Valresultat Vara 2010
I riksdagsvalet 2010 blev Moderaterna största parti i Vara med 33,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,8 %). Valdeltagandet var 83,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 8 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 83,9 %
- Röstberättigade
- 12 352
- Avgivna röster
- 10 364
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2010 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 375 | 33,0 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 891 | 28,3 % |
| CCenterpartiet | 1 267 | 12,4 % |
| KDKristdemokraterna | 633 | 6,2 % |
| SDSverigedemokraterna | 596 | 5,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 574 | 5,6 % |
| VVänsterpartiet | 424 | 4,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 376 | 3,7 % |
| Övriga partier | 85 | 0,8 % |
Landstingsvalet 2010 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 3 092 | 31,2 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 831 | 28,5 % |
| CCenterpartiet | 1 240 | 12,5 % |
| SPVGSPVG | 582 | 5,9 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 549 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 490 | 4,9 % |
| VVänsterpartiet | 392 | 4,0 % |
| SDSverigedemokraterna | 388 | 3,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 297 | 3,0 % |
| Övriga partier | 60 | 0,6 % |
Kommunvalet 2010 i Vara
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 202 | 31,8 % |
| MModeraterna | 3 080 | 30,6 % |
| CCenterpartiet | 1 395 | 13,8 % |
| FPLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 778 | 7,7 % |
| VVänsterpartiet | 550 | 5,5 % |
| KDKristdemokraterna | 497 | 4,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 340 | 3,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 231 | 2,3 % |
| Övriga partier | 4 | 0,0 % |
Partiernas utveckling i Vara 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2006 har M gjort (+4,6 procentenheter).
- M
- S
- C
- KD
- SD
- L
- V
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| M | 28,4 % | 33,0 % | 25,7 % | 21,5 % | 22,0 % | 24,6 % |
| S | 32,3 % | 28,3 % | 29,6 % | 24,9 % | 25,0 % | 21,5 % |
| C | 16,1 % | 12,4 % | 11,0 % | 11,8 % | 7,5 % | 6,9 % |
| KD | 7,8 % | 6,2 % | 4,1 % | 6,5 % | 6,4 % | 7,3 % |
| SD | 2,3 % | 5,8 % | 17,1 % | 23,7 % | 29,9 % | 26,8 % |
| L | 4,8 % | 5,6 % | 3,3 % | 3,4 % | 2,6 % | 4,1 % |
| V | 4,1 % | 4,1 % | 4,0 % | 4,9 % | 3,8 % | 4,7 % |
| MP | 2,3 % | 3,7 % | 3,4 % | 1,9 % | 1,8 % | 2,5 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 1,8 % | 1,3 % | 0,8 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 80,2 % | 83,9 % | 86,0 % | 87,4 % | 85,6 % | 85,0 % |
Valdeltagande i Vara 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Vara 2010
Så skiljer sig Vara från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2010 är Centerpartiet, som fick 12,4 % i Vara mot 6,6 % i hela landet — en skillnad på 5,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- C +5,8
- M +3,0
- KD +0,6
- SD +0,1
Svagare än i riket
- MP −3,7
- S −2,4
- V −1,5
- FP −1,4
Förändring sedan valet 2006
Mellan 2006 och 2010 ökade Moderaterna mest i Vara, från 28,4 % till 33,0 % (+4,6 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 32,3 % till 28,3 % (−4,0).
- M +4,6
- S −4,0
- C −3,7
- SD +3,6
- KD −1,6
- MP +1,4
- FP +0,8
- V +0,1
Valdeltagande i Vara
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2010 var 83,9 %, vilket är 0,7 procentenheter under riksgenomsnittet på 84,6 %. Det placerar Vara på plats 167 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Vara är indelad i 8 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 78,9 % i Vara Östra till 85,1 % i Vara Västra.
Moderaterna fick sitt starkaste stöd i Vara Västra (39,7 %) och sitt svagaste i Vara Östra (29,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Moderaterna i 7, Socialdemokraterna i 1 av 8 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Socialdemokraterna, som fick 31,8 % i kommunvalet mot 28,3 % i riksdagsvalet — en skillnad på 3,5 procentenheter.
- S +3,5
- SD −2,5
- M −2,5
- FP +2,1
- C +1,4
- MP −1,4
- V +1,3
- KD −1,3
Största parti i Vara sedan 2006
Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2010: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Sverigedemokraterna | 26,8 % | 85,0 % |
| 2022 | Sverigedemokraterna | 29,9 % | 85,6 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 24,9 % | 87,4 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 29,6 % | 86,0 % |
| 2010 | Moderaterna | 33,0 % | 83,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 32,3 % | 80,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Vara 2010
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2010, och valdeltagandet, i vart och ett av de 8 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Arentorp | M | 32,1 % | S | 35,6 % | 84,2 % |
| Kvänum | M | 32,5 % | S | 31,1 % | 82,1 % |
| Larv | M | 32,8 % | M | 33,7 % | 83,5 % |
| Levene | M | 33,0 % | M | 33,1 % | 82,3 % |
| Skarstad | M | 32,2 % | S | 32,8 % | 84,3 % |
| Vara Västra | M | 39,7 % | M | 40,5 % | 85,1 % |
| Vara Östra | S | 32,9 % | S | 36,3 % | 78,9 % |
| Vedum | M | 31,3 % | M | 31,0 % | 82,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2010 · Alla kommuner 2010