Valresultat Svenljunga 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Svenljunga med 29,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (32,8 %). Valdeltagandet var 83,5 %. Hela röstfördelningen för alla val i Svenljunga ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,5 %
- Röstberättigade
- 7 836
- Avgivna röster
- 6 540
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 883 | 29,3 % |
| MModeraterna | 1 862 | 29,0 % |
| CCenterpartiet | 909 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 510 | 7,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 418 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 335 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 247 | 3,8 % |
| VVänsterpartiet | 200 | 3,1 % |
| Övriga partier | 63 | 1,0 % |
Landstingsvalet 2010 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 920 | 30,6 % |
| MModeraterna | 1 466 | 23,4 % |
| CCenterpartiet | 1 054 | 16,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 393 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 385 | 6,1 % |
| SPVGSPVG | 361 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 265 | 4,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 229 | 3,7 % |
| VVänsterpartiet | 155 | 2,5 % |
| Övriga partier | 43 | 0,7 % |
Kommunvalet 2010 i Svenljunga
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 093 | 32,8 % |
| CCenterpartiet | 1 646 | 25,8 % |
| MModeraterna | 1 308 | 20,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 425 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 364 | 5,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 256 | 4,0 % |
| KDKristdemokraterna | 196 | 3,1 % |
| VVänsterpartiet | 74 | 1,2 % |
| Övriga partier | 16 | 0,3 % |
Partiernas utveckling i Svenljunga 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Svenljunga i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+5,1 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- L
- KD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 34,3 % | 29,3 % | 30,2 % | 25,8 % | 25,4 % | 22,2 % |
| M | 23,8 % | 29,0 % | 21,3 % | 17,4 % | 17,6 % | 19,6 % |
| C | 16,4 % | 14,1 % | 11,4 % | 11,9 % | 6,7 % | 6,4 % |
| SD | 2,9 % | 7,9 % | 19,0 % | 25,6 % | 31,7 % | 27,7 % |
| L | 6,2 % | 6,5 % | 4,0 % | 4,3 % | 3,1 % | 6,0 % |
| KD | 7,7 % | 5,2 % | 4,2 % | 6,8 % | 7,9 % | 8,8 % |
| MP | 2,1 % | 3,8 % | 3,5 % | 2,1 % | 2,7 % | 3,1 % |
| V | 2,6 % | 3,1 % | 3,2 % | 4,1 % | 3,7 % | 4,4 % |
| Övr | 4,0 % | 1,0 % | 3,1 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,9 % |
| Valdeltagande | 77,9 % | 83,5 % | 84,7 % | 87,0 % | 84,6 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Svenljunga 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Svenljunga 2010
Så skiljer sig Svenljunga från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 14,1 % i Svenljunga mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 7,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +7,6
- SD +2,2
Svagare än i riket
- MP −3,5
- V −2,5
- S −1,4
- M −1,1
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Svenljunga, från 23,8 % till 29,0 % (+5,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 34,3 % till 29,3 % (−5,0).
- M +5,1
- SD +5,0
- S −5,0
- KD −2,5
- C −2,2
- MP +1,7
- SPI −1,1
- JL −1,0
Valdeltagande i Svenljunga
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,5 %, vilket är 1,2 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Svenljunga på plats 188 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Svenljunga är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 79,8 % i Svenljunga-Redslared till 86,9 % i Hillared.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Svenljunga-Redslared (33,8 %) och sitt svagaste i Kindaholm (23,2 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Moderaterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Svenljunga är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 25,8 % i kommunvalet mot 14,1 % i riksdagsvalet — en skillnad på 11,7 procentenheter.
- C +11,7
- M −8,5
- S +3,5
- KD −2,1
- V −2,0
- SD −1,3
- FP −0,8
- MP +0,2
Största parti i Svenljunga sedan 2006
Största parti har skiftat i Svenljunga under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 27,7 % | 84,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 31,7 % | 84,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 25,8 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,2 % | 84,7 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 29,3 % | 83,5 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 34,3 % | 77,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Svenljunga 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Svenljunga. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hillared | S | 33,3 % | S | 38,4 % | 86,9 % |
| Högvad | M | 30,3 % | C | 36,6 % | 83,1 % |
| Kindaholm | M | 29,2 % | C | 45,4 % | 81,4 % |
| Sexdrega-Roasjö | S | 29,5 % | S | 33,6 % | 83,9 % |
| Svenljunga-Redslared | S | 33,8 % | S | 40,0 % | 79,8 % |
| Svenljunga-Ullasjö | S | 30,2 % | S | 37,0 % | 81,9 % |
| Örsås-Revesjö | S | 26,5 % | C | 34,5 % | 82,4 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010