Valresultat Stenungsund 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Stenungsund med 25,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,2 %). Valdeltagandet var 89,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Stenungsund ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 16 valdistrikt.

Se Stenungsund på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
89,9 %
Röstberättigade
19 673
Avgivna röster
17 686
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Stenungsund

Riksdagsvalet 2018 i Stenungsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 54325,9 %
MModeraterna4 17523,8 %
SDSverigedemokraterna3 37519,3 %
CCenterpartiet1 2797,3 %
KDKristdemokraterna1 1956,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 0926,2 %
VVänsterpartiet9435,4 %
MPMiljöpartiet de gröna7114,1 %
Övriga partier1961,1 %

Landstingsvalet 2018 i Stenungsund

Landstingsvalet 2018 i Stenungsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 80327,9 %
MModeraterna4 10323,9 %
SDSverigedemokraterna2 45414,3 %
KDKristdemokraterna1 3758,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2557,3 %
CCenterpartiet1 1446,7 %
VVänsterpartiet9755,7 %
MPMiljöpartiet de gröna6463,8 %
Övriga partier4322,5 %

Kommunvalet 2018 i Stenungsund

Kommunvalet 2018 i Stenungsund: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna4 73227,2 %
MModeraterna4 34125,0 %
SDSverigedemokraterna2 29913,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1 2457,2 %
CCenterpartiet1 1896,8 %
KDKristdemokraterna9305,3 %
StSt9285,3 %
VVänsterpartiet9025,2 %
MPMiljöpartiet de gröna7104,1 %
Övriga partier1170,7 %

Partiernas utveckling i Stenungsund 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Stenungsund i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,5 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • M
  • SD
  • C
  • KD
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Stenungsund per valår
Parti200620102014201820222026
S31,6 %25,8 %27,6 %25,9 %27,8 %24,1 %
M27,6 %36,1 %28,5 %23,8 %22,1 %23,0 %
SD2,6 %4,9 %13,7 %19,3 %23,8 %20,8 %
C7,5 %5,9 %5,9 %7,3 %5,8 %6,6 %
KD7,4 %6,2 %4,4 %6,8 %6,0 %7,6 %
L9,1 %8,6 %6,5 %6,2 %4,9 %6,4 %
V5,1 %4,2 %4,2 %5,4 %4,2 %5,2 %
MP4,9 %7,1 %6,4 %4,1 %4,0 %4,9 %
Övr4,3 %1,3 %2,8 %1,1 %1,4 %1,4 %
Valdeltagande81,8 %86,6 %88,0 %89,9 %88,3 %88,2 %

Valdeltagande i Stenungsund 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Stenungsund 2018

Så skiljer sig Stenungsund från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Moderaterna, som fick 23,8 % i Stenungsund mot 19,8 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • M +4,0
  • SD +1,7
  • L +0,7
  • KD +0,5

Svagare än i riket

  • V −2,6
  • S −2,3
  • C −1,3
  • MP −0,4

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Stenungsund, från 13,7 % till 19,3 % (+5,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 28,5 % till 23,8 % (−4,6).

  • SD +5,5
  • M −4,6
  • KD +2,4
  • MP −2,3
  • FI −1,7
  • S −1,6
  • C +1,4
  • V +1,1

Valdeltagande i Stenungsund

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 89,9 %, vilket är 2,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Stenungsund på plats 33 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Stenungsund är indelad i 16 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Hasselbacken-Uppegårdsvägen till 92,5 % i Getskär-Valeberget.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hasselbacken-Uppegårdsvägen (41,7 %) och sitt svagaste i Smundstorp-Groland-Åketorp (18,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 7, Moderaterna i 5, Sverigedemokraterna i 4 av 16 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Stenungsund är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 19,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.

  • SD −6,1
  • KD −1,5
  • S +1,3
  • M +1,1
  • L +0,9
  • C −0,5
  • V −0,2
  • MP +0,0

Största parti i Stenungsund sedan 2006

Största parti har skiftat i Stenungsund under perioden 2006–2018: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Stenungsund per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna24,1 %88,2 %
2022Socialdemokraterna27,8 %88,3 %
2018Socialdemokraterna25,9 %89,9 %
2014Moderaterna28,5 %88,0 %
2010Moderaterna36,1 %86,6 %
2006Socialdemokraterna31,6 %81,8 %

Valresultat per valdistrikt i Stenungsund 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 16 valdistrikten i Stenungsund. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Stenungsund, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Anrås-VästraTorp-SaxerödM29,3 %M32,0 %91,4 %
Berg-Käderöd-HällesdalenSD26,8 %S23,5 %88,8 %
Brudhammar-Kopper-KristinedalS30,9 %S32,6 %85,0 %
Doterödsväg-ParkersGård-NytorpshöjdS31,3 %S33,2 %84,7 %
Ekbacken-Hällebäck-HögenorumS33,4 %S35,1 %89,2 %
Getskär-ValebergetM27,7 %M31,4 %92,5 %
Gilltorp-Rämma-HögenSD30,0 %SD24,6 %90,0 %
Hallerna-StrandkärrM32,0 %M32,8 %87,7 %
Hasselbacken-UppegårdsvägenS41,7 %S45,1 %74,1 %
KyrkenorumS28,4 %M29,5 %91,1 %
Källsby-Sävelycke-TimmervikS24,5 %S24,7 %91,5 %
Näs-Apleröd-StripplekärrM26,1 %S27,0 %91,6 %
Smundstorp-Groland-ÅketorpSD28,4 %M19,9 %88,1 %
Stenungestrand-Stenungsön-S AskerönS26,5 %S27,6 %85,4 %
Strandnorum-KåkenäsM34,8 %M35,7 %89,0 %
Svenshögen-UcklumSD28,2 %S21,8 %87,1 %

Utforska valdistrikten i Stenungsund på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018