Valresultat Sotenäs 2022

I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Sotenäs med 28,0 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (27,8 %). Valdeltagandet var 88,3 %. Hela röstfördelningen för alla val i Sotenäs ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 6 valdistrikt.

Se Sotenäs på kartan

Valdeltagande (riksdagsval)
88,3 %
Röstberättigade
7 627
Avgivna röster
6 738
Län
Västra Götalands län

Riksdagsvalet 2022 i Sotenäs

Riksdagsvalet 2022 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 86428,0 %
SDSverigedemokraterna1 61224,2 %
MModeraterna1 47022,0 %
KDKristdemokraterna5067,6 %
CCenterpartiet3735,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)3665,5 %
MPMiljöpartiet de gröna2163,2 %
VVänsterpartiet1993,0 %
Övriga partier620,9 %

Regionvalet 2022 i Sotenäs

Regionvalet 2022 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 90729,4 %
MModeraterna1 52923,6 %
SDSverigedemokraterna93514,4 %
KDKristdemokraterna73011,3 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4166,4 %
CCenterpartiet3295,1 %
VVänsterpartiet2513,9 %
MPMiljöpartiet de gröna1682,6 %
DemokDemokraterna841,3 %
Övriga partier1282,0 %

Kommunvalet 2022 i Sotenäs

Kommunvalet 2022 i Sotenäs: röster och andel per parti
PartiRösterAndel
SArbetarepartiet-Socialdemokraterna1 83927,8 %
MModeraterna1 68225,4 %
DemokDemokratiresan1 14417,3 %
SDSverigedemokraterna5688,6 %
LLiberalerna (tidigare Folkpartiet)4747,2 %
CCenterpartiet3254,9 %
KDKristdemokraterna2513,8 %
MPMiljöpartiet de gröna1612,4 %
VVänsterpartiet1562,4 %
Övriga partier100,2 %

Partiernas utveckling i Sotenäs 2006–2026

Så har rösterna fördelat sig i Sotenäs i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+3,7 procentenheter).

010203040%200620102014201820222026
  • S
  • SD
  • M
  • KD
  • C
  • L
  • MP
  • V
  • Övr
Partiernas andel av de giltiga rösterna i Sotenäs per valår
Parti200620102014201820222026
S31,9 %27,2 %29,1 %24,9 %28,0 %24,0 %
SD2,1 %4,2 %12,4 %20,5 %24,2 %20,9 %
M29,9 %39,1 %31,4 %24,7 %22,0 %25,0 %
KD9,7 %8,0 %5,4 %8,1 %7,6 %8,3 %
C6,3 %4,6 %5,2 %7,9 %5,6 %5,5 %
L10,4 %8,2 %6,6 %5,3 %5,5 %7,6 %
MP3,3 %4,3 %3,7 %2,7 %3,2 %4,2 %
V3,7 %3,7 %3,9 %4,7 %3,0 %3,4 %
Övr2,6 %0,7 %2,2 %1,1 %0,9 %1,1 %
Valdeltagande80,6 %84,9 %86,4 %88,2 %88,3 %87,7 %

Valdeltagande i Sotenäs 2006–2026

Kommunen mot länet (Västra Götaland).

8082,58587,590%200620102014201820222026
  • Kommunen
  • Länet

Analys av valresultatet i Sotenäs 2022

Så skiljer sig Sotenäs från riket

Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Vänsterpartiet, som fick 3,0 % i Sotenäs mot 6,7 % i hela landet — en skillnad på 3,8 procentenheter nedåt. Sammantaget står 4 partier starkare här än i riket och 4 svagare.

Starkare än i riket

  • SD +3,6
  • M +2,9
  • KD +2,3
  • L +0,9

Svagare än i riket

  • V −3,8
  • S −2,4
  • MP −1,8
  • C −1,1

Förändring sedan valet 2018

Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Sotenäs, från 20,5 % till 24,2 % (+3,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Moderaterna, som gick från 24,7 % till 22,0 % (−2,7).

  • SD +3,7
  • S +3,1
  • M −2,7
  • C −2,3
  • V −1,8
  • MP +0,6
  • KD −0,5
  • L +0,1

Valdeltagande i Sotenäs

Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 88,3 %, vilket är 4,1 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Sotenäs på plats 31 av landets 290 kommuner.

Skillnader mellan valdistrikten

Sotenäs är indelad i 6 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 73,4 % i Askum-Väjern-Malmön till 87,3 % i Smögen.

Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kungshamn Norra-Hovenäset (34,3 %) och sitt svagaste i Smögen (21,0 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Moderaterna i 2, Sverigedemokraterna i 1 av 6 valdistrikt.

Riksdagsval jämfört med kommunval

Många väljare röstar olika i de tre valen. I Sotenäs är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 8,6 % i kommunvalet mot 24,2 % i riksdagsvalet — en skillnad på 15,6 procentenheter.

  • SD −15,6
  • KD −3,8
  • M +3,4
  • L +1,7
  • MP −0,8
  • C −0,7
  • S −0,1

Största parti i Sotenäs sedan 2006

Största parti har skiftat i Sotenäs under perioden 2006–2022: Moderaterna och Socialdemokraterna har båda varit störst.

Största parti och valdeltagande i Sotenäs per valår
ValårStörsta partiAndelValdeltagande
2026Moderaterna25,0 %87,7 %
2022Socialdemokraterna28,0 %88,3 %
2018Socialdemokraterna24,9 %88,2 %
2014Moderaterna31,4 %86,4 %
2010Moderaterna39,1 %84,9 %
2006Socialdemokraterna31,9 %80,6 %

Valresultat per valdistrikt i Sotenäs 2022

Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 6 valdistrikten i Sotenäs. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.

Största parti och valdeltagande per valdistrikt i Sotenäs, riksdagsvalet och kommunvalet 2022
ValdistriktRiksdagsvalAndelKommunvalAndelValdeltagande
Askum-Väjern-MalmönSD30,2 %M26,0 %73,4 %
Bovallstrand-TosseneS25,9 %Demok24,4 %87,1 %
HunnebostrandS32,2 %S32,3 %85,5 %
Kungshamn Norra-HovenäsetS34,3 %S36,8 %84,2 %
Kungshamn södraM27,4 %M29,8 %82,9 %
SmögenM26,8 %M33,4 %87,3 %

Utforska valdistrikten i Sotenäs på kartan

Fler kommuner i Västra Götalands län

Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022