Valresultat Svenljunga 2018
I riksdagsvalet 2018 blev Socialdemokraterna största parti i Svenljunga med 25,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (21,6 %). Valdeltagandet var 87,0 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svenljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,0 %
- Röstberättigade
- 8 014
- Avgivna röster
- 6 974
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2018 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 774 | 25,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 760 | 25,6 % |
| MModeraterna | 1 199 | 17,4 % |
| CCenterpartiet | 821 | 11,9 % |
| KDKristdemokraterna | 466 | 6,8 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 295 | 4,3 % |
| VVänsterpartiet | 283 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 148 | 2,1 % |
| Övriga partier | 138 | 2,0 % |
Landstingsvalet 2018 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 784 | 26,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 266 | 18,8 % |
| MModeraterna | 1 151 | 17,1 % |
| CCenterpartiet | 1 074 | 16,0 % |
| KDKristdemokraterna | 561 | 8,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 330 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 305 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,4 % |
| Övriga partier | 98 | 1,5 % |
Kommunvalet 2018 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 500 | 21,6 % |
| CCenterpartiet | 1 425 | 20,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 187 | 17,1 % |
| LPoLPo | 1 013 | 14,6 % |
| MModeraterna | 1 010 | 14,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 221 | 3,2 % |
| KDKristdemokraterna | 211 | 3,0 % |
| VVänsterpartiet | 201 | 2,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 149 | 2,2 % |
| Övriga partier | 12 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Svenljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svenljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2014 har SD gjort (+6,6 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,3 % | 29,3 % | 30,2 % | 25,8 % | 25,4 % | 22,2 % |
| SD | 2,9 % | 7,9 % | 19,0 % | 25,6 % | 31,7 % | 27,7 % |
| M | 23,8 % | 29,0 % | 21,3 % | 17,4 % | 17,6 % | 19,6 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 11,4 % | 11,9 % | 6,7 % | 6,4 % |
| KD | 7,7 % | 5,2 % | 4,2 % | 6,8 % | 7,9 % | 8,8 % |
| L | 6,2 % | 6,5 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 6,0 % |
| V | 2,6 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,1 % | 3,7 % | 4,4 % |
| MP | 2,1 % | 3,8 % | 3,5 % | 2,1 % | 2,7 % | 3,1 % |
| Övr | 4,0 % | 1,0 % | 3,1 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,5 % | 84,7 % | 87,0 % | 84,6 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Svenljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svenljunga 2018
Så skiljer sig Svenljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2018 är Sverigedemokraterna, som fick 25,6 % i Svenljunga mot 17,5 % i hela landet — en skillnad på 8,0 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +8,0
- C +3,3
- KD +0,4
Svagare än i riket
- V −3,9
- S −2,5
- M −2,4
- MP −2,3
Förändring sedan valet 2014
Mellan 2014 och 2018 ökade Sverigedemokraterna mest i Svenljunga, från 19,0 % till 25,6 % (+6,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 30,2 % till 25,8 % (−4,4).
- SD +6,6
- S −4,4
- M −3,9
- KD +2,5
- ÖVR −1,8
- MP −1,4
- FI −1,1
- V +0,9
Valdeltagande i Svenljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2018 var 87,0 %, vilket är 0,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 87,2 %. Det placerar Svenljunga på plats 162 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svenljunga är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 80,7 % i Svenljunga-Redslared till 88,2 % i Hillared-Sexdrega-Roasjö.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svenljunga-Redslared (31,2 %) och sitt svagaste i Högvad-Örsås-Revesjö (21,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 4, Socialdemokraterna i 1 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svenljunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,6 % i kommunvalet mot 11,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 8,6 procentenheter.
- C +8,6
- SD −8,4
- S −4,1
- KD −3,7
- M −2,8
- V −1,2
- L −1,1
Största parti i Svenljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Svenljunga under perioden 2006–2018: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Svenljunga 2018
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2018, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Svenljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hillared-Sexdrega-Roasjö | SD | 27,5 % | S | 22,4 % | 88,2 % |
| Högvad-Örsås-Revesjö | SD | 25,1 % | C | 25,8 % | 85,8 % |
| Kindaholm | SD | 24,5 % | C | 41,8 % | 83,7 % |
| Svenljunga-Redslared | S | 31,2 % | S | 30,1 % | 80,7 % |
| Svenljunga-Ullasjö | SD | 28,1 % | S | 24,2 % | 81,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2018 · Alla kommuner 2018