Valresultat Tibro 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Tibro med 28,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,3 %). Valdeltagandet var 84,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tibro ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Tibro på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
84,5 %
Röstberättigade
8 767
Avgivna röster
7 405
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Tibro

Riksdagsvalet 2026 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 12128,9 %
SDSverigedemokraterna1 65822,6 %
MModeraterna1 33718,2 %
KDKristdemokraterna6739,2 %
CCenterpartiet4466,1 %
VVänsterpartiet3935,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3665,0 %
MPMiljöpartiet de gröna2052,8 %
Övriga partier1381,9 %

Regionvalet 2026 i Tibro

Regionvalet 2026 i Tibro: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 22730,8 %
SDSverigedemokraterna1 48120,5 %
MModeraterna1 31018,1 %
KDKristdemokraterna78410,8 %
CCenterpartiet5047,0 %
VVänsterpartiet4175,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2413,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1502,1 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland941,3 %
Övriga partier210,3 %

Kommunvalet 2026 i Tibro — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Tibro har 35 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 12 mandat (+1 sedan 2022), följt av Sverigedemokraterna med 8 och Moderaterna med 6.

Kommunvalet 2026 i Tibro: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 43933,3 %12(+1)
SDSverigedemokraterna1 64122,4 %8(±0)
MModeraterna1 33618,3 %6(±0)
KDKristdemokraterna6388,7 %3(±0)
CCenterpartiet5097,0 %2(−1)
VVänsterpartiet3705,1 %2(+1)
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3114,2 %2(−1)
Övriga partier741,0 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Tibro 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tibro i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tibro per valår
Parti200620102014201820222026
S40,3 %36,4 %37,1 %31,2 %31,7 %28,9 %
SD3,3 %6,4 %16,8 %21,1 %25,6 %22,6 %
M19,6 %23,4 %16,9 %16,3 %16,3 %18,2 %
KD10,3 %10,0 %7,0 %9,7 %8,6 %9,2 %
C9,8 %7,3 %7,3 %8,3 %6,3 %6,1 %
V4,6 %4,3 %3,6 %4,6 %3,7 %5,4 %
L7,0 %7,2 %4,7 %5,5 %4,3 %5,0 %
MP2,8 %4,4 %4,4 %2,3 %2,4 %2,8 %
Övr2,3 %0,6 %2,1 %1,0 %1,2 %1,9 %
Valdeltagande81,3 %84,9 %87,7 %88,1 %84,5 %84,5 %

Valdeltagande i Tibro 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tibro 2026

Så skiljer sig Tibro från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 22,6 % i Tibro mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,1
  • KD +3,0
  • S +0,9

Svagare än i riket

  • MP −3,3
  • V −3,0
  • M −1,6
  • C −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Tibro, från 16,3 % till 18,2 % (+2,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 25,6 % till 22,6 % (−3,0).

  • SD −3,0
  • S −2,8
  • M +2,0
  • V +1,7
  • L +0,7
  • KD +0,6
  • MP +0,4
  • C −0,2

Valdeltagande i Tibro

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 84,5 %, vilket är 0,4 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Tibro på plats 160 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tibro är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 64,4 % i Skattegården m.fl. till 85,2 % i Fagersanna, Ransberg m.fl..

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skattegården m.fl. (37,7 %) och sitt svagaste i Fagersanna, Ransberg m.fl. (23,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tibro är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 33,3 % i kommunvalet mot 28,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,4 procentenheter.

  • S +4,4
  • C +0,9
  • L −0,7
  • KD −0,5
  • V −0,3
  • SD −0,2
  • M +0,0

Största parti i Tibro sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tibro i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tibro per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,9 %84,5 %
2022Socialdemokraterna31,7 %84,5 %
2018Socialdemokraterna31,2 %88,1 %
2014Socialdemokraterna37,1 %87,7 %
2010Socialdemokraterna36,4 %84,9 %
2006Socialdemokraterna40,3 %81,3 %

Valresultat per valdistrikt i Tibro 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Tibro. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tibro, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Fagersanna, Ransberg m.fl.S23,8 %M28,4 %85,2 %
Häggetorp, Katrineberg m.fl.S32,0 %S35,5 %71,8 %
Hörnebo, Kvarnhagen m.fl.SD26,1 %S28,9 %78,4 %
Skattegården m.fl.S37,7 %S41,9 %64,4 %
Smuleberg m.fl.S26,7 %S31,9 %72,1 %
Södra centrumS31,8 %S34,9 %71,3 %

Utforska valdistrikten i Tibro på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026