Valresultat Uddevalla 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Uddevalla med 30,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (26,1 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Uddevalla ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 32 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,9 %
- Röstberättigade
- 41 795
- Avgivna röster
- 36 311
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 905 | 30,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 7 411 | 20,6 % |
| MModeraterna | 6 596 | 18,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 547 | 7,1 % |
| VVänsterpartiet | 2 430 | 6,8 % |
| CCenterpartiet | 2 373 | 6,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 769 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 410 | 3,9 % |
| Övriga partier | 528 | 1,5 % |
Landstingsvalet 2018 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 592 | 29,8 % |
| MModeraterna | 6 112 | 17,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 553 | 15,6 % |
| KDKristdemokraterna | 3 076 | 8,7 % |
| VVänsterpartiet | 2 788 | 7,8 % |
| CCenterpartiet | 2 256 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 997 | 5,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 414 | 4,0 % |
| RfRf | 709 | 2,0 % |
| SPVGSPVG | 506 | 1,4 % |
| Övriga partier | 557 | 1,6 % |
Kommunvalet 2018 i Uddevalla
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 432 | 26,1 % |
| MModeraterna | 5 315 | 14,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 5 165 | 14,3 % |
| UddPUddP | 4 516 | 12,5 % |
| VVänsterpartiet | 2 565 | 7,1 % |
| KDKristdemokraterna | 2 553 | 7,1 % |
| CCenterpartiet | 2 503 | 6,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 106 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 598 | 4,4 % |
| Övriga partier | 378 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Uddevalla 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Uddevalla i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+5,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- V
- C
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,0 % | 33,4 % | 33,8 % | 30,3 % | 31,0 % | 29,5 % |
| SD | 3,6 % | 6,1 % | 15,4 % | 20,6 % | 24,6 % | 21,0 % |
| M | 23,1 % | 28,8 % | 20,5 % | 18,3 % | 17,5 % | 18,2 % |
| KD | 7,9 % | 6,8 % | 5,3 % | 7,1 % | 6,5 % | 7,0 % |
| V | 5,2 % | 5,2 % | 6,0 % | 6,8 % | 5,7 % | 8,1 % |
| C | 6,1 % | 5,0 % | 4,8 % | 6,6 % | 5,1 % | 5,0 % |
| L | 7,5 % | 6,6 % | 4,8 % | 4,9 % | 3,6 % | 5,1 % |
| MP | 4,6 % | 7,0 % | 6,0 % | 3,9 % | 4,0 % | 4,9 % |
| Övr | 3,1 % | 1,1 % | 3,3 % | 1,5 % | 2,0 % | 1,3 % |
| Valdeltagande | 80,8 % | 84,7 % | 85,7 % | 86,9 % | 84,0 % | 85,1 % |
Valdeltagande i Uddevalla 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Uddevalla 2018
Så skiljer sig Uddevalla från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 20,6 % i Uddevalla mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +3,1
- S +2,1
- KD +0,8
Svagare än i riket
- C −2,0
- M −1,5
- V −1,2
- L −0,6
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Uddevalla, från 15,4 % till 20,6 % (+5,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 33,8 % till 30,3 % (−3,5).
- SD +5,2
- S −3,5
- M −2,2
- MP −2,1
- FI −2,0
- C +1,8
- KD +1,7
- V +0,7
Valdeltagande i Uddevalla
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,9 %, vilket är 0,3 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Uddevalla på plats 168 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Uddevalla är indelad i 32 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 70,0 % i Bäve-Norra Dalaberg till 92,1 % i Herrestad-Utby-Lanesund.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Bäve-Norra Dalaberg (55,6 %) och sitt svagaste i Lyckorna-Grinneröd (16,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 26, Sverigedemokraterna i 4, Moderaterna i 2 av 32 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Uddevalla är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 14,3 % i kommunvalet mot 20,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,3 procentenheter.
- SD −6,3
- S −4,2
- M −3,6
- L +0,9
- MP +0,5
- V +0,3
- C +0,3
- KD −0,0
Största parti i Uddevalla sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Uddevalla i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 85,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 84,0 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,3 % | 86,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,8 % | 85,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 33,4 % | 84,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,0 % | 80,8 % |
Valresultat per valdistrikt i Uddevalla 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 32 valdistrikten i Uddevalla. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokenäs-Dragsmark | S | 24,8 % | S | 20,9 % | 90,0 % |
| Bäve Norra Hovhult | S | 50,8 % | S | 51,1 % | 70,6 % |
| Bäve-Bleket-S Dalaberg-Vindfället | S | 39,8 % | S | 33,7 % | 84,5 % |
| Bäve-Boxhult-Södra Hovhult | S | 38,4 % | S | 32,3 % | 89,8 % |
| Bäve-Fasseröd | S | 32,2 % | S | 26,8 % | 88,8 % |
| Bäve-Hedegärde-Vännerberg | S | 31,1 % | S | 27,3 % | 84,9 % |
| Bäve-Helenedal | S | 37,1 % | S | 33,1 % | 89,1 % |
| Bäve-Karlsruhe-Elseberg | S | 30,9 % | S | 24,0 % | 79,4 % |
| Bäve-Kurveröd | S | 35,0 % | S | 27,8 % | 88,6 % |
| Bäve-Norra Dalaberg | S | 55,6 % | S | 50,9 % | 70,0 % |
| Bäve-Skogslyckan | S | 40,6 % | S | 38,0 % | 73,0 % |
| Bäve-Unneröd-Ramneröd | S | 43,3 % | S | 37,4 % | 80,3 % |
| Forshälla väst | M | 24,5 % | M | 18,7 % | 91,7 % |
| Herrestad-Kissleberg-Smedseröd | S | 29,9 % | S | 26,9 % | 90,8 % |
| Herrestad-Källdal-Misteröd-Sunningen | S | 29,1 % | M | 23,6 % | 90,6 % |
| Herrestad-Utby-Lanesund | SD | 22,4 % | M | 21,3 % | 92,1 % |
| Högås-Sundsandvik | S | 24,5 % | S | 19,2 % | 90,6 % |
| Lane-Ryr | SD | 33,2 % | SD | 23,5 % | 88,8 % |
| Ljungskile-Berg-Simmersröd | S | 21,1 % | KD | 19,4 % | 89,8 % |
| Ljungskile-Hälle-Skafteröd | S | 23,5 % | KD | 20,6 % | 92,0 % |
| Lyckorna-Grinneröd | M | 26,1 % | M | 22,9 % | 88,6 % |
| Resteröd-Forshälla öst | SD | 22,4 % | S | 17,3 % | 90,8 % |
| Skredsvik-Hogstorp | S | 27,8 % | S | 24,2 % | 88,4 % |
| Uddevalla centrum väst | S | 30,5 % | S | 26,9 % | 80,9 % |
| Uddevalla söder | S | 35,9 % | S | 30,3 % | 86,4 % |
| Uddevalla-Håljuteberget | S | 29,4 % | S | 24,1 % | 82,2 % |
| Uddevalla-Hönseberget-Margretegärde | S | 32,9 % | S | 27,0 % | 83,2 % |
| Uddevalla-Kapelle-Timanstorpet | S | 26,6 % | S | 21,4 % | 89,9 % |
| Uddevalla-Stenbacken-Karlsberg | SD | 25,9 % | S | 22,9 % | 83,3 % |
| Uddevalla-Walkesborg-Bohusgården | S | 36,0 % | S | 28,6 % | 84,6 % |
| Uddevalla-Äsperöd-Ängebacken | S | 27,8 % | S | 24,4 % | 82,6 % |
| Uddevalla-Österberget-Tureborg | S | 34,9 % | S | 33,5 % | 74,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018