Valresultat Vara 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Sverigedemokraterna största parti i Vara med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (31,7 %). Valdeltagandet var 85,6 %. Hela röstfördelningen för alla val i Vara ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 9 valdistrikt.

Se Vara på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,6 %
Röstberättigade
12 219
Avgivna röster
10 458
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Vara

Riksdagsvalet 2022 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SDSverigedemokraterna3 08829,9 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 58425,0 %
MModeraterna2 27722,0 %
CCenterpartiet7757,5 %
KDKristdemokraterna6656,4 %
VVänsterpartiet3933,8 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2732,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1891,8 %
Övriga partier850,8 %

Regionvalet 2022 i Vara

Regionvalet 2022 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna2 58225,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 53825,2 %
SDSverigedemokraterna2 17821,7 %
CCenterpartiet8678,6 %
KDKristdemokraterna7567,5 %
VVänsterpartiet4724,7 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2632,6 %
MPMiljöpartiet de gröna1341,3 %
SVGSjukvårdspartiet - Västra Götaland1191,2 %
Övriga partier1481,5 %

Kommunvalet 2022 i Vara

Kommunvalet 2022 i Vara: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
MModeraterna3 26531,7 %
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 42223,6 %
SDSverigedemokraterna1 83317,8 %
HVKBHela Vara kommuns bästa1 04910,2 %
CCenterpartiet8077,8 %
VVänsterpartiet4164,0 %
KDKristdemokraterna2632,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)1331,3 %
Övriga partier960,9 %

Partiernas utveckling i Vara 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Vara i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,2 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • SD
  • S
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • L
  • MP
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Vara per valår
Parti200620102014201820222026
SD2,3 %5,8 %17,1 %23,7 %29,9 %26,8 %
S32,3 %28,3 %29,6 %24,9 %25,0 %21,5 %
M28,4 %33,0 %25,7 %21,5 %22,0 %24,6 %
C16,1 %12,4 %11,0 %11,8 %7,5 %6,9 %
KD7,8 %6,2 %4,1 %6,5 %6,4 %7,3 %
V4,1 %4,1 %4,0 %4,9 %3,8 %4,7 %
L4,8 %5,6 %3,3 %3,4 %2,6 %4,1 %
MP2,3 %3,7 %3,4 %1,9 %1,8 %2,5 %
Övr2,0 %0,8 %1,8 %1,3 %0,8 %1,7 %
Valdeltagande80,2 %83,9 %86,0 %87,4 %85,6 %85,0 %

Valdeltagande i Vara 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082848688%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Vara 2022

Så skiljer sig Vara från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,9 % i Vara mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,4 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +9,4
  • M +2,9
  • KD +1,1
  • C +0,8

Svagare än i riket

  • S −5,3
  • MP −3,3
  • V −2,9
  • L −2,0

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Vara, från 23,7 % till 29,9 % (+6,2 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 11,8 % till 7,5 % (−4,3).

  • SD +6,2
  • C −4,3
  • V −1,1
  • L −0,8
  • M +0,5
  • KD −0,1
  • MP −0,1
  • S +0,1

Valdeltagande i Vara

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,6 %, vilket är 1,4 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Vara på plats 110 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Vara är indelad i 9 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 75,6 % i Vara Centrum till 87,1 % i Larv.

Sverigedemokraterna fick sitt starkaste stöd i Skarstad (36,8 %) och sitt svagaste i Vara Västra (21,3 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Sverigedemokraterna i 6, Moderaterna i 2, Socialdemokraterna i 1 av 9 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Vara är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 17,8 % i kommunvalet mot 29,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.

  • SD −12,1
  • M +9,7
  • KD −3,9
  • S −1,5
  • C +0,3
  • V +0,2

Största parti i Vara sedan 2006

Största parti har skiftat i Vara under perioden 2006–2022: Sverigedemokraterna och Socialdemokraterna och Moderaterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Vara per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Sverigedemokraterna26,8 %85,0 %
2022Sverigedemokraterna29,9 %85,6 %
2018Socialdemokraterna24,9 %87,4 %
2014Socialdemokraterna29,6 %86,0 %
2010Moderaterna33,0 %83,9 %
2006Socialdemokraterna32,3 %80,2 %

Valresultat per valdistrikt i Vara 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 9 valdistrikten i Vara. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Vara, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
ArentorpSD30,0 %M32,3 %85,5 %
KvänumSD34,3 %S24,2 %79,5 %
LarvSD34,0 %M30,3 %87,1 %
LeveneSD31,8 %M29,3 %83,1 %
SkarstadSD36,8 %M30,0 %85,5 %
Vara CentrumM26,8 %M34,5 %75,6 %
Vara VästraM28,6 %M44,8 %84,1 %
Vara ÖstraS30,7 %M34,3 %78,1 %
VedumSD30,3 %M29,6 %82,8 %

Utforska valdistrikten i Vara på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022