8 % | 22,1 % | 23,0 % |
| L | 9,1 % | 8,6 % | 6,5 % | 6,2 % | 4,9 % | 6,4 % |
| C | 7,5 % | 5,9 % | 5,9 % | 7,3 % | 5,8 % | 6,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,2 % | 4,4 % | 6,8 % | 6,0 % | 7,6 % |
| V | 5,1 % | 4,2 % | 4,2 % | 5,4 % | 4,2 % | 5,2 % |
| MP | 4,9 % | 7,1 % | 6,4 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 4,3 % | 1,3 % | 2,8 % | 1,1 % | 1,4 % | 1,4 % |
| SD | 2,6 % | 4,9 % | 13,7 % | 19,3 % | 23,8 % | 20,8 % |
| Valdeltagande | 81,8 % | 86,6 % | 88,0 % | 89,9 % | 88,3 % | 88,2 % |
Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Stenungsund 2006
Så skiljer sig Stenungsund från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2006 är Socialdemokraterna, som fick 31,6 % i Stenungsund mot 35,2 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- M +1,6
- FP +1,5
- SPI +1,1
- KD +0,8
Svagare än i riket
- S −3,6
- V −0,8
- C −0,4
- SD −0,3
Valdeltagande i Stenungsund
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2006 var 81,8 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 80,4 %. Det placerar Stenungsund på plats 80 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Stenungsund är indelad i 11 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,5 % i Norum 6 till 88,5 % i Jörlanda 2.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norum 2 (42,4 %) och sitt svagaste i Norum 4 (26,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 4 av 11 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 12,5 % i kommunvalet mot 9,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- FP +3,5
- M −3,3
- S +2,9
- KD −1,1
- C +0,9
- MP −0,8
- V +0,1
Största parti i Stenungsund sedan 2006
Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2006: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 24,1 % | 88,2 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 88,3 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,9 % | 89,9 % |
| 2014 | Moderaterna | 28,5 % | 88,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 36,1 % | 86,6 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 81,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2006
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2006, och valdeltagandet, i vart och ett av de 11 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Jörlanda 1 | S | 26,9 % | S | 31,5 % | 86,1 % |
| Jörlanda 2 | M | 32,4 % | S | 32,5 % | 88,5 % |
| Norum 1 | M | 32,6 % | S | 31,0 % | 76,9 % |
| Norum 2 | S | 42,4 % | S | 45,5 % | 80,0 % |
| Norum 3 | S | 38,3 % | S | 39,9 % | 82,2 % |
| Norum 4 | M | 35,1 % | S | 32,2 % | 84,6 % |
| Norum 5 | S | 33,6 % | S | 37,9 % | 85,1 % |
| Norum 6 | S | 40,9 % | S | 44,3 % | 67,5 % |
| Spekeröd | S | 27,3 % | S | 27,4 % | 80,4 % |
| Ucklum | S | 30,6 % | S | 31,1 % | 80,2 % |
| Ödsmål | M | 30,7 % | S | 29,4 % | 84,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2006 · Alla kommuner 2006