Valresultat Munkedal 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Sverigedemokraterna största parti i Munkedal med 27,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Sverigedemokraterna flest röster (24,8 %). Valdeltagandet var 86,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Munkedal ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,2 %
- Röstberättigade
- 7 836
- Avgivna röster
- 6 756
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 831 | 27,4 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 750 | 26,2 % |
| MModeraterna | 1 122 | 16,8 % |
| CCenterpartiet | 614 | 9,2 % |
| KDKristdemokraterna | 480 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 416 | 6,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 208 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 157 | 2,4 % |
| Övriga partier | 96 | 1,4 % |
Landstingsvalet 2018 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 697 | 25,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 534 | 23,1 % |
| MModeraterna | 1 122 | 16,9 % |
| CCenterpartiet | 671 | 10,1 % |
| KDKristdemokraterna | 628 | 9,4 % |
| VVänsterpartiet | 420 | 6,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 243 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 175 | 2,6 % |
| SPVGSPVG | 84 | 1,3 % |
| Övriga partier | 80 | 1,2 % |
Kommunvalet 2018 i Munkedal
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SDSverigedemokraterna | 1 672 | 24,8 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 547 | 22,9 % |
| MModeraterna | 1 305 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 841 | 12,5 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 464 | 6,9 % |
| VVänsterpartiet | 386 | 5,7 % |
| KDKristdemokraterna | 333 | 4,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 185 | 2,7 % |
| Övriga partier | 19 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Munkedal 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Munkedal i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+8,2 procentenheter).
- SD
- S
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| SD | 3,3 % | 7,2 % | 19,2 % | 27,4 % | 32,0 % | 28,3 % |
| S | 38,5 % | 32,8 % | 31,8 % | 26,2 % | 27,4 % | 24,9 % |
| M | 19,8 % | 26,0 % | 19,5 % | 16,8 % | 15,7 % | 17,3 % |
| C | 14,3 % | 11,8 % | 9,8 % | 9,2 % | 6,1 % | 6,3 % |
| KD | 8,0 % | 7,0 % | 5,0 % | 7,2 % | 8,0 % | 8,2 % |
| V | 4,7 % | 5,1 % | 5,5 % | 6,2 % | 4,4 % | 4,4 % |
| L | 5,9 % | 5,3 % | 3,2 % | 3,1 % | 2,5 % | 4,4 % |
| MP | 3,2 % | 3,9 % | 3,2 % | 2,4 % | 2,4 % | 3,9 % |
| Övr | 2,3 % | 0,9 % | 2,7 % | 1,4 % | 1,5 % | 2,3 % |
| Valdeltagande | 77,4 % | 82,1 % | 83,6 % | 86,2 % | 83,8 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Munkedal 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Munkedal 2018
Så skiljer sig Munkedal från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 27,4 % i Munkedal mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 9,9 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,9
- KD +0,9
- C +0,6
Svagare än i riket
- M −3,0
- L −2,4
- MP −2,1
- S −2,0
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Munkedal, från 19,2 % till 27,4 % (+8,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,8 % till 26,2 % (−5,6).
- SD +8,2
- S −5,6
- M −2,7
- KD +2,2
- FI −1,4
- MP −0,8
- V +0,7
- C −0,6
Valdeltagande i Munkedal
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 86,2 %, vilket är 1,0 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Munkedal på plats 204 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Munkedal är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,8 % i Dingle-Bärfendal till 86,8 % i Munkedal 1-Söder-Håby-Tungenäset.
Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Sörbygden (33,8 %) och sitt svagaste i Munkedal 2-Väster-Centrum (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 2 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Munkedal är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 6,9 % i kommunvalet mot 3,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,8 procentenheter.
- L +3,8
- S −3,3
- C +3,3
- SD −2,7
- M +2,5
- KD −2,3
- V −0,5
Största parti i Munkedal sedan 2006
Största parti har skiftat i Munkedal under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 28,3 % | 84,1 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 32,0 % | 83,8 % |
| 2018 | Sverigedemokraterna | 27,4 % | 86,2 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 31,8 % | 83,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 82,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,5 % | 77,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Munkedal 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Munkedal. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dingle-Bärfendal | SD | 28,5 % | SD | 29,2 % | 78,8 % |
| Hällevadsholm-Svarteborg | SD | 31,5 % | SD | 33,8 % | 82,1 % |
| Munkedal 1-Söder-Håby-Tungenäset | SD | 26,2 % | M | 28,9 % | 86,8 % |
| Munkedal 2-Väster-Centrum | S | 33,6 % | S | 30,4 % | 81,3 % |
| Munkedal 3-Öster-Valbo Ryr | S | 30,0 % | S | 26,4 % | 82,8 % |
| Sörbygden | SD | 33,8 % | SD | 32,7 % | 80,9 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018