Valresultat Tidaholm 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Tidaholm med 43,8 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (49,3 %). Valdeltagandet var 86,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tidaholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 86,1 %
- Röstberättigade
- 9 891
- Avgivna röster
- 8 512
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 678 | 43,8 % |
| MModeraterna | 1 848 | 22,0 % |
| CCenterpartiet | 569 | 6,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 524 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 456 | 5,4 % |
| KDKristdemokraterna | 432 | 5,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 419 | 5,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 404 | 4,8 % |
| Övriga partier | 64 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 793 | 46,6 % |
| MModeraterna | 1 512 | 18,6 % |
| CCenterpartiet | 542 | 6,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 449 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 407 | 5,0 % |
| KDKristdemokraterna | 382 | 4,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 369 | 4,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 363 | 4,5 % |
| SPVGSPVG | 266 | 3,3 % |
| Övriga partier | 63 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 089 | 49,3 % |
| MModeraterna | 1 536 | 18,5 % |
| CCenterpartiet | 589 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 536 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 502 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 346 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 335 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 295 | 3,6 % |
| Övriga partier | 62 | 0,7 % |
Partiernas utveckling i Tidaholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tidaholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,0 procentenheter).
- S
- M
- C
- SD
- V
- KD
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % | 43,8 % | 43,8 % | 37,8 % | 35,1 % | 33,0 % |
| M | 17,2 % | 22,0 % | 15,2 % | 13,5 % | 13,7 % | 14,7 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,3 % | 7,4 % | 5,3 % | 4,6 % |
| SD | 3,3 % | 6,2 % | 16,7 % | 21,5 % | 27,6 % | 24,3 % |
| V | 5,5 % | 5,4 % | 4,6 % | 5,7 % | 4,0 % | 4,2 % |
| KD | 7,2 % | 5,1 % | 4,2 % | 7,0 % | 7,6 % | 9,6 % |
| L | 4,2 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,3 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,4 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 86,1 % | 87,6 % | 88,6 % | 87,2 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Tidaholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tidaholm 2010
Så skiljer sig Tidaholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 43,8 % i Tidaholm mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 13,2 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +13,2
- SD +0,5
- C +0,2
Svagare än i riket
- M −8,0
- MP −2,5
- FP −2,1
- KD −0,5
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Tidaholm, från 17,2 % till 22,0 % (+4,8 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 48,9 % till 43,8 % (−5,0).
- S −5,0
- M +4,8
- SD +2,9
- KD −2,1
- MP +1,9
- C −1,9
- FP +0,7
- V −0,1
Valdeltagande i Tidaholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 86,1 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Tidaholm på plats 67 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tidaholm är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,8 % i Tidaholms Innerstad till 89,2 % i Hökensås Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tidaholm Västra (54,4 %) och sitt svagaste i Dimbo m.fl. (29,7 %). Partiet var största parti i samtliga 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tidaholm är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 49,3 % i kommunvalet mot 43,8 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,5 procentenheter.
- S +5,5
- M −3,5
- SD −2,7
- FP +1,5
- KD −1,1
- MP −0,6
- V +0,6
- C +0,3
Största parti i Tidaholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tidaholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 87,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tidaholm 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tidaholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dimbo m.fl. | S | 29,7 % | S | 32,9 % | 85,8 % |
| Hökensås Norra | S | 39,4 % | S | 45,0 % | 89,2 % |
| Hökensås Södra/Västra | S | 32,5 % | S | 38,7 % | 85,2 % |
| Tidaholm Norra | S | 53,4 % | S | 60,2 % | 85,8 % |
| Tidaholm Västra | S | 54,4 % | S | 60,6 % | 84,4 % |
| Tidaholm Östra | S | 48,8 % | S | 54,1 % | 84,7 % |
| Tidaholms Innerstad | S | 52,7 % | S | 57,8 % | 76,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010