Valresultat Alingsås 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Alingsås med 27,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,3 %). Valdeltagandet var 87,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Alingsås ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 26 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,3 %
- Röstberättigade
- 29 086
- Avgivna röster
- 25 379
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 7 000 | 27,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 454 | 25,7 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 506 | 10,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 382 | 9,5 % |
| KDKristdemokraterna | 2 194 | 8,7 % |
| CCenterpartiet | 1 551 | 6,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 546 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 191 | 4,7 % |
| Övriga partier | 266 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 688 | 27,8 % |
| MModeraterna | 5 738 | 23,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 2 701 | 11,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 168 | 9,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 901 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 1 529 | 6,4 % |
| CCenterpartiet | 1 370 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 849 | 3,5 % |
| SPVGSPVG | 800 | 3,3 % |
| Övriga partier | 278 | 1,2 % |
Kommunvalet 2010 i Alingsås
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 6 665 | 27,3 % |
| MModeraterna | 5 891 | 24,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 3 460 | 14,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 2 436 | 10,0 % |
| KDKristdemokraterna | 1 759 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 746 | 7,2 % |
| CCenterpartiet | 1 302 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 907 | 3,7 % |
| Övriga partier | 234 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Alingsås 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Alingsås i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−5,9 procentenheter).
- M
- S
- L
- MP
- KD
- C
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 22,6 % | 27,9 % | 22,6 % | 18,3 % | 18,0 % | 18,5 % |
| S | 31,6 % | 25,7 % | 27,5 % | 26,4 % | 29,8 % | 27,0 % |
| L | 9,7 % | 10,0 % | 6,9 % | 6,7 % | 5,1 % | 5,8 % |
| MP | 6,6 % | 9,5 % | 8,9 % | 5,8 % | 5,8 % | 7,2 % |
| KD | 10,5 % | 8,7 % | 6,9 % | 8,6 % | 7,3 % | 8,1 % |
| C | 8,1 % | 6,2 % | 6,7 % | 9,8 % | 7,0 % | 7,8 % |
| V | 6,4 % | 6,2 % | 6,0 % | 7,8 % | 6,5 % | 6,9 % |
| SD | 2,4 % | 4,7 % | 10,8 % | 15,3 % | 19,1 % | 16,9 % |
| Övr | 2,2 % | 1,1 % | 3,8 % | 1,4 % | 1,5 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 84,0 % | 87,3 % | 88,2 % | 89,8 % | 87,9 % | 87,8 % |
Valdeltagande i Alingsås 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Alingsås 2010
Så skiljer sig Alingsås från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 25,7 % i Alingsås mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,9 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +3,1
- FP +2,9
- MP +2,2
- V +0,6
Svagare än i riket
- S −4,9
- M −2,2
- SD −1,0
- C −0,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Alingsås, från 22,6 % till 27,9 % (+5,3 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 31,6 % till 25,7 % (−5,9).
- S −5,9
- M +5,3
- MP +2,9
- SD +2,4
- C −1,9
- KD −1,7
- FP +0,3
- V −0,2
Valdeltagande i Alingsås
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,3 %, vilket är 2,6 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Alingsås på plats 37 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Alingsås är indelad i 26 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 77,5 % i Östlyckan/Brogården 22 till 91,1 % i Stadsskogen/Lövekulle 2.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Stadsskogen/Lövekulle 2 (46,8 %) och sitt svagaste i Östlyckan/Brogården 22 (15,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 16, Socialdemokraterna i 10 av 26 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Alingsås är skillnaden störst för Liberalerna, som fick 14,2 % i kommunvalet mot 10,0 % i riksdagsvalet — en skillnad på 4,2 procentenheter.
- FP +4,2
- M −3,8
- S +1,6
- KD −1,5
- SD −1,0
- V +1,0
- C −0,8
- MP +0,5
Största parti i Alingsås sedan 2006
Största parti har skiftat i Alingsås under perioden 2006–2010: Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,0 % | 87,8 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,8 % | 87,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 89,8 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 27,5 % | 88,2 % |
| 2010 | Moderaterna | 27,9 % | 87,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 31,6 % | 84,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Alingsås 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 26 valdistrikten i Alingsås. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Bälinge/Hjälmared 9 | S | 26,9 % | S | 27,4 % | 87,5 % |
| Centrum N 1 | S | 30,4 % | S | 31,9 % | 79,9 % |
| Centrum S/Tuvebo 6 | M | 30,5 % | M | 27,7 % | 83,2 % |
| Dammen/Prästeryd 5 | M | 29,7 % | S | 27,1 % | 90,4 % |
| Gräfsnäs 18 | S | 29,9 % | S | 30,5 % | 84,4 % |
| Hemsjö S 20 | M | 32,1 % | M | 29,1 % | 90,2 % |
| Hemsjö/V Bodarne 19 | M | 33,1 % | M | 30,5 % | 87,6 % |
| Ingared 27 | M | 30,4 % | M | 26,4 % | 91,1 % |
| Kullingsberg/Hedvigsberg 28 | M | 35,8 % | M | 32,9 % | 89,8 % |
| Kvarnbacken 10 | M | 35,1 % | M | 28,8 % | 90,4 % |
| Långared 17 | M | 21,3 % | M | 26,7 % | 90,2 % |
| Magra 15 | M | 25,4 % | FP | 22,8 % | 80,4 % |
| Nolby V/Bolltorp 11 | S | 27,4 % | S | 30,3 % | 85,7 % |
| Nolby Ö/Rödene 13 | M | 25,4 % | S | 28,9 % | 90,5 % |
| Noltorp V 23 | S | 39,5 % | S | 41,3 % | 79,1 % |
| Noltorp Ö 12 | S | 33,7 % | S | 35,2 % | 80,7 % |
| Simmenäs/Anten/Kvarnabo 16 | M | 31,1 % | M | 25,6 % | 86,6 % |
| Sollebrunn 25 | S | 33,3 % | S | 35,3 % | 84,4 % |
| Stadsskogen/Lövekulle 2 | M | 46,8 % | M | 41,6 % | 91,1 % |
| Stockslycke/Holmalund 8 | S | 32,8 % | S | 33,3 % | 79,4 % |
| Stora Mellby 14 | S | 26,1 % | S | 25,2 % | 84,0 % |
| Sörhaga 3 | M | 32,3 % | M | 30,2 % | 86,9 % |
| Tegelbruket/Saxebäcken 24 | M | 32,1 % | S | 32,2 % | 88,8 % |
| Ängabo/Maryd 26 | M | 27,4 % | S | 29,0 % | 89,5 % |
| Ödenäs 21 | M | 30,7 % | M | 27,8 % | 89,7 % |
| Östlyckan/Brogården 22 | S | 38,7 % | S | 41,2 % | 77,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010