Valresultat Herrljunga 2018

I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Herrljunga med 24,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,5 %). Valdeltagandet var 88,8 %. Hela röstfördelningen för alla val i Herrljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.

Se Herrljunga på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,8 %
Röstberättigade
7 255
Avgivna röster
6 446
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2018 i Herrljunga

Riksdagsvalet 2018 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 57824,8 %
SDSverigedemokraterna1 38921,8 %
MModeraterna1 06616,8 %
CCenterpartiet78712,4 %
KDKristdemokraterna5628,8 %
VVänsterpartiet3846,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3114,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1752,8 %
Övriga partier1101,7 %

Landstingsvalet 2018 i Herrljunga

Landstingsvalet 2018 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 63226,4 %
MModeraterna1 06817,2 %
CCenterpartiet92414,9 %
SDSverigedemokraterna85413,8 %
KDKristdemokraterna63110,2 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3926,3 %
VVänsterpartiet3906,3 %
MPMiljöpartiet de gröna1582,6 %
Övriga partier1432,3 %

Kommunvalet 2018 i Herrljunga

Kommunvalet 2018 i Herrljunga: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 36621,5 %
CCenterpartiet1 16018,2 %
MModeraterna88013,8 %
SDSverigedemokraterna74911,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)64610,1 %
KVälKVäl5969,4 %
KDKristdemokraterna4767,5 %
VVänsterpartiet3315,2 %
MPMiljöpartiet de gröna1262,0 %
Övriga partier370,6 %

Partiernas utveckling i Herrljunga 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Herrljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+4,4 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Herrljunga per valår
Parti200620102014201820222026
S31,1 %27,2 %28,4 %24,8 %26,0 %23,1 %
SD3,6 %7,9 %17,4 %21,8 %26,4 %23,4 %
M21,1 %24,7 %18,9 %16,8 %16,3 %19,2 %
C15,6 %13,0 %12,7 %12,4 %9,1 %8,4 %
KD10,5 %9,0 %7,0 %8,8 %9,4 %10,2 %
V4,9 %4,9 %4,3 %6,0 %4,7 %5,0 %
L6,9 %7,2 %4,2 %4,9 %3,7 %4,4 %
MP3,1 %5,3 %4,3 %2,8 %2,7 %3,9 %
Övr3,0 %0,7 %2,7 %1,7 %1,7 %2,4 %
Valdeltagande83,3 %85,6 %87,6 %88,8 %87,4 %86,9 %

Valdeltagande i Herrljunga 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Herrljunga 2018

Så skiljer sig Herrljunga från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 21,8 % i Herrljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 4,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +4,3
  • C +3,8
  • KD +2,5

Svagare än i riket

  • S −3,5
  • M −3,1
  • V −2,0
  • MP −1,7

Förändring sedan valet 2014

Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Herrljunga, från 17,4 % till 21,8 % (+4,4 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 28,4 % till 24,8 % (−3,6).

  • SD +4,4
  • S −3,6
  • M −2,1
  • KD +1,8
  • V +1,7
  • MP −1,5
  • FI −1,3
  • ÖVR −1,0

Valdeltagande i Herrljunga

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 88,8 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Herrljunga på plats 68 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Herrljunga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 68,7 % i Herrljunga Centrum till 89,8 % i Herrljunga Västra.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Herrljunga Centrum (34,6 %) och sitt svagaste i Gäsene Östra (11,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Herrljunga är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 11,8 % i kommunvalet mot 21,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,1 procentenheter.

  • SD −10,1
  • C +5,8
  • L +5,3
  • S −3,3
  • M −2,9
  • KD −1,4
  • V −0,8

Största parti i Herrljunga sedan 2006

Största parti har skiftat i Herrljunga under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Herrljunga per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna23,4 %86,9 %
2022Sverigedemokraterna26,4 %87,4 %
2018Socialdemokraterna24,8 %88,8 %
2014Socialdemokraterna28,4 %87,6 %
2010Socialdemokraterna27,2 %85,6 %
2006Socialdemokraterna31,1 %83,3 %

Valresultat per valdistrikt i Herrljunga 2018

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Herrljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Herrljunga, riksdagsvalet och kommunvalet 2018
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Gäsene ÖstraSD25,1 %M22,9 %88,7 %
Herrljunga CentrumS34,6 %S31,5 %68,7 %
Herrljunga VästraS25,9 %C25,0 %89,8 %
Herrljunga ÖstraS25,2 %S21,6 %84,4 %
LjungSD25,3 %S19,2 %86,6 %

Utforska valdistrikten i Herrljunga på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018