Valresultat Herrljunga 2026

I riksdagsvalet 2026 blev Sverigedemokraterna största parti i Herrljunga med 23,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (26,5 %). Valdeltagandet var 86,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Herrljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Herrljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
86,9 %
Röstberättigade
7 356
Avgivna röster
6 396
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2026 i Herrljunga

Riksdagsvalet 2026 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna1 48323,4 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 46223,1 %
MModeraterna1 21419,2 %
KDKristdemokraterna64710,2 %
CCenterpartiet5318,4 %
VVänsterpartiet3155,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2774,4 %
MPMiljöpartiet de gröna2493,9 %
Övriga partier1532,4 %

Regionvalet 2026 i Herrljunga

Regionvalet 2026 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 45823,3 %
MModeraterna1 26120,1 %
SDSverigedemokraterna1 17018,7 %
KDKristdemokraterna80812,9 %
CCenterpartiet64910,4 %
VVänsterpartiet3786,0 %
MPMiljöpartiet de gröna1923,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1522,4 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland1242,0 %
Övriga partier751,2 %

Kommunvalet 2026 i Herrljunga — röster och mandat

Kommunfullmäktige i Herrljunga har 31 mandat. Moderaterna fick flest, 8 mandat (+2 sedan 2022), följt av Socialdemokraterna med 6 och Centerpartiet med 5.

Kommunvalet 2026 i Herrljunga: röster, andel och mandat per parti
PartiRösterAndelMandat
MModeraterna1 67426,5 %8(+2)
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 25319,8 %6(−1)
SDSverigedemokraterna98015,5 %5(−1)
CCenterpartiet91614,5 %5(−1)
KDKristdemokraterna5288,4 %3(±0)
VVänsterpartiet4417,0 %2(±0)
HerrlHerrljunga Partiet2894,6 %1
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1552,5 %1(±0)
MPMiljöpartiet de gröna641,0 %
Övriga partier130,2 %

Inom parentes: förändring i antal mandat sedan valet 2022.

Partiernas utveckling i Herrljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Herrljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2022 har SD gjort (−3,0 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • KD
  • C
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Herrljunga per valår
Parti200620102014201820222026
SD3,6 %7,9 %17,4 %21,8 %26,4 %23,4 %
S31,1 %27,2 %28,4 %24,8 %26,0 %23,1 %
M21,1 %24,7 %18,9 %16,8 %16,3 %19,2 %
KD10,5 %9,0 %7,0 %8,8 %9,4 %10,2 %
C15,6 %13,0 %12,7 %12,4 %9,1 %8,4 %
V4,9 %4,9 %4,3 %6,0 %4,7 %5,0 %
L6,9 %7,2 %4,2 %4,9 %3,7 %4,4 %
MP3,1 %5,3 %4,3 %2,8 %2,7 %3,9 %
Övr3,0 %0,7 %2,7 %1,7 %1,7 %2,4 %
Valdeltagande83,3 %85,6 %87,6 %88,8 %87,4 %86,9 %

Valdeltagande i Herrljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Herrljunga 2026

Så skiljer sig Herrljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2026 är Sverigedemokraterna, som fick 23,4 % i Herrljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 5,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +5,9
  • KD +4,1
  • C +1,4

Svagare än i riket

  • S −4,9
  • V −3,4
  • MP −2,2
  • L −1,0

Förändring sedan valet 2022

Mellan 2022 och 2026 ökade Moderaterna mest i Herrljunga, från 16,3 % till 19,2 % (+2,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Sverigedemokraterna, som gick från 26,4 % till 23,4 % (−3,0).

  • SD −3,0
  • S −2,9
  • M +2,8
  • MP +1,2
  • KD +0,8
  • C −0,7
  • L +0,7
  • V +0,3

Valdeltagande i Herrljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2026 var 86,9 %, vilket är 2,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,9 %. Det placerar Herrljunga på plats 62 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Herrljunga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Herrljunga Centrum till 86,2 % i Gäsene Östra.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ljung (27,6 %) och sitt svagaste i Herrljunga Centrum (19,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Herrljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 15,5 % i kommunvalet mot 23,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 7,9 procentenheter.

  • SD −7,9
  • M +7,3
  • C +6,1
  • S −3,2
  • MP −2,9
  • V +2,0
  • L −1,9
  • KD −1,9

Största parti i Herrljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Herrljunga under perioden 2006–2026: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Herrljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna23,4 %86,9 %
2022Sverigedemokraterna26,4 %87,4 %
2018Socialdemokraterna24,8 %88,8 %
2014Socialdemokraterna28,4 %87,6 %
2010Socialdemokraterna27,2 %85,6 %
2006Socialdemokraterna31,1 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Herrljunga 2026

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2026, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Herrljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Herrljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2026
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gäsene ÖstraSD26,8 %M42,6 %86,2 %
Herrljunga CentrumS30,5 %S27,3 %72,1 %
Herrljunga VästraS23,9 %M26,5 %79,6 %
Herrljunga ÖstraS24,3 %M27,7 %74,3 %
LjungSD27,6 %SD22,3 %80,9 %

Utforska valdistrikten i Herrljunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2026 · Alla kommuner 2026