Valresultat Skara 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Skara med 34,4 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (35,8 %). Valdeltagandet var 85,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Skara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 10 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,3 %
- Röstberättigade
- 14 270
- Avgivna röster
- 12 177
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 140 | 34,4 % |
| MModeraterna | 3 537 | 29,4 % |
| CCenterpartiet | 878 | 7,3 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 763 | 6,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 697 | 5,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 677 | 5,6 % |
| KDKristdemokraterna | 667 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 552 | 4,6 % |
| Övriga partier | 127 | 1,1 % |
Landstingsvalet 2010 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 177 | 35,5 % |
| MModeraterna | 3 243 | 27,6 % |
| CCenterpartiet | 916 | 7,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 690 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 688 | 5,9 % |
| KDKristdemokraterna | 548 | 4,7 % |
| VVänsterpartiet | 540 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 495 | 4,2 % |
| SPVGSPVG | 362 | 3,1 % |
| Övriga partier | 97 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Skara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 4 234 | 35,8 % |
| MModeraterna | 3 698 | 31,3 % |
| CCenterpartiet | 1 019 | 8,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 724 | 6,1 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 620 | 5,2 % |
| VVänsterpartiet | 548 | 4,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 498 | 4,2 % |
| KDKristdemokraterna | 457 | 3,9 % |
| Övriga partier | 13 | 0,1 % |
Partiernas utveckling i Skara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Skara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,2 procentenheter).
- S
- M
- C
- MP
- L
- SD
- KD
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,6 % | 34,4 % | 34,5 % | 30,4 % | 31,7 % | 27,6 % |
| M | 25,4 % | 29,4 % | 21,4 % | 19,3 % | 18,8 % | 19,9 % |
| C | 9,1 % | 7,3 % | 7,7 % | 8,4 % | 6,5 % | 6,5 % |
| MP | 4,1 % | 6,3 % | 5,4 % | 3,6 % | 3,5 % | 4,3 % |
| L | 6,1 % | 5,8 % | 3,6 % | 3,6 % | 3,2 % | 4,0 % |
| SD | 3,0 % | 5,6 % | 16,0 % | 20,2 % | 24,5 % | 22,0 % |
| KD | 6,7 % | 5,5 % | 4,2 % | 6,9 % | 6,0 % | 6,7 % |
| V | 4,8 % | 4,6 % | 4,4 % | 6,0 % | 4,6 % | 7,4 % |
| Övr | 2,1 % | 1,1 % | 2,8 % | 1,5 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 81,4 % | 85,3 % | 87,1 % | 87,7 % | 84,9 % | 84,0 % |
Valdeltagande i Skara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Skara 2010
Så skiljer sig Skara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Socialdemokraterna, som fick 34,4 % i Skara mot 30,7 % i hela landet — en skillnad på 3,7 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,7
- C +0,7
Svagare än i riket
- FP −1,3
- V −1,0
- MP −1,0
- M −0,7
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Skara, från 25,4 % till 29,4 % (+4,0 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,6 % till 34,4 % (−4,2).
- S −4,2
- M +4,0
- SD +2,6
- MP +2,2
- C −1,9
- KD −1,2
- FP −0,4
- V −0,2
Valdeltagande i Skara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,3 %, vilket är 0,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Skara på plats 92 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Skara är indelad i 10 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,0 % i Skara 1 till 87,6 % i Axvall.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skara 1 (58,4 %) och sitt svagaste i Varnhem-Eggby (22,5 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 6, Moderaterna i 4 av 10 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Skara är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 31,3 % i kommunvalet mot 29,4 % i riksdagsvalet — en skillnad på 1,9 procentenheter.
- M +1,9
- KD −1,7
- S +1,5
- SD −1,4
- C +1,3
- FP −0,5
- MP −0,2
- V +0,1
Största parti i Skara sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Skara i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,6 % | 84,0 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 31,7 % | 84,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,4 % | 87,7 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 34,5 % | 87,1 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,4 % | 85,3 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,6 % | 81,4 % |
Valresultat per valdistrikt i Skara 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 10 valdistrikten i Skara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Ardala | M | 30,8 % | M | 31,3 % | 85,0 % |
| Axvall | M | 33,8 % | M | 36,4 % | 87,6 % |
| Skara 1 | S | 58,4 % | S | 61,0 % | 76,0 % |
| Skara 2 | M | 33,5 % | M | 37,7 % | 86,7 % |
| Skara 3 | S | 35,2 % | S | 35,8 % | 76,9 % |
| Skara 4 | S | 41,5 % | S | 43,1 % | 87,0 % |
| Skara 5 | S | 35,6 % | S | 38,0 % | 83,1 % |
| Skara 6 | S | 37,6 % | S | 39,9 % | 83,5 % |
| Skara 7 | S | 37,6 % | S | 39,1 % | 80,8 % |
| Varnhem-Eggby | M | 34,8 % | M | 35,8 % | 86,8 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010