Valresultat Hjo 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Hjo med 29,5 % av rösterna, och i kommunvalet fick Moderaterna flest röster (36,9 %). Valdeltagandet var 87,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Hjo ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 87,7 %
- Röstberättigade
- 7 214
- Avgivna röster
- 6 326
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 849 | 29,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 415 | 22,6 % |
| MModeraterna | 1 168 | 18,7 % |
| KDKristdemokraterna | 592 | 9,5 % |
| CCenterpartiet | 415 | 6,6 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 278 | 4,4 % |
| VVänsterpartiet | 250 | 4,0 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 217 | 3,5 % |
| Övriga partier | 78 | 1,2 % |
Regionvalet 2022 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 778 | 29,0 % |
| MModeraterna | 1 325 | 21,6 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 010 | 16,5 % |
| KDKristdemokraterna | 731 | 11,9 % |
| CCenterpartiet | 416 | 6,8 % |
| VVänsterpartiet | 328 | 5,3 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 229 | 3,7 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 163 | 2,7 % |
| Övriga partier | 156 | 2,5 % |
Kommunvalet 2022 i Hjo
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| MModeraterna | 2 302 | 36,9 % |
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 530 | 24,5 % |
| SDSverigedemokraterna | 956 | 15,3 % |
| CCenterpartiet | 423 | 6,8 % |
| KDKristdemokraterna | 405 | 6,5 % |
| VVänsterpartiet | 296 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 246 | 3,9 % |
| Övriga partier | 79 | 1,3 % |
Partiernas utveckling i Hjo 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Hjo i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har C gjort (−3,2 procentenheter).
- S
- SD
- M
- KD
- C
- MP
- V
- L
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 35,7 % | 30,8 % | 30,8 % | 27,4 % | 29,5 % | 26,2 % |
| SD | 3,0 % | 5,2 % | 14,5 % | 19,5 % | 22,6 % | 20,5 % |
| M | 25,5 % | 28,8 % | 23,0 % | 18,6 % | 18,7 % | 20,5 % |
| KD | 10,1 % | 8,4 % | 6,4 % | 9,6 % | 9,5 % | 9,6 % |
| C | 9,2 % | 7,3 % | 7,8 % | 9,8 % | 6,6 % | 6,4 % |
| MP | 4,3 % | 6,6 % | 5,5 % | 3,6 % | 4,4 % | 5,5 % |
| V | 4,4 % | 4,6 % | 4,6 % | 6,2 % | 4,0 % | 4,4 % |
| L | 5,9 % | 7,5 % | 5,1 % | 4,0 % | 3,5 % | 5,0 % |
| Övr | 2,0 % | 0,8 % | 2,3 % | 1,2 % | 1,2 % | 1,7 % |
| Valdeltagande | 82,2 % | 86,0 % | 88,2 % | 88,9 % | 87,7 % | 88,1 % |
Valdeltagande i Hjo 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Hjo 2022
Så skiljer sig Hjo från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Kristdemokraterna, som fick 9,5 % i Hjo mot 5,3 % i hela landet — en skillnad på 4,1 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- KD +4,1
- SD +2,1
Svagare än i riket
- V −2,8
- L −1,1
- S −0,8
- MP −0,6
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Hjo, från 19,5 % till 22,6 % (+3,1 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 9,8 % till 6,6 % (−3,2).
- C −3,2
- SD +3,1
- V −2,2
- S +2,1
- MP +0,9
- L −0,6
- KD −0,2
- M +0,0
Valdeltagande i Hjo
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 87,7 %, vilket är 3,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Hjo på plats 48 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Hjo är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 81,9 % i Hjo norra, Smedstorp, Sanna till 88,4 % i Hjo södra, Grevbäck.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Hjo mellersta, Hammarsjorden (36,0 %) och sitt svagaste i Norra och Södra Fågelås, Gate (21,9 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 5, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Hjo är skillnaden störst för Moderaterna, som fick 36,9 % i kommunvalet mot 18,7 % i riksdagsvalet — en skillnad på 18,3 procentenheter.
- M +18,3
- SD −7,3
- S −5,0
- MP −3,5
- KD −3,0
- V +0,8
- L +0,5
- C +0,2
Största parti i Hjo sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Hjo i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,2 % | 88,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,5 % | 87,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 27,4 % | 88,9 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 88,2 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 30,8 % | 86,0 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 35,7 % | 82,2 % |
Valresultat per valdistrikt i Hjo 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Hjo. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Hjo mellersta, Hammarsjorden | S | 36,0 % | M | 34,3 % | 83,1 % |
| Hjo norra, Smedstorp, Sanna | S | 31,4 % | M | 37,2 % | 81,9 % |
| Hjo södra, Grevbäck | S | 28,8 % | M | 41,9 % | 88,4 % |
| Hjo västra, Mofalla, Långeruder m fl | S | 28,4 % | M | 37,2 % | 85,3 % |
| Korsberga, Blikstorp | S | 28,1 % | M | 31,3 % | 87,6 % |
| Norra och Södra Fågelås, Gate | SD | 29,9 % | M | 35,5 % | 87,1 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022