Valresultat Töreboda 2022
I riksdagsvalet 2022 blev Socialdemokraterna största parti i Töreboda med 29,9 % av rösterna, och i kommunvalet fick Socialdemokraterna flest röster (29,6 %). Valdeltagandet var 84,7 %. Hela röstfördelningen för alla val i Töreboda ser du nedan, tillsammans med resultatet i vart och ett av kommunens 5 valdistrikt.
- Valdeltagande (riksdagsval)
- 84,7 %
- Röstberättigade
- 7 055
- Avgivna röster
- 5 975
- Län
- Västra Götalands län
Riksdagsvalet 2022 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 758 | 29,9 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 754 | 29,9 % |
| MModeraterna | 1 019 | 17,3 % |
| CCenterpartiet | 384 | 6,5 % |
| KDKristdemokraterna | 332 | 5,7 % |
| VVänsterpartiet | 228 | 3,9 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 141 | 2,4 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 132 | 2,2 % |
| Övriga partier | 128 | 2,2 % |
Regionvalet 2022 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 766 | 31,0 % |
| MModeraterna | 1 219 | 21,4 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 170 | 20,5 % |
| CCenterpartiet | 485 | 8,5 % |
| KDKristdemokraterna | 449 | 7,9 % |
| VVänsterpartiet | 264 | 4,6 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 111 | 1,9 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | 78 | 1,4 % |
| Övriga partier | 161 | 2,8 % |
Kommunvalet 2022 i Töreboda
| Parti | Röster | Andel |
|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 1 722 | 29,6 % |
| MModeraterna | 1 621 | 27,8 % |
| SDSverigedemokraterna | 1 126 | 19,3 % |
| CCenterpartiet | 770 | 13,2 % |
| VVänsterpartiet | 275 | 4,7 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 151 | 2,6 % |
| KDKristdemokraterna | 104 | 1,8 % |
| Övriga partier | 58 | 1,0 % |
Partiernas utveckling i Töreboda 2006–2026
Så har rösterna fördelat sig i Töreboda i varje val sedan 2006, som andel av de giltiga rösterna. Störst förändring sedan 2018 har SD gjort (+6,7 procentenheter).
- S
- SD
- M
- C
- KD
- V
- L
- MP
- Övr
| Parti | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S | 39,9 % | 37,6 % | 35,6 % | 30,5 % | 29,9 % | 26,4 % |
| SD | 3,0 % | 6,5 % | 17,3 % | 23,1 % | 29,9 % | 25,3 % |
| M | 21,2 % | 24,8 % | 18,4 % | 17,3 % | 17,3 % | 18,9 % |
| C | 13,9 % | 11,6 % | 12,1 % | 10,9 % | 6,5 % | 6,8 % |
| KD | 6,9 % | 5,3 % | 3,9 % | 6,6 % | 5,7 % | 7,1 % |
| V | 5,2 % | 5,1 % | 4,1 % | 4,6 % | 3,9 % | 6,8 % |
| L | 4,0 % | 3,9 % | 2,6 % | 3,1 % | 2,4 % | 3,5 % |
| MP | 3,0 % | 4,3 % | 3,7 % | 2,0 % | 2,2 % | 2,7 % |
| Övr | 2,8 % | 0,9 % | 2,2 % | 1,9 % | 2,2 % | 2,4 % |
| Valdeltagande | 77,6 % | 81,9 % | 85,0 % | 87,0 % | 84,7 % | 84,1 % |
Valdeltagande i Töreboda 2006–2026
Kommunen mot länet (Västra Götaland).
- Kommunen
- Länet
Analys av valresultatet i Töreboda 2022
Så skiljer sig Töreboda från riket
Den tydligaste skillnaden mot riksresultatet 2022 är Sverigedemokraterna, som fick 29,9 % i Töreboda mot 20,5 % i hela landet — en skillnad på 9,3 procentenheter uppåt. Sammantaget står 2 partier starkare här än i riket och 4 svagare.
Starkare än i riket
- SD +9,3
- KD +0,3
Svagare än i riket
- V −2,9
- MP −2,8
- L −2,2
- M −1,8
Förändring sedan valet 2018
Mellan 2018 och 2022 ökade Sverigedemokraterna mest i Töreboda, från 23,1 % till 29,9 % (+6,7 procentenheter). Störst tapp gjorde Centerpartiet, som gick från 10,9 % till 6,5 % (−4,3).
- SD +6,7
- C −4,3
- KD −0,9
- V −0,8
- L −0,7
- S −0,6
- MP +0,2
- M +0,0
Valdeltagande i Töreboda
Valdeltagandet i riksdagsvalet 2022 var 84,7 %, vilket är 0,5 procentenheter över riksgenomsnittet på 84,2 %. Det placerar Töreboda på plats 164 av landets 290 kommuner.
Skillnader mellan valdistrikten
Töreboda är indelad i 5 valdistrikt, och skillnaderna inom kommunen är förhållandevis små: valdeltagandet varierar från 72,1 % i Björkäng till 83,8 % i Kilen.
Socialdemokraterna fick sitt starkaste stöd i Kårtorp (33,1 %) och sitt svagaste i Älgarås (23,4 %). Största parti skiftar mellan distrikten: Socialdemokraterna i 3, Sverigedemokraterna i 2 av 5 valdistrikt.
Riksdagsval jämfört med kommunval
Många väljare röstar olika i de tre valen. I Töreboda är skillnaden störst för Sverigedemokraterna, som fick 19,3 % i kommunvalet mot 29,9 % i riksdagsvalet — en skillnad på 10,5 procentenheter.
- SD −10,5
- M +10,5
- C +6,7
- KD −3,9
- V +0,8
- S −0,4
Största parti i Töreboda sedan 2006
Socialdemokraterna har varit största parti i Töreboda i samtliga 6 val sedan 2006.
| Valår | Största parti | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| 2026 | Socialdemokraterna | 26,4 % | 84,1 % |
| 2022 | Socialdemokraterna | 29,9 % | 84,7 % |
| 2018 | Socialdemokraterna | 30,5 % | 87,0 % |
| 2014 | Socialdemokraterna | 35,6 % | 85,0 % |
| 2010 | Socialdemokraterna | 37,6 % | 81,9 % |
| 2006 | Socialdemokraterna | 39,9 % | 77,6 % |
Valresultat per valdistrikt i Töreboda 2022
Största parti i riksdagsvalet och kommunvalet 2022, och valdeltagandet, i vart och ett av de 5 valdistrikten i Töreboda. Hela röstfördelningen för ett enskilt valdistrikt ser du genom att klicka på det i kartan.
| Valdistrikt | Riksdagsval | Andel | Kommunval | Andel | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|---|
| Björkäng | S | 32,6 % | S | 35,7 % | 72,1 % |
| Kilen | S | 33,0 % | M | 32,2 % | 83,8 % |
| Kårtorp | S | 33,1 % | S | 33,4 % | 77,7 % |
| Moholm | SD | 33,0 % | M | 32,1 % | 79,4 % |
| Älgarås | SD | 35,0 % | SD | 26,4 % | 76,7 % |
Fler kommuner i Västra Götalands län
Hela valresultatet för Västra Götalands län 2022 · Alla kommuner 2022