Valresultat Tidaholm 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Tidaholm med 35,1 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (31,5 %). Valdeltagandet var 87,2 %. Hela röstfördelningen för alla val i Tidaholm ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 7 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,2 %
- Röstberättigade
- 9 966
- Avgivna röster
- 8 686
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 003 | 35,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 2 366 | 27,6 % |
| MModeraterna | 1 173 | 13,7 % |
| KDKristdemokraterna | 650 | 7,6 % |
| CCenterpartiet | 450 | 5,3 % |
| VVänsterpartiet | 343 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 262 | 3,1 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 219 | 2,6 % |
| Övriga partier | 93 | 1,1 % |
Regionvalet 2022 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 3 079 | 37,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 572 | 19,1 % |
| MModeraterna | 1 179 | 14,3 % |
| KDKristdemokraterna | 833 | 10,1 % |
| CCenterpartiet | 449 | 5,5 % |
| VVänsterpartiet | 433 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 377 | 4,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,0 % |
| Övriga partier | 135 | 1,6 % |
Kommunvalet 2022 i Tidaholm
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 2 634 | 31,5 % |
| VTVi Tidaholm | 1 303 | 15,6 % |
| MModeraterna | 1 177 | 14,1 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 143 | 13,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 780 | 9,3 % |
| KDKristdemokraterna | 447 | 5,3 % |
| CCenterpartiet | 352 | 4,2 % |
| VVänsterpartiet | 335 | 4,0 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 182 | 2,2 % |
| Övriga partier | 15 | 0,2 % |
Partiernas utveckling i Tidaholm 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Tidaholm i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,1 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 48,9 % | 43,8 % | 43,8 % | 37,8 % | 35,1 % | 33,0 % |
| SD | 3,3 % | 6,2 % | 16,7 % | 21,5 % | 27,6 % | 24,3 % |
| M | 17,2 % | 22,0 % | 15,2 % | 13,5 % | 13,7 % | 14,7 % |
| KD | 7,2 % | 5,1 % | 4,2 % | 7,0 % | 7,6 % | 9,6 % |
| C | 8,7 % | 6,8 % | 6,3 % | 7,4 % | 5,3 % | 4,6 % |
| V | 5,5 % | 5,4 % | 4,6 % | 5,7 % | 4,0 % | 4,2 % |
| L | 4,2 % | 5,0 % | 2,9 % | 3,4 % | 3,1 % | 4,3 % |
| MP | 2,9 % | 4,8 % | 4,4 % | 2,6 % | 2,6 % | 3,4 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,0 % | 1,1 % | 1,1 % | 1,8 % |
| Valdeltagande | 83,3 % | 86,1 % | 87,6 % | 88,6 % | 87,2 % | 86,9 % |
Valdeltagande i Tidaholm 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Tidaholm 2022
Så skiljer sig Tidaholm från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 27,6 % i Tidaholm mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 7,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 3 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +7,1
- S +4,8
- KD +2,3
Svagare än i riket
- M −5,4
- V −2,7
- MP −2,5
- L −1,5
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Tidaholm, från 21,5 % till 27,6 % (+6,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Socialdemokraterna, som gick från 37,8 % till 35,1 % (−2,7).
- SD +6,1
- S −2,7
- C −2,1
- V −1,7
- KD +0,6
- L −0,4
- M +0,2
- MP −0,0
Valdeltagande i Tidaholm
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,2 %, vilket är 2,9 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Tidaholm på plats 61 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Tidaholm är indelad i 7 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 76,7 % i Tidaholm Östra till 87,0 % i Hökensås Norra.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Tidaholm Västra (45,5 %) och sitt svagaste i Dimbo m.fl. (22,8 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 2 av 7 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Tidaholm är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 13,7 % i kommunvalet mot 27,6 % i riksdagsvalet — en skillnad på 14,0 procentenheter.
- SD −14,0
- L +6,3
- S −3,6
- KD −2,3
- C −1,1
- M +0,4
- V −0,0
Största parti i Tidaholm sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Tidaholm i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 33,0 % | 86,9 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 35,1 % | 87,2 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 37,8 % | 88,6 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 87,6 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 43,8 % | 86,1 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 48,9 % | 83,3 % |
Valresultat per valdistrikt i Tidaholm 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 7 valdistrikten i Tidaholm. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Dimbo m.fl. | SD | 33,6 % | SD | 18,9 % | 84,5 % |
| Hökensås Norra | S | 32,7 % | S | 32,8 % | 87,0 % |
| Hökensås Södra/Västra | SD | 36,0 % | S | 20,8 % | 86,5 % |
| Tidaholm Norra | S | 42,5 % | S | 35,1 % | 83,2 % |
| Tidaholm Västra | S | 45,5 % | S | 40,5 % | 80,2 % |
| Tidaholm Östra | S | 40,9 % | S | 39,0 % | 76,7 % |
| Tidaholms Innerstad | S | 39,9 % | S | 40,0 % | 80,2 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022