Valresultat Tranemo 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tranemo med 30,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (30,2 %). Valdeltagandet var 85,9 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tranemo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.

Se Tranemo på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
85,9 %
Röstberättigade
8 981
Avgivna röster
7 716
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Tranemo

Riksdagsvalet 2022 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28030,0 %
SDSverigedemokraterna1 85024,3 %
MModeraterna1 45519,1 %
CCenterpartiet6638,7 %
KDKristdemokraterna4966,5 %
VVänsterpartiet3094,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2313,0 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2172,9 %
Övriga partier1061,4 %

Regionvalet 2022 i Tranemo

Regionvalet 2022 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 32031,1 %
MModeraterna1 34118,0 %
SDSverigedemokraterna1 26817,0 %
CCenterpartiet95612,8 %
KDKristdemokraterna6578,8 %
VVänsterpartiet3785,1 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2202,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1662,2 %
Övriga partier1592,1 %

Kommunvalet 2022 i Tranemo

Kommunvalet 2022 i Tranemo: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna2 28330,2 %
CCenterpartiet1 57620,8 %
MModeraterna1 25016,5 %
SDSverigedemokraterna1 24216,4 %
KDKristdemokraterna4445,9 %
VVänsterpartiet2943,9 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)2323,1 %
MPMiljöpartiet de gröna2172,9 %
Övriga partier210,3 %

Partiernas utveckling i Tranemo 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Tranemo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−5,3 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • C
  • KD
  • V
  • MP
  • L
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Tranemo per valår
Parti200620102014201820222026
S36,2 %32,0 %33,3 %29,9 %30,0 %27,5 %
SD3,9 %6,9 %15,4 %19,8 %24,3 %21,3 %
M21,0 %26,7 %20,4 %17,9 %19,1 %19,3 %
C17,7 %14,1 %13,2 %14,0 %8,7 %8,7 %
KD6,5 %5,5 %4,1 %6,2 %6,5 %8,1 %
V3,5 %3,1 %3,2 %4,5 %4,1 %6,1 %
MP3,0 %4,9 %4,5 %2,7 %3,0 %3,5 %
L5,7 %5,9 %3,5 %3,8 %2,9 %3,8 %
Övr2,4 %0,9 %2,4 %1,1 %1,4 %1,7 %
Valdeltagande82,1 %85,9 %86,7 %88,2 %85,9 %84,7 %

Valdeltagande i Tranemo 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

808284868890%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Tranemo 2022

Så skiljer sig Tranemo från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 24,3 % i Tranemo mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter uppåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,8
  • C +2,0
  • KD +1,2
  • M +0,0

Svagare än i riket

  • V −2,7
  • MP −2,0
  • L −1,8
  • S −0,4

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tranemo, från 19,8 % till 24,3 % (+4,5 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 14,0 % till 8,7 % (−5,3).

  • C −5,3
  • SD +4,5
  • M +1,2
  • L −1,0
  • V −0,5
  • MP +0,3
  • KD +0,3
  • S +0,1

Valdeltagande i Tranemo

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 85,9 %, vilket är 1,7 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tranemo på plats 102 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Tranemo är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är betydande: valdeltagandet varierar från 69,6 % i Ambjörnarp-Sjötofta till 85,5 % i Länghem.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Limmared (38,2 %) och sitt svagaste i Länghem (23,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tranemo är skillnaden störst för Centerpartiet, som fick 20,8 % i kommunvalet mot 8,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 12,1 procentenheter.

  • C +12,1
  • SD −7,9
  • M −2,6
  • KD −0,6
  • S +0,2
  • V −0,2
  • MP −0,2

Största parti i Tranemo sedan 2006

Socialdemokraterna har varit största parti i Tranemo i samtliga 6 val sedan 2006.

Största parti och valdeltagande i Tranemo per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Socialdemokraterna27,5 %84,7 %
2022Socialdemokraterna30,0 %85,9 %
2018Socialdemokraterna29,9 %88,2 %
2014Socialdemokraterna33,3 %86,7 %
2010Socialdemokraterna32,0 %85,9 %
2006Socialdemokraterna36,2 %82,1 %

Valresultat per valdistrikt i Tranemo 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tranemo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Tranemo, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Ambjörnarp-SjötoftaS31,2 %S30,4 %69,6 %
DalstorpS28,1 %S27,4 %82,9 %
GrimsåsSD26,8 %C32,1 %85,3 %
LimmaredS38,2 %S40,2 %77,3 %
LänghemSD28,8 %S26,6 %85,5 %
Tranemo VästraS31,8 %S32,8 %83,4 %
Tranemo ÖstraS30,3 %S29,7 %78,9 %

Utforska valdistrikten i Tranemo på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022