Valresultat Skövde 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Skövde med 31,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,4 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skövde ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 27 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 39 683
- Avgivna röster
- 33 845
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 342 | 31,0 % |
| MModeraterna | 10 105 | 30,3 % |
| CCenterpartiet | 2 512 | 7,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 428 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 2 110 | 6,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 106 | 6,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 750 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 569 | 4,7 % |
| Övriga partier | 438 | 1,3 % |
Landstingsvalet 2010 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 187 | 32,1 % |
| MModeraterna | 8 647 | 27,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 432 | 7,7 % |
| CCenterpartiet | 2 320 | 7,3 % |
| KDKristdemokraterna | 1 923 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 805 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 452 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 360 | 4,3 % |
| SPVGSPVG | 1 201 | 3,8 % |
| PPPiratpartiet | 350 | 1,1 % |
| Övriga partier | 37 | 0,1 % |
Kommunvalet 2010 i Skövde
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 152 | 31,4 % |
| MModeraterna | 8 633 | 26,7 % |
| CCenterpartiet | 3 706 | 11,5 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 104 | 9,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 885 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 637 | 5,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 577 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 566 | 4,8 % |
| Övriga partier | 50 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Skövde 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skövde i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−6,8 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- SD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 37,8 % | 31,0 % | 32,8 % | 28,8 % | 31,2 % | 27,8 % |
| M | 25,3 % | 30,3 % | 23,7 % | 20,9 % | 20,9 % | 21,5 % |
| C | 8,8 % | 7,5 % | 7,4 % | 8,8 % | 6,5 % | 6,8 % |
| L | 6,7 % | 7,3 % | 5,5 % | 5,6 % | 4,0 % | 4,6 % |
| KD | 7,4 % | 6,3 % | 4,9 % | 8,0 % | 7,0 % | 8,0 % |
| MP | 3,9 % | 6,3 % | 5,7 % | 3,4 % | 3,6 % | 4,4 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 12,7 % | 16,9 % | 20,8 % | 18,6 % |
| V | 5,0 % | 4,7 % | 4,0 % | 5,6 % | 4,7 % | 6,5 % |
| Övr | 2,1 % | 1,3 % | 3,2 % | 1,8 % | 1,4 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 80,9 % | 85,3 % | 87,1 % | 88,0 % | 85,2 % | 86,0 % |
Valdeltagande i Skövde 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skövde 2010
Så skiljer sig Skövde från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Miljöpartiet, som fick 6,3 % i Skövde mot 7,3 % i hela landet — en skillnad på 1,0 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 3 svagare.
Starkare än i riket
- C +1,0
- KD +0,7
- S +0,3
- M +0,2
Svagare än i riket
- MP −1,0
- V −0,9
- SD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Skövde, från 25,3 % till 30,3 % (+5,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,8 % till 31,0 % (−6,8).
- S −6,8
- M +5,0
- MP +2,4
- SD +2,2
- C −1,3
- KD −1,1
- FP +0,6
- V −0,3
Valdeltagande i Skövde
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Skövde på plats 94 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skövde är indelad i 27 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 67,7 % i Ryds Centrum till 90,8 % i Ekäng-Ulveket.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Ryds Centrum (57,9 %) och sitt svagaste i Ekäng-Ulveket (20,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 14, Moderaterna i 13 av 27 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skövde är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 11,5 % i kommunvalet mot 7,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,9 procentenheter.
- C +3,9
- M −3,6
- FP +2,3
- KD −1,3
- MP −0,5
- S +0,4
- SD −0,4
- V +0,1
Största parti i Skövde sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skövde i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,8 % | 86,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,2 % | 85,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 28,8 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 32,8 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 31,0 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 80,9 % |
Valresultat per valdistrikt i Skövde 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 27 valdistrikten i Skövde. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berg | M | 33,2 % | M | 30,0 % | 87,4 % |
| Billingssluttningen | M | 35,9 % | M | 31,9 % | 86,4 % |
| Centrum | M | 31,5 % | M | 28,7 % | 82,1 % |
| Dälderna | M | 32,2 % | S | 31,0 % | 83,9 % |
| Ekäng-Ulveket | M | 42,4 % | M | 35,7 % | 90,8 % |
| Frösve-Säter | S | 29,7 % | S | 28,4 % | 88,4 % |
| Havstena | S | 37,8 % | S | 38,0 % | 81,1 % |
| Hentorp | M | 34,9 % | S | 31,1 % | 88,2 % |
| Igelstorp | S | 33,6 % | S | 33,8 % | 85,7 % |
| Kullen | M | 33,4 % | M | 31,7 % | 82,5 % |
| Källegården | M | 39,9 % | M | 37,1 % | 82,9 % |
| Lunden | S | 38,5 % | S | 38,3 % | 85,0 % |
| Mariesjö | S | 30,4 % | S | 32,9 % | 79,4 % |
| Norrmalm | M | 34,3 % | M | 31,8 % | 84,4 % |
| Rosenhaga | S | 41,9 % | S | 42,2 % | 80,6 % |
| Ryds Centrum | S | 57,9 % | S | 58,3 % | 67,7 % |
| Skultorps Centrum | M | 31,3 % | S | 31,1 % | 85,0 % |
| Skultorpsbygden | M | 34,6 % | M | 29,5 % | 86,8 % |
| Stenelidsvägen | S | 36,5 % | S | 37,4 % | 82,7 % |
| Södra Ryd | S | 43,6 % | S | 43,8 % | 85,1 % |
| Tidan | S | 30,4 % | S | 32,8 % | 81,0 % |
| Timmersdala | S | 33,0 % | S | 33,2 % | 85,1 % |
| Våmb | M | 34,9 % | M | 29,9 % | 88,9 % |
| Väring | S | 31,5 % | S | 29,2 % | 86,2 % |
| Värsås | S | 26,7 % | C | 33,7 % | 84,1 % |
| Västra Fältet | M | 34,1 % | S | 35,0 % | 83,8 % |
| Östermalm | S | 36,1 % | S | 35,7 % | 81,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010