Valresultat Lidköping 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Lidköping med 35,3 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (41,4 %). Valdeltagandet var 87,1 %. Hela röstfördelningen för alla val i Lidköping ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 22 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,1 %
- Röstberättigade
- 29 961
- Avgivna röster
- 26 094
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 9 095 | 35,3 % |
| MModeraterna | 6 792 | 26,3 % |
| CCenterpartiet | 1 842 | 7,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 734 | 6,7 % |
| KDKristdemokraterna | 1 687 | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 651 | 6,4 % |
| VVänsterpartiet | 1 462 | 5,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 307 | 5,1 % |
| Övriga partier | 212 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 8 706 | 35,0 % |
| MModeraterna | 5 341 | 21,5 % |
| SPVGSPVG | 2 429 | 9,8 % |
| CCenterpartiet | 1 626 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 1 540 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 522 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 488 | 6,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 315 | 5,3 % |
| SDSverigedemokraterna | 756 | 3,0 % |
| Övriga partier | 145 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Lidköping
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 10 431 | 41,4 % |
| MModeraterna | 5 603 | 22,2 % |
| CCenterpartiet | 2 048 | 8,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 825 | 7,2 % |
| VVänsterpartiet | 1 565 | 6,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 544 | 6,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 395 | 5,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 724 | 2,9 % |
| Övriga partier | 59 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Lidköping 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Lidköping i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- KD
- MP
- V
- SD
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,6 % | 35,3 % | 36,1 % | 33,2 % | 34,1 % | 30,5 % |
| M | 22,3 % | 26,3 % | 19,8 % | 17,3 % | 17,6 % | 19,3 % |
| C | 8,8 % | 7,1 % | 7,0 % | 8,9 % | 6,4 % | 6,2 % |
| L | 5,3 % | 6,7 % | 5,1 % | 4,9 % | 3,9 % | 4,9 % |
| KD | 8,8 % | 6,5 % | 5,4 % | 7,2 % | 6,6 % | 7,9 % |
| MP | 4,2 % | 6,4 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,9 % | 4,4 % |
| V | 6,4 % | 5,7 % | 5,6 % | 6,4 % | 5,0 % | 5,6 % |
| SD | 2,8 % | 5,1 % | 12,5 % | 17,3 % | 21,4 % | 19,7 % |
| Övr | 1,8 % | 0,8 % | 2,7 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,4 % |
| Valdeltagande | 83,0 % | 87,1 % | 88,2 % | 89,5 % | 87,8 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Lidköping 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Lidköping 2010
Så skiljer sig Lidköping från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 35,3 % i Lidköping mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 4,6 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +4,6
- KD +0,9
- C +0,6
- V +0,1
Svagare än i riket
- M −3,7
- MP −0,9
- SD −0,6
- FP −0,3
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Lidköping, från 22,3 % till 26,3 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 39,6 % till 35,3 % (−4,4).
- S −4,4
- M +4,0
- KD −2,2
- SD +2,2
- MP +2,2
- C −1,6
- FP +1,4
- V −0,7
Valdeltagande i Lidköping
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 87,1 %, vilket är 2,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Lidköping på plats 41 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Lidköping är indelad i 22 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 74,1 % i Margretelund N till 94,0 % i Stenhammar.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Framnäs (49,3 %) och sitt svagaste i Saleby-Norra Härene (24,1 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 16, Moderaterna i 6 av 22 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Lidköping är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 41,4 % i kommunvalet mot 35,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 6,1 procentenheter.
- S +6,1
- M −4,1
- SD −2,2
- C +1,0
- MP −0,9
- KD +0,7
- FP −0,6
- V +0,5
Största parti i Lidköping sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Lidköping i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 34,1 % | 87,8 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 89,5 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 36,1 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 35,3 % | 87,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,6 % | 83,0 % |
Valresultat per valdistrikt i Lidköping 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 22 valdistrikten i Lidköping. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dalängen | S | 37,5 % | S | 44,3 % | 88,8 % |
| Framnäs | S | 49,3 % | S | 54,0 % | 79,4 % |
| Fredriksdal | S | 46,7 % | S | 50,3 % | 83,7 % |
| Gamla stadens centrum | S | 36,1 % | S | 40,3 % | 78,6 % |
| Hovby-Majåker | S | 36,8 % | S | 44,1 % | 90,9 % |
| Järpås | S | 29,5 % | S | 37,8 % | 83,4 % |
| Lidåker-Ljunghed | S | 46,9 % | S | 53,5 % | 87,4 % |
| Margretelund N | S | 48,0 % | S | 53,5 % | 74,1 % |
| Margretelund S | S | 48,2 % | S | 55,9 % | 87,5 % |
| Nya staden N | S | 34,6 % | S | 40,9 % | 84,3 % |
| Nya staden S | M | 32,5 % | S | 34,7 % | 83,3 % |
| Otterstad | M | 28,7 % | S | 28,1 % | 89,3 % |
| Råda | M | 32,5 % | S | 35,1 % | 90,8 % |
| Saleby-Norra Härene | M | 32,8 % | M | 31,0 % | 86,7 % |
| Stenhammar | M | 38,7 % | M | 33,1 % | 94,0 % |
| Sunnersberg | M | 30,8 % | S | 30,1 % | 90,1 % |
| Tofta-Ulriksdal | S | 37,5 % | S | 47,0 % | 92,8 % |
| Tun-Gillstad | S | 27,0 % | S | 30,4 % | 87,1 % |
| Vinninga-Filsbäck | S | 39,1 % | S | 45,9 % | 89,4 % |
| Wennerberg | S | 40,4 % | S | 47,8 % | 81,1 % |
| Ågårdsområdet | S | 37,3 % | S | 44,3 % | 86,2 % |
| Örslösa | S | 28,0 % | S | 29,8 % | 89,3 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010