Valresultat Bengtsfors 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Socialdemokraterna största parti i Bengtsfors med 28,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,7 %). Valdeltagandet var 83,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Bengtsfors ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Bengtsfors på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
83,1 %
Röstberättigade
6 858
Avgivna röster
5 702
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Bengtsfors

Riksdagsvalet 2026 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 58628,1 %
SDSverigedemokraterna1 48326,3 %
MModeraterna89115,8 %
KDKristdemokraterna4067,2 %
VVänsterpartiet3486,2 %
CCenterpartiet3486,2 %
MPMiljöpartiet de gröna2404,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2173,9 %
Övriga partier1162,1 %

Regionvalet 2026 i Bengtsfors

Regionvalet 2026 i Bengtsfors: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 71731,3 %
MModeraterna1 12920,6 %
SDSverigedemokraterna90416,5 %
CCenterpartiet55310,1 %
KDKristdemokraterna4408,0 %
VVänsterpartiet3466,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1973,6 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland751,4 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)661,2 %
Övriga partier541,0 %

Kommunvalet 2026 i Bengtsfors — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Bengtsfors har 31 mandat. Socialdemokraterna fick flest, 11 mandat (+1 sedan 2022), följt av Moderaterna med 8 och Centerpartiet med 4.

Kommunvalet 2026 i Bengtsfors: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 99735,7 %11(+1)
MModeraterna1 44325,8 %8(−2)
CCenterpartiet70112,5 %4(+1)
SDSverigedemokraterna5489,8 %3(−2)
VVänsterpartiet2885,1 %2(+1)
SFBSunt Förnuft Bengtsfors2815,0 %2
KDKristdemokraterna2123,8 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna951,7 %
Övriga partier350,6 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Bengtsfors 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Bengtsfors i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har S gjort (−4,4 procentenheter).

0204060%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Bengtsfors per valår
Parti200620102014201820222026
S43,0 %38,5 %37,5 %31,8 %32,6 %28,1 %
SD2,1 %5,6 %19,2 %25,9 %29,7 %26,3 %
M16,3 %23,1 %15,9 %14,3 %14,3 %15,8 %
KD6,9 %5,8 %4,5 %7,4 %6,5 %7,2 %
C14,4 %10,9 %9,6 %9,3 %5,9 %6,2 %
V5,6 %5,1 %3,7 %5,3 %4,5 %6,2 %
MP4,0 %4,9 %3,3 %2,3 %3,3 %4,3 %
L4,9 %5,2 %3,0 %2,6 %2,4 %3,9 %
Övr2,9 %0,8 %3,2 %1,1 %0,8 %2,1 %
Valdeltagande78,0 %80,5 %83,6 %85,4 %83,5 %83,1 %

Valdeltagande i Bengtsfors 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

77,58082,58587,5%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Bengtsfors 2026

Så skiljer sig Bengtsfors från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 26,3 % i Bengtsfors mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +8,8
  • KD +1,0
  • S +0,1

Svagare än i riket

  • M −4,0
  • V −2,2
  • MP −1,9
  • L −1,5

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Vänsterpartiet mest i Bengtsfors, från 4,5 % till 6,2 % (+1,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,6 % till 28,1 % (−4,4).

  • S −4,4
  • SD −3,4
  • V +1,7
  • M +1,5
  • L +1,4
  • MP +1,0
  • KD +0,7
  • C +0,2

Valdeltagande i Bengtsfors

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 83,1 %, vilket är 1,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Bengtsfors på plats 215 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Bengtsfors är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 68,8 % i Nordvästra till 76,0 % i Sydvästra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Norra (33,5 %) och sitt svagaste i Sydvästra (21,6 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Bengtsfors är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 9,8 % i kommunvalet mot 26,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 16,5 procentenheter.

  • SD −16,5
  • M +10,0
  • S +7,5
  • C +6,3
  • KD −3,4
  • L −3,3
  • MP −2,6
  • V −1,0

Största parti i Bengtsfors sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Bengtsfors i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Bengtsfors per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna28,1 %83,1 %
2022Socialdemokraterna32,6 %83,5 %
2018Socialdemokraterna31,8 %85,4 %
2014Socialdemokraterna37,5 %83,6 %
2010Socialdemokraterna38,5 %80,5 %
2006Socialdemokraterna43,0 %78,0 %

Valresultat per valdistrikt i Bengtsfors 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Bengtsfors. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Bengtsfors, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
NordvästraSD26,9 %S33,5 %68,8 %
NordöstraS30,8 %S37,1 %69,3 %
NorraS33,5 %S42,8 %71,8 %
SydvästraSD31,0 %M28,0 %76,0 %
SydöstraS29,3 %S36,9 %69,2 %

Utforska valdistrikten i Bengtsfors på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026