Valresultat Mark 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Socialdemokraterna största parti i Mark med 34,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (33,1 %). Valdeltagandet var 85,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Mark ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 19 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 85,7 %
- Röstberättigade
- 25 742
- Avgivna röster
- 22 049
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 394 | 34,0 % |
| MModeraterna | 5 326 | 24,5 % |
| CCenterpartiet | 2 017 | 9,3 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 643 | 7,5 % |
| KDKristdemokraterna | 1 458 | 6,7 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 267 | 5,8 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 245 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 1 222 | 5,6 % |
| Övriga partier | 198 | 0,9 % |
Landstingsvalet 2010 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 173 | 34,2 % |
| MModeraterna | 4 444 | 21,2 % |
| CCenterpartiet | 2 013 | 9,6 % |
| SPVGSPVG | 1 717 | 8,2 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 282 | 6,1 % |
| KDKristdemokraterna | 1 265 | 6,0 % |
| VVänsterpartiet | 1 083 | 5,2 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 1 021 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 802 | 3,8 % |
| Övriga partier | 170 | 0,8 % |
Kommunvalet 2010 i Mark
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 7 042 | 33,1 % |
| MModeraterna | 3 987 | 18,7 % |
| CCenterpartiet | 2 322 | 10,9 % |
| MBPMBP | 1 628 | 7,6 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 1 299 | 6,1 % |
| VVänsterpartiet | 1 231 | 5,8 % |
| KDKristdemokraterna | 1 164 | 5,5 % |
| MODMOD | 1 143 | 5,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 897 | 4,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 556 | 2,6 % |
| Övriga partier | 36 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Mark 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Mark i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har S gjort (−4,4 procentenheter).
- S
- M
- C
- L
- KD
- SD
- MP
- V
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 38,4 % | 34,0 % | 33,2 % | 29,1 % | 30,5 % | 27,4 % |
| M | 20,3 % | 24,5 % | 18,9 % | 16,0 % | 16,5 % | 17,8 % |
| C | 11,9 % | 9,3 % | 8,9 % | 10,7 % | 7,6 % | 7,7 % |
| L | 5,3 % | 7,5 % | 5,2 % | 5,5 % | 3,2 % | 4,6 % |
| KD | 7,8 % | 6,7 % | 5,2 % | 7,1 % | 6,9 % | 8,6 % |
| SD | 2,9 % | 5,8 % | 14,8 % | 19,8 % | 24,9 % | 22,0 % |
| MP | 3,9 % | 5,7 % | 5,4 % | 3,3 % | 3,4 % | 4,2 % |
| V | 6,3 % | 5,6 % | 5,6 % | 7,3 % | 5,4 % | 5,7 % |
| Övr | 3,1 % | 0,9 % | 2,9 % | 1,3 % | 1,7 % | 2,0 % |
| Valdeltagande | 82,1 % | 85,7 % | 86,4 % | 88,0 % | 85,9 % | 85,6 % |
Valdeltagande i Mark 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Mark 2010
Så skiljer sig Mark från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Moderaterna, som fick 24,5 % i Mark mot 30,1 % i hela landet — en skillnad på 5,6 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 2 svagare.
Starkare än i riket
- S +3,3
- C +2,7
- KD +1,1
- FP +0,5
Svagare än i riket
- M −5,6
- MP −1,6
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Mark, från 20,3 % till 24,5 % (+4,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 38,4 % till 34,0 % (−4,4).
- S −4,4
- M +4,1
- SD +2,9
- C −2,6
- FP +2,2
- MP +1,8
- KD −1,1
- V −0,7
Valdeltagande i Mark
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 85,7 %, vilket är 1,0 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Mark på plats 80 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Mark är indelad i 19 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,7 % i Skene-Assberg till 87,5 % i Örby-Krok-Brättingstorp.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skene-Assberg (51,5 %) och sitt svagaste i Berghem-Hajom (24,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 12, Moderaterna i 7 av 19 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Mark är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 18,7 % i kommunvalet mot 24,5 % i riksdagsvalet — en skillnad på 5,8 procentenheter.
- M −5,8
- SD −3,2
- C +1,6
- MP −1,5
- FP −1,4
- KD −1,2
- S −0,9
- V +0,2
Största parti i Mark sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Mark i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 85,6 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 85,9 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 29,1 % | 88,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 33,2 % | 86,4 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 34,0 % | 85,7 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 38,4 % | 82,1 % |
Valresultat per valdistrikt i Mark 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 19 valdistrikten i Mark. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Berghem-Hajom | M | 25,0 % | S | 20,6 % | 86,1 % |
| Fotskäl-Tostared-Björketorp | S | 27,1 % | S | 25,2 % | 81,1 % |
| Fritsla | S | 42,6 % | S | 40,5 % | 80,3 % |
| Horred-Öxnevalla-Istorp | M | 26,7 % | S | 23,0 % | 83,7 % |
| Hyssna | M | 26,1 % | S | 26,8 % | 87,1 % |
| Kinna centrum | S | 39,7 % | S | 40,1 % | 77,7 % |
| Kinna-Aspäng | S | 50,4 % | S | 47,3 % | 75,3 % |
| Kinna-Marieberg-Kinnahult | M | 32,6 % | S | 32,6 % | 87,3 % |
| Kinna-Näs-Vallås | S | 37,9 % | S | 38,7 % | 85,1 % |
| Kinna-Rydal-Kinnaström | S | 40,2 % | S | 42,6 % | 84,2 % |
| Skene-Assberg | S | 51,5 % | S | 50,2 % | 72,7 % |
| Skene-Hedbo | S | 45,0 % | S | 43,8 % | 81,4 % |
| Skene-Sandvallsäng | S | 40,3 % | S | 38,5 % | 84,7 % |
| Skephult-Fritsla | S | 33,4 % | S | 32,9 % | 85,6 % |
| Svansjö | S | 31,4 % | C | 29,2 % | 85,1 % |
| Sätila | M | 28,8 % | S | 25,4 % | 86,9 % |
| Ubbhult-Sätila | M | 27,8 % | S | 25,2 % | 85,1 % |
| Örby centrum | S | 38,1 % | S | 35,8 % | 86,3 % |
| Örby-Krok-Brättingstorp | M | 32,1 % | S | 28,0 % | 87,5 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010