Valresultat Götene 2026
I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Götene med 27,6 % av rösterna, och i kommunvalet fick Götenes framtid flest röster (34,7 %). Valdeltagandet var 87,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Götene ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,5 %
- Röstberättigade
- 10 309
- Avgivna röster
- 9 017
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2026 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 448 | 27,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 905 | 21,4 % |
| MModeraterna | 1 506 | 17,0 % |
| KDKristdemokraterna | 801 | 9,0 % |
| CCenterpartiet | 700 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 528 | 5,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 453 | 5,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 402 | 4,5 % |
| Övriga partier | 140 | 1,6 % |
Regionvalet 2026 i Götene
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 018 | 23,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 431 | 16,4 % |
| MModeraterna | 1 319 | 15,2 % |
| SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland | 1 306 | 15,0 % |
| KDKristdemokraterna | 765 | 8,8 % |
| CCenterpartiet | 686 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 546 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 357 | 4,1 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 212 | 2,4 % |
| Övriga partier | 65 | 0,7 % |
Kommunvalet 2026 i Götene — röster och mandat
Kommunfullmäktige i Götene har 35 mandat. Götenes framtid fick flest, 12 mandat (+6 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 7 och Sverigedemokraterna med 5.
| Parti | Röster | Andel | Mandat |
|---|---|---|---|
| GFGötenes framtid | 3 062 | 34,7 % | 12(+6) |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 734 | 19,6 % | 7(−5) |
| SDSverigedemokraterna | 1 161 | 13,2 % | 5(−1) |
| MModeraterna | 819 | 9,3 % | 3(−3) |
| CCenterpartiet | 668 | 7,6 % | 3(−1) |
| VVänsterpartiet | 573 | 6,5 % | 2(−1) |
| KDKristdemokraterna | 383 | 4,3 % | 2(±0) |
| MPMiljöpartiet de gröna | 283 | 3,2 % | 1(±0) |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 129 | 1,5 % | 0(−1) |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.
Partiernas utveckling i Götene 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Götene i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- MP
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,5 % | 36,0 % | 31,1 % | 32,2 % | 27,6 % |
| SD | 2,5 % | 4,8 % | 12,9 % | 18,9 % | 23,4 % | 21,4 % |
| M | 20,9 % | 25,5 % | 18,9 % | 15,4 % | 16,1 % | 17,0 % |
| KD | 10,8 % | 8,2 % | 6,2 % | 9,5 % | 8,1 % | 9,0 % |
| C | 10,9 % | 8,7 % | 9,4 % | 10,1 % | 7,5 % | 7,9 % |
| V | 4,7 % | 4,9 % | 5,2 % | 6,3 % | 4,4 % | 5,9 % |
| MP | 3,8 % | 6,4 % | 4,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 5,1 % |
| L | 5,4 % | 6,2 % | 3,8 % | 4,0 % | 3,2 % | 4,5 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,6 % |
| Valdeltagande | 82,6 % | 86,9 % | 88,4 % | 89,2 % | 88,1 % | 87,5 % |
Valdeltagande i Götene 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Götene 2026
Så skiljer sig Götene från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 21,4 % i Götene mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +4,0
- KD +2,8
- C +0,8
Svagare än i riket
- M −2,9
- V −2,5
- MP −1,0
- L −0,8
Förändring sedan valet 2022
Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Götene, från 4,4 % till 5,9 % (+1,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,2 % till 27,6 % (−4,7).
- S −4,7
- SD −2,0
- V +1,5
- L +1,3
- MP +1,2
- KD +1,0
- M +0,9
- C +0,4
Valdeltagande i Götene
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 87,5 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Götene på plats 50 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Götene är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 67,3 % i Götene 2 till 81,7 % i Sil-Husaby.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Götene 1 (33,7 %) och sitt svagaste i Lundsbrunnsorten (19,7 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Sverigedemokraterna i 2 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Götene är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,2 % i kommunvalet mot 21,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,3 procentenheter.
- SD −8,3
- S −7,9
- M −7,7
- KD −4,7
- L −3,1
- MP −1,9
- V +0,5
- C −0,3
Största parti i Götene sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Götene i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 87,5 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 32,2 % | 88,1 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 31,1 % | 89,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,0 % | 88,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 86,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 82,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Götene 2026
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Götene. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Götene 1 | S | 33,7 % | GF | 36,5 % | 69,4 % |
| Götene 2 | S | 30,5 % | GF | 34,4 % | 67,3 % |
| Götene-Holmestad | SD | 24,5 % | GF | 33,3 % | 71,9 % |
| Hällekis-Forshem | S | 26,8 % | GF | 31,5 % | 81,7 % |
| Källby norra | S | 25,0 % | GF | 40,6 % | 78,3 % |
| Källby södra | S | 32,7 % | GF | 32,6 % | 77,2 % |
| Lundsbrunnsorten | SD | 27,8 % | GF | 39,0 % | 76,5 % |
| Sil-Husaby | S | 29,3 % | GF | 35,5 % | 81,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026