Valresultat Tibro 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 31,2 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 88,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Tibro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,1 %
Röstberättigade
8 224
Avgivna röster
7 247
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Tibro

Riksdagsvalet 2018 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 24031,2 %
SDSverigedemokraterna1 51621,1 %
MModeraterna1 16816,3 %
KDKristdemokraterna6949,7 %
CCenterpartiet5968,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3985,5 %
VVänsterpartiet3334,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1622,3 %
Övriga partier691,0 %

Landstingsvalet 2018 i Tibro

Landstingsvalet 2018 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 32932,9 %
SDSverigedemokraterna1 19716,9 %
MModeraterna1 07215,1 %
KDKristdemokraterna76410,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)6118,6 %
CCenterpartiet6038,5 %
VVänsterpartiet3214,5 %
MPMiljöpartiet de gröna1432,0 %
Övriga partier460,6 %

Kommunvalet 2018 i Tibro

Kommunvalet 2018 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 30931,7 %
SDSverigedemokraterna1 33018,3 %
MModeraterna1 12015,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)82811,4 %
CCenterpartiet6599,1 %
KDKristdemokraterna6599,1 %
VVänsterpartiet2934,0 %
Övriga partier781,1 %

Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har S gjort (−5,9 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • V
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tibro per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %36,4 %37,1 %31,2 %31,7 %28,9 %
SD3,3 %6,4 %16,8 %21,1 %25,6 %22,6 %
M19,6 %23,4 %16,9 %16,3 %16,3 %18,2 %
KD10,3 %10,0 %7,0 %9,7 %8,6 %9,2 %
C9,8 %7,3 %7,3 %8,3 %6,3 %6,1 %
L7,0 %7,2 %4,7 %5,5 %4,3 %5,0 %
V4,6 %4,3 %3,6 %4,6 %3,7 %5,4 %
MP2,8 %4,4 %4,4 %2,3 %2,4 %2,8 %
Övr2,3 %0,6 %2,1 %1,0 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande81,3 %84,9 %87,7 %88,1 %84,5 %84,5 %

Valdeltagande i Tibro 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tibro 2018

Så skiljer sig Tibro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,1 % i Tibro mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 3,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,6
  • KD +3,3
  • S +3,0
  • L +0,1

Svagare än i riket

  • M −3,6
  • V −3,4
  • MP −2,2
  • C −0,3

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Tibro, från 16,8 % till 21,1 % (+4,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,1 % till 31,2 % (−5,9).

  • S −5,9
  • SD +4,3
  • KD +2,6
  • MP −2,2
  • FI −1,4
  • V +1,0
  • C +1,0
  • L +0,9

Valdeltagande i Tibro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,1 %, vilket är 0,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Tibro på plats 103 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 75,9 % i Tibro 4 till 91,3 % i Tibro 5.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tibro 4 (34,5 %) och sitt svagaste i Tibro 5 (26,4 %). Partiet var största parti i samtliga 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 11,4 % i kommunvalet mot 5,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.

  • L +5,8
  • SD −2,8
  • M −0,9
  • C +0,8
  • KD −0,6
  • V −0,6
  • S +0,5

Största parti i Tibro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tibro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,5 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna37,1 %87,7 %
2010Socialdemokraterna36,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna40,3 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Tibro 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tibro, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Tibro 1S30,7 %S30,7 %83,1 %
Tibro 2S34,0 %S31,7 %81,8 %
Tibro 3S34,4 %S35,3 %85,6 %
Tibro 4S34,5 %S34,8 %75,9 %
Tibro 5S26,4 %S28,0 %91,3 %
Tibro 6S29,3 %S30,7 %88,0 %

Utforska valdistrikten i Tibro på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018